İlhan KARAÇAY yazdı
Gümbür gümbür enstrüman çalıyorlar ve şarkıları ile şakıyorlar…
Kimi müzik öğretmeni, kimi mühendis…
Kimi şef teknisyen, kimi aranjör…
Davula vuran da var, bağlama, ud, keman, klavye, gitar, basgitar, kanun, klarnet ve cümbüşüyle, dinleyenleri ve izleyenleri duygulandıranlar da var.
Kimi Konya’da, kimi de (sözümona) Kenya’da…
Yani, Anadolu’nun dört bir yanında, ‘sığınma evi’ gibi sığındıkları dört duvar arasında, enstrümanları ve sesleri ile bir şahaser icra ettiler…
Şimdi de telekonser ile dünyayı dolaşıyorlar.

Merak ettiniz değil mi?
Bu müzik dehaları kim acaba?
Anlatayım:

Koronavirüs nedeniyle evde kalanları eğlendirmek için yaptılar bu ‘telekonser’i.
Yukarıda yazdığım gibi, müzisyenler ile orkestra şefi ve yapımcıların her biri farlı ortamlarda olmasına rağmen ortaya konan eser ile büyük beğeni kazandılar.

Türkiye’de müziğe gönül vermiş olan büyük bir sanatçı grubu, ‘Bu dağlarda bağ olmaz’ adlı şarkıyı, 50 kişilik bir kadro ile telekonser yayınlayarak, müzikseverlerin gönlünde taht kurmuş oldu.
İlk defa gerçekleştirilen projeler arasında yer alan bu ‘telekonser’in, tüm dünyada bir örnek teşkil edeceği ve bu modayı geliştireceği sanılıyor.

C:\Users\ILHAN\Desktop\Mustafa Beder-Muzik\Mustafa Guzel-Mustafa Beder.jpg C:\Users\ILHAN\Desktop\Mustafa Beder-Muzik\Pelin Orhuner.jpg
‘Bu dağlarda bağ olmaz’ adlı Eskişehir yöresine ait, Osman Özdenkçi’den alınan duygu yüklü türküye, nefis bir yeni yorum kattılar.
Konya şehrimizden doğan, farklı jenerasyonlardan müzisyenlerin, dostluk güneşi ile aydınlanan yorumun hikayesi şöyle;

C:\Users\ILHAN\Desktop\Mustafa Beder-Muzik\Selcan Mutaf-Emre Karabay.jpg C:\Users\ILHAN\Desktop\Mustafa Beder-Muzik\Ozcan Celik.jpg
Konyada müzik hayatlarına başlayan ve hem kişilikleri ile hem de sanatları ile tüm Türkiye’nin takdirini toplayan Hasan GENÇ, Zeynel GENÇ ve Mustafa BEDER gibi tanınmış müzisyenlerin varolduğu proje, bu insanların ışık tuttuğu Konya’da, gerek halen yaşayan gerekse hayatının bir dönemini geçiren genç müzisyenlerin ‘evdekal-evdeçal’ sloganıyla, pandemi sürecinde üretme arzularıyla başladı.

C:\Users\ILHAN\Desktop\Mustafa Beder-Muzik\Zeynel Genc-Mustafa Ersen.jpg C:\Users\ILHAN\Desktop\Mustafa Beder-Muzik\Durak.jpg
Müziğe gönül veren bu gençler, bir çok katılımcı ile güzel bir türküyü çalmak ve seslendirmek istedikleri zaman, projenin kadrosu hakkında yaptıkları istişare sonucunda, onlara hem müzik konusunda ışık tutan, hem de tevazularıyla onlara hep bir ‘abi kardeş’ ilişkisiyle yaklaşan abilerinin de, bu projede olmasını yürekten arzuladılar.

C:\Users\ILHAN\Desktop\Mustafa Beder-Muzik\Emre Oral Burc.jpg C:\Users\ILHAN\Desktop\Mustafa Beder-Muzik\Bedriye Tamer.jpg C:\Users\ILHAN\Desktop\Mustafa Beder-Muzik\Cemil Yapar.jpg
Başta da belirttiğim gibi, farklı jenerasyonlardan isimlerin bulunduğu proje için ilk aranan isim ise, yine tüm Türkiye’de müziği ve gönlünün güzelliğiyle tanınan Mustafa GÜZEL oldu. Bütün bu güzel isimler, kardeşlerinin bu teklifini memnuniyetle karşıladılar.
İstanbul’da yaşayan, başta Yıldız TİLBE ve Muazzez ERSOY gibi bir çok ünlü ismin orkestrasında görmeye alışık olduğumuz, dizi ve film müziklerinin aranılan aranjörü Mustafa GÜZEL’in, müzik düzenlemelerini yaptığı projede, şu an TRT Ankara radyosu sanatçısı olan ve Türkiye’de bağlama denilince akla gelen ilk isim olan Hasan GENÇ, Alanya’da yaşamını sürüdüren, klavye icralarını tüm müzisyenlerin yakından takip ettiği, yurtdışındaki vatandaşlarımızın özel günlerinde özellikle aralarında görmek isteyip davet ettiği Mustafa BEDER, eğitimlerini Konya’da alan ve şu an Türkiye’nin dört bir yanında müzik öğretmenliği ve eğitmenliği yapan birbirinden değerli isimler var bu grupta.

C:\Users\ILHAN\Desktop\Mustafa Beder-Muzik\Cemil Yapar-Hakan Sen.jpg C:\Users\ILHAN\Desktop\Mustafa Beder-Muzik\Emre Yildirim.jpg C:\Users\ILHAN\Desktop\Mustafa Beder-Muzik\Muhammet Ali Buyuktekin.jpeg
Tabii ki, bu projeye konuk olan bir diğer ünlü isim olan, Emre Oral Burç’dan da bahsetmemek olmaz.
2002 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı’ndan mezun olarak, profesyonel müzik kariyerine başlayan Emre Oral Burç, 5 Quartet isimli müzik grubunun da üyesi. Türkü, sanat müziği ve birçok farklı tarzdaki müzikleri kendi yorumuyla seslendiren Burç, bir çok sanatseverin gönlünde taht kurmuş durumda.

C:\Users\ILHAN\Desktop\Mustafa Beder-Muzik\di Harman-Fahri Buyukbahcevan.jpg C:\Users\ILHAN\Desktop\Mustafa Beder-Muzik\Hakan Hakan.jpg C:\Users\ILHAN\Desktop\Mustafa Beder-Muzik\ibrahim Aslanturk.jpg
Yine başka bir konuk sanatçı olan, Kavak Yelleri, Aile Saadeti, Alın Yazısı, Şevkat Yerimdar gibi dizilerden tanıdığımız, TRT Okul’da ‘Bir Hikayem Var’ ve Dream TV’de ‘Evdeki Ses’ programlarının sunuculuğunu yapan Pelin ORHUNER ise projeye bambaşka bir renk katmış.
Bu güzel projenin mix – mastering işlemleri ve video montajı, şu an Konya’da müzik öğretmenliği yapan Muhammet Ali BÜYÜKTEKİN tarafından yapıldı.
Ses kayıtlarının alınması işlemi de, yine Konya’da müzik öğretmenliği yapan Ercan YANDIMOĞLU tarafından yapıldı.

C:\Users\ILHAN\Desktop\Mustafa Beder-Muzik\Ercan Yandimoglu.jpg C:\Users\ILHAN\Desktop\Mustafa Beder-Muzik\Mehmet Arif Tur-Soysal Tosun-Mustafa Tosun.jpg
Projeye birbirinden güzel sesleri ve ustaca enstrüman icralarıyla katkıda bulunan değerli insanlar şunlardı:
Klavye: Mustafa Beder (Müzisyen – Alanya) Gitarlar: Mustafa Güzel, (Müzisyen – Müzik Öğretmeni – Aranjör – İstanbul) Ali Çolak (Ziraat Mühendisi – Müzisyen – Konya) Bas Gitar: Hakan şen. (Müzik Öğretmeni – Dore Müzik Eğitim Direktörü – İstanbul) Asma Davul: Abdi Harman. (Müzisyen – Müzik Öğretmeni – Konya) Kopuz: Mustafa Ersen (Müzisyen – Müzik Öğretmeni – İstanbul) Şelpe: Fahri Büyükbahçıvan. (Müzisyen – Müzik Öğretmeni – Konya) Bağlamalar: Hasan Genç. (TRT Ankara Radyosu Sanatçısı – Müzisyen – Ankara) Emre Yıldırım. (Müzisyen – Müzik Öğretmeni – Alanya) Muhammet Ali Büyüktekin. (Müzisyen – Müzik Öğretmeni – Aranjör – Konya) Kadir Taşkıran. (Müzisyen – Bağlama Eğitmeni – Hasan Genç Müzik Merkezi Eğitim Direktörü – Konya) Fahri Büyükbahçıvan. ( Müzisyen – Müzik Öğretmeni – Konya) Ud: Mehmet Arif Tur. (Müzisyen – Müzik Öğretmeni – Konya) Kanun: Soysal Tosun. (Müzisyen – Müzik Öğretmeni – Konya) Klarnet: Mustafa Tosun. (Müzisyen – Müzik Öğretmeni – Konya) Keman : Emre Karabay. (Müzisyen – Müzik Öğretmeni – İstanbul) Vokaller : Cemil Yapar. (Müzisyen – Konya) Pelin Orhuner. (Oyuncu – Müzisyen – İstanbul) Çağrı Barış Koyuncu. (Müzisyen – Müzik Öğretmeni – Konya) Zeynel Genç. (Müzisyen – Emekli Şef Teknisyen – Konya) İbrahim Arslantürk. (Müzisyen – Müzik Öğretmeni – Afyonkarahisar) Ibrahim Çileli. (Sağlık Memuru – Konya) Bedriye Tamer. (Müzisyen – Müzik Öğretmeni – Ankara) Özcan Çetik. (Müzisyen – Müzik Öğretmeni – Konya) Emre Oral Burç. (Ses Sanatçısı – İzmir) Selcan Mutaf. (Müzik Öğretmeni – Konya) Ercan Yandımoğlu (Müzisyen – Müzik Öğretmeni – Konya) Betül Durak. (Müzik Öğretmeni – Konya) Mustafa Ersen. (Müzisyen – Müzik Öğretmeni – İstanbul) Emre Yıldırım. (Müzisyen – Müzik Öğretmeni – Alanya)

Sözü edilen ‘Bu dağlarda bağ olmaz’ı dinlemek istiyorsanız, aşağıdaki linke tıklayınız.

 

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?