Özellikle Seksenler dizisinden tanıdığımız Şoray Uzun, çiftlerle sohbet ederken hem güldürüyor ve hem de ağlatıyor.

Hem eski ve hem de yeni sayılar, Türkler’i en çok Hollandalılar’ın beğendiğini ortaya koyuyor.

Pazar günleri saat 20.00’de TRT TÜRK’te yayınlanan programlarda yer almak isteyen yabancı çiftler başvuru yapabilirler.

İlhan KARAÇAY yazdı:

Tam 40 yıl önceydi. Hollandalılar ile evlenen Türkler’in sayıları artış gösteriyordu.
Bu ilginç gelişmeyi okurlarımıza duyurmak için tam 15 çift ile röportaj yapmıştım.
Türk erkekleri Hollandalı kızlarla evleniyordu ama, Türk kızının Hollandalı erkekle evlenmesi nadir oluyordu. Röportajımda bu nadir evlilikler de yer almıştı.

metin, gazete, belge içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu
Aradan 30 yıl geçtikten sonra, Hürriyet’te yayınlanmış olan o seri yazımı, ‘Türkiye-Hollanda Arasında 400 Yıllık Resmi İlişkiler ve Hollanda’ya Türk Göçünün 50’nci Yılı’ başlıklı kitabıma da eklemiştim. Okurlardan röportaj için çok sayıda teşekkür mesajları gelmişti.
O röportajın ÖNSÖZ’ünü ve o zamanki yabancı evlilik sayılarını, bu haberin altında bulacaksınız.

OĞLAN BİZİM KIZ BİZİM

Şimdi, hemen hemen 60 yıllık bir Hollanda serüveninde, Türkler’in Hollandalılarla evlilik sayısı 30 bine yanaşmıştır. Ayrı din, dil, kültür ve gelenekler nedeniyle çok zor yürüyen yabancı evlilik, onbinlerce boşanma ile sonuçlanmıştır.

Kim düşündü bilemiyorum ama, Hollanda’da yaşayan dostum Burhanettin Carlak aradı ve TRT’nin ‘Oğlan Bizim Kız Bizim’ başlıklı bir programa başladığını belirtti.
Burhanettin Carlak bu program için danışmanlık yapıyor.
Yabancılarla evli çiftleri bulmakta zorluk çektiklerini, buldukları arasında da çoğunun programa katılmaktan çekindiklerini belirten Carlak, daha önce yayınlanmış olan programlardan üç link gönderdi.

metin, oda, konferans salonu içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Merakla ve dikkatle izlediğim programları, ünlü sanatçımız Şoray Uzun sunuyor.
‘Siz neredeyseniz, biz oradayız’ sloganı ile programa başlayan Şoray Uzun, kendine has becerileriyle programa renk katıyor.
Hemen hemen her insanın kalbine dokunabilen Şoray Uzun, sevginin, kültür farklılıklarına rağmen, nasıl galebe geldiğini, bazen kahkaha bazen de gözyaşı ile dile getiriyor.

Hafta arasında da çeşitli saatlerde tekrarlanan programlara konuk olmak isteyen yabancı evlilik yapanlar, +31 615684011 numaralı telefona veya https://oglanbizimkizbizim.net/basvuru/ linki üzerinden başvurabilirler.
https://youtu.be/wPhel6XK2tQ

İŞTE BENİM 40 YIL ÖNCE HÜRRİYET’TE, 10 YIL ÖNCE DE KİTABIMDA YAYINLADIĞIM RÖPORTAJIN ÖNSÖZÜ VE BAZI ARAŞTIRMA SONUÇLARI:

metin, işaret, kırmızı içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

ÖNSÖZ

Geçmiş yıllarda gerek Hürriyet’te ve gerekse diğer basın organlarında yabancılarla evli Türklere ait röportajları okuyanlarımız oldu. Ne var ki yabancılarla evli Türklerin bu evlilikleri diğer ülkelerin insanlarının evliliklerinden ayrı bir nitelik taşımıyordu.

Ülkelerde birbirleri ile karşılaşan insanlar bu tip karışık evlilikleri yıllardan beri sürdürmüşlerdir.

Kısa bir süre önce Hürriyet’in yayınladığı “Almanya’dan Bir Yar Gelir Bizlere” adlı seri röportaj bu tip karışık evliliklerin bir örneği idi. Hollanda’daki Türklerin Hollandalılar ile yaptıkları evliliklerde bir ayrıcalık var. Bu küçük ülkede genç ve güzel kızlar Türk erkeklerini adeta kapışıyor gibiler.

Bunun en büyük nedenlerinden biri, Hollanda halkının Almanlar, Fransızlar ve Amerikalar gibi aşırı milliyetçi olmamaları. İkinci neden de Hollandalı kızların diğer ülkelerin kızlarına kıyasla daha serbest yetişmeleri.

Türkler açısından önemli olan üçüncü neden ise Hollandalı kızların Türk erkeklerini diğerlerinden daha insancıl, daha yürekli ve de daha yakışıklı bulmalarıdır.

Hollandalılar ile Türkleri arasındaki evliliklerin yüzde onun boşanmalar ile sonuçlanmaktadır. İki ayrı kültüre ve iki ayrı geleneğe sahip bu insanların birlikte yaşamalı özellikle ilk yıllarda zor oluyor. Gerçi Hollanda’daki evliliklerin dörtte biri yani yüzde yirmi beşi ayrılmalarla sonuçlanıyor ama bu ayrılıkların nedenleri daha ziyade cinsel ilişkiler ve cinsel serbestîden oluşuyor.

Türkler ile Hollandalılar arasındaki evlilikler ise çoğunlukla kültür ve gelenek anlaşmazlıklarından bozuluyor.

Bir Türkle evli olmanın Hollandalı kadına mutluluk verdiği şeklindeki görüş ve inanış, genç kızlar arasında bir reklam gibi yayılırken, bu iki ırk arasındaki birleşmeler de her geçen yıl artıyor.

Ortada bulunan tek engel, gerek Hollandalı’nın gerekse Türk’ün ebeveynlerinden geliyor. Ama iki sevgili arasındaki aşk bağı bu engeli her zaman aşmasını biliyor.

Hollandalılar’ın, nesillerini kuruturcasına yabancılarla evlenmeleri bu konuyu derinlemesine deşmemize yetti.

Biz Türkiye’nin ayrı ayrı yörelerinden Hollanda’ya gelmiş olup, bu ülkenin insanlarıyla evlenmiş olanlar arasında bu evlilikleri inceledik.

Karı-koca ayrı branşlardan kimseleri seçtik. Kendileri ile konuştuğum halde sütünlarıma aktarmadığım çiftler oldu.

Sütunlarımıza aktaracağımız çiftleri saatlerce dinledim. Onların duygularını tam olarak aktarma gücü ne bir gazetecide ne de bir başka uzman kişide bulunur.

Bir insanın duyguları, kendi kaleminden en gerçekçi bir şekilde çıkar. İşte ben de bir Hollandalı ile evli Türk olarak bu seri röportajın sonunda kendimle yaptığım röportajı yayınlamayı en çıkar yol olarak gördüm.

Acısı tatlısı, mutlusu ve az mutlusu ile Türk-Hollanda karışımı çiftlerimizin öykülerini hep birlikte okumaya başlamadan önce, aile sırlarını hiç çekinmeden anlatan çiftlere teşekkür etmeyi bir borç bildiğimi belirtmek isterim.
İLHAN KARAÇAY

SAYILARLA YABANCI EVLİLİK
( Bu sayılar 40 yıl önceye aittir)

Türkler’i en çok Hollandalılar seviyor.
Yel değirmeni ve lâleler ülkesinin kızları Türk erkeklerini kapışıyorlar.
14 milyon nüfuslu Hollanda’nın 6151 kızı Türk erkeği ile evli, 322 Hollandalı erkek de Türk kızını seçti.
Toplam olarak 111 bin 242 Hollandalı kız, 69 bin 428 Hollandalı erkek yabancılarla evli.
Her yıl 10 bin Hollandalının bir yabancı ile evlenmesinin sürmesi halinde, Hollanda nesli kayıplara karışacak gibi.
Ülkede 1 milyonu aşkın melez çocuk var.
Hollanda-Türk melez çocuklarının sayısı 13 bin 744.
Yel değirmenleri, lalesi, peyniri, futbolu ve Johan Cruyff’ı ile dünya ülkelerinin büyük sevgisini kazanmış olan küçücük Hollanda, Türkler’i en çok seven ülke görünümünde.
Nüfus oranına göre, dünyada Türk erkeğini en çok tercih eden kızlar Hollanda’da bulunuyor.
İki milyon Türk’ün yaşadığı ve nüfusu 60 milyonu aşan Batı Almanya’da Alman kızları ile evli Türklerin sayısı 11 bin iken, 100 bin Türk’ün bulunduğu ve nüfusu 14 milyon olan Hollanda’da, Türk ile evli Hollandalı kızların sayısı 6151.
Gerek Türklerin sayıları ve gerekse Alman ve Hollandalıların nüfusları oranlandırıldığı zaman, Hollandalı kızların Türk erkeklerini tercihi bir dünya rekoru oluyor.
Türk kadınları yönünden durum tam olarak tersi. Hollandalı erkeklerle evli Türk kadınlarının toplam sayısı 322 iken, Bonn Evlilik Büroları Federal Birliği’nin bildirdiğine göre, her yıl 400 kadar Türk kadını Alman erkeklerle evleniyor.
Buna rağmen gerek Alman ve gerekse Hollandalı erkeklerin yabancı kadınlarla evlenmeleri oranlandırıldığı zaman Türk kadınlarının kendi milletlerinden bir erkeği tercih ettiği anlaşılıyor.
Hollanda’da toplam olarak 111 bin 242 kız 69 bin 428 erkek yabancılarla evli. Evliliklerin çoğu yabancıların kendi ülkelerinde yapılıyor ve bunların büyük bir kısmı da Hollanda’ya yerleşiyor.
Her yıl 10 bin kadar Hollandalı yabancı biriyle evleniyor, yabancılarla evliliklerin devam etmesi halinde 100 yıl sonra Hollanda neslinin kayıplara karışacağı hesap ediyor.
Zira eskiden sömürgeci bir ülke olan Hollanda’da bulunan Surinamlı, Endonezyalı ve Antil Adaları’ndan gelenlerle yapılan evlilikler de hesaba katıldığı zaman, yarım milyon Hollandalının ayrı ırktan biri olduğu ve bu evliliklerden bir milyonu aşkın melez çocuk doğduğu ortaya çıkıyor.
Hollanda’da bulunan Hollandalı Türk melezlerinin sayısı da artıyor. Bu melezlerin sayısı şu anda 13 bin 744.
Her yıl 500 kadar Türk’ün bir Hollandalı ile evlenmesi ve bu rakamların yıldan yıla artması ile 100 yıl sonra Hollanda’da Türk-Hollandalı karışımı nüfusun 1 milyonu bulması bekleniyor.
Hollanda’da bulunan saf Türklerle, karışık Türkler’in birleşmeleri ile de yüz yıl sonra Hollanda’da iki milyonluk dev bir Türk toplumu oluşacak.
Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri de hesaba katıldığı zaman Avrupa’daki Türk nüfusunun 20 milyonu bulması bekleniyor. Yurt dışından yaşadıkları ülkenin yönetiminde söz hakkı olan 20 milyonluk bir Türk toplumu düşünüldüğü zaman da 100 yıl sonraki Türkiye’nin ‘lobili’ gücü şimdiden Avrupa’lıyı da korkutuyor olmalı.
Hollandalılar ile diğer yabancıların evlilik rakamlarına bakıldığı zaman Almanlar’ın birinci sırayı aldıkları görülür. Hollandalılar sıra ile en çok Alman, İngiliz, Belçikalı, Türk, İtalyan, İspanyol ve Faslılar ile evleniyor. Bu sıralamaya göre Türkler dördüncü sırayı alıyor.
Ancak Türklerin genel olarak hangi ülkenin insanları ile evlilik yaptıkları oranlandırıldığı zaman, Hollandalılar rekor kırıyor.
Demek oluyor ki Türkleri en çok Hollandalılar seviyor.

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?