99 Yıl önce bugün, Türk milletine özgürlüğü armağan eden Cumhuriyet’in kurucusu Ata’mıza, dün Amsterdam’da saygı duruşunda bulunduk.

Lahey Büyükelçimiz, Amsterdam, Rotterdam ve Deventer Başkonsoloslarımızın ev sahipliğinde, Corendon Oteli salonlarında yapılan törene, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı da katıldı.

Büyükelçi Şaban Dişli, “Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi şükran ve rahmetle, kahraman gazilerimizi minnetle anıyorum.” derken, Kaymakçı da, Cumhuriyet’in bizlere kazandırdıklarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajı okunduktan sonra alkış yağmuru yaşandı.

Afbeelding met persoon, grond, plafond, staand Automatisch gegenereerde beschrijving

İlhan KARAÇAY yazdı:

99 Yıl önce bugün, Türk milletinin özgürlüğüne yol açan Cumhuriyet’in kurucusu Ata’mıza, dün Amsterdam’da saygı duruşunda bulunduk.
Lahey Büyükelçimiz Şaban Dişli ve eşi, Amsterdam Başkonsolosumuz Engin Arıkan, Deventer Başkonsolosumuz Tuna Yücel Modrak ve Rotterdam Başkonsolosumuz Aytaç Yılmaz’ın ev sahipliğinde, Corendon Oteli salonlarında yapılan törene, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı da katıldı.

Hollanda’daki diplomatik çevreden, işadamlarından ve sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin katıldığı kutlama resepsiyonu, Türkiye ve Hollanda milli marşlarının okunması ile başladı.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı, Büyükelçilikten Ozan Can Gümüş’ün sunumu ile okundu.

Afbeelding met persoon, groep, menigte Automatisch gegenereerde beschrijving

Erdoğan’ın yurt dışındaki yurttaşlarımıza mesajın başlangıcı şöyleydi:

“Aziz Milletim…
Sizleri en kalbi dugularımla, muhabbetle, hürmetle selamlıyorum.
Bugün, hep birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin 99’uncu kuruluş yıl dönümüne kavuşmanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz.
Ülkemizin 81 vilayetindeki her bir insanımızın ve dünyanın dört bir köşesindeki milyonlarca vatandaşımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyorum.

Yurt dışındaki temsilciliklerimizde bayram sevincimize ortak olan dostalrımıza da şahsım, ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

Bu vesileyle bir kez daha Cumhuriyetimizi banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ie birlikte, İstiklal Harbimizi zaferle taçlandıran kahramanlarımızı, Büyük Millet Meclisi’nin vatanperver üyelerini rahmetle yâd ediyorum.

Bağımsızlığımız uğrunda bir gül bahçesine girercesine toprağa düşen aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi minnetle anıyorum.

Bundan 99 yıl önce ağır bedeller ödeyerek, gerçekten çok zor şartlarda kurduğumuz Türkie Cumhuriyeti’ni, “muasır medeniyetler seviyesinin de üstüne çıkarmak” için kesintisiz bir mücadele içindeyiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajı okunduktan sonra alkış yağmuru yaşandı ve daha sonra Lahey Büyükelçimiz Şaban Dişli şu konuşmayı yaptı:

Afbeelding met persoon, mensen, groep, verschillende Automatisch gegenereerde beschrijving

“Sayın Bakan Yardımcımız Faruk Kaymakçı, saygıdeğer vatandaşlarımız, değerli konuklarımız, sevgili kardeşlerim,

Öncelikle, şahsım, eşim ve bu resepsiyonu birlikte düzenlemekte olduğumuz, Deventer, Amsterdam ve Rotterdam Başkonsoloslarımız ile Büyükelçiliğimiz ve Başkonsolosluklarımızdaki mesai arkadaşlarım adına sizlere hoş geldiniz demek istiyorum.

Cumhuriyetimizin 99. kuruluş yıldönümünü Hollanda Türk Toplumu’nun siz saygıdeğer mensuplarıyla birlikte kutlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

“Türk milletinin istiklalini yine milletin kendi azim ve kararı kurtaracaktır” ilkesini rehber edinen Milletimiz, Kurtuluş Savaşımız ve onu takip eden dönemde, her tür zorluğun altından kalkmaya, imkansız görünen zaferleri kazanmaya ve nihayetinde Cumhuriyetimizi kurmaya muktedir olmuştur.

Afbeelding met persoon, mensen, groep, verschillende Automatisch gegenereerde beschrijving

Milli egemenlik ilkesi, böylece Türk Milletinin yüksek karakterinde yeni bir anlam kazanmış, dünyadaki birçok millete müstakil yaşama mücadelesinde ilham olmuştur.

Milletimizin Kurtuluş Savaşımız sırasında sergilediği destansı mücadele, Cumhuriyetimizin kuruluşundan itibaren ise eşi benzeri görülmemiş bir kalkınma seferberliğine dönüşmüştür.

Bugün ülkemiz, gelişmiş demokrasisi, dinamik ekonomisi, güçlü ordusu ve diplomasisiyle bölgesinde ve dünyada başat bir aktör ve bir istikrar unsuru haline gelmiştir.

Son dönemde yaşanan gelişmeler de ülkemizin uluslararası alandaki etkisinin ve ağırlığının teyidi niteliğindedir.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutlarken, 2023 hedeflerimiz çerçevesinde, milletimizin her alanda yeni başarılara imza atmış olacağına ve toplumumuzun her bir bireyinin daha iyiye doğru mesafe katetmiş olacağına inancımız tamdır.

Afbeelding met persoon, mensen, groep, menigte Automatisch gegenereerde beschrijving

Kıymetli konuklar,

Türkiye Cumhuriyeti’nin Lahey Büyükelçisi olarak atanmamdan bu yana geçen dört yıl içerisinde, bir yandan iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için çalıştım, diğer yandan ise Hollanda’da yaşayan Türk toplumuyla yakın temas içinde olma, onların sıkıntılarını daha iyi anlama ve çözüm yolları üretme gayesinde oldum.

Bugün geriye dönüp baktığımda, her alanda önemli başarılar elde ettiğimizi görüyorum.

İkili ticaret hacmimiz geçen yıl yaklaşık %30 artışla 11 Milyar Dolar’ı aştı. Önümüzdeki dönemde ticaret hacmimizi, önce 15 milyar, ardından 20 milyar Dolar’a yükseltmeyi hedefliyoruz. Öte yandan karşılıklı yatırımlarımız 50 milyar Dolara yaklaştı.

Siyasi alanda karşılıklı üst düzey ziyaretler ile her alan ve düzeyde temaslar yeniden hız kazanmıştır.

Dört yıllık görev sürem boyunca öncelik verdiğim konular ekonomik ilişkilerin yanısıra Hollanda’da yaşayan Türk toplumunun, yani sizlerin buradaki huzur ve güvenliği olduğunu birçok vesileyle vurguladım.

Ne mutlu ki, buradaki toplumumuzun Hollanda ekonomisine ve toplumsal yaşamına sağladığı katkılar ve kendinden sonraki kuşakların daha da iyi koşullarda yaşamasına yönelik çabalar daha da artmıştır.

Sizlerin burada birlik, beraberlik içinde değerli katkılarınızla Hollanda ile her alandaki ilişkilerimizin önümüzdeki dönemde güçlenerek gerçek potansiyelini yakalayacağına inanıyorum.

Değerli kardeşlerim,

Bu akşamki davetimiz, Lahey Büyükelçisi olarak ev sahipliğini yaptığım son Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu olma özelliği de taşıyor.

Bu nedenle benim için özel bir anlamı olan bu etkinliğe katıldığınız, bizlerle birlikte olduğunuz için tekrar çok teşekkür ederim.

Sizleri ve bu ülkede ailece geçirdiğimiz zamanı güzel anılarla hatırlayacağız.

Bu düşüncelerle sizlerin huzurunda bir kez daha, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi şükran ve rahmetle, kahraman gazilerimizi minnetle anıyorum.

Tüm milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun !”

Afbeelding met persoon, mensen, menigte Automatisch gegenereerde beschrijving

Büyükelçi Dişli, konuşmasını tamamladıktan sonra, aramızda bulunan sürpriz bir ismi açıkladı ve mikrofona davet etti. Sürpriz isim, Dışişleri Bakan yardımcısı Faruk Kaymakçı idi.
Alkışlar arasında kürsüye çıkan Kaymakçı, dört yıl öncesine kadar çok kötü olan Türkiye-Hollanda ilişkilerinin, Hollanda’yı daha öncesinden çok iyi tanıyan Büyükelçi Şaban Dişli’nin de gayretleri ile, şimdi çok iyi olduğunu, iki ülke arasındaki ticaret hacminin çok yükseklerde olduğunu ve dostluğun da zirvede olduğunu söyledi.
Kaymakçı, Cumhuriyetimizin nimetlerinden yararlanan yurttaşlarımızın bir kısmının yurt dışında yaşadıklarına değinirken, birer işçi olarak gelen insanlarımızın, şimdilerde sosyali kültürel ve ticari alanlarda çok yükseklerde olduklarını anlattı.
Faruk Kaymakçı, Hollanda’ya geliş nedeninin, ikili görüşmeler olduğunu belirtirken, “Hollanda ile dostluğumuz zirvede. İki ülke arasındaki yatırımlar da rekor düzeyde” dedi.

Resepsiyon, Corendon Hotel’in ünlü aşçılarının hazırladığı, Türk mutfağının leziz yemeklerinin, açık büfe olarak sunulması ile devam etti.

Afbeelding met muur, persoon, binnen, kleed Automatisch gegenereerde beschrijving
Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümleri, Hollanda’daki Türk varlığının bulunduğu her yıl, çeşitli etkinliklerle kutlanır. Resmi olarak kutlanan Cumhuriyetimiz, çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından da özel törenlerle anılır. Fotoğrafta böyle bir anı görülüyor.

DÖRDÜ DE TAYİN EDİLDİ

Resepsiyona ev sahipliği yapan Lahey Büyükelçimiz Şaban Dişli, Amsterdam Başkonsolosumuz Engin Arıkan, Deventer Başkonsolosumuz Tuna Yücel Modrak ve Rotterdam Başkonsolosumuz Aytaç Yılmaz’ın Ankara merkeze tayinleri çıktı. Dört diplomatımızın kasım ayı sonuna kadar görevlerini sürdürmeleri beklenirken, yerlerine atanan diplomatların da yıl sonunda göreve başlamaları tahmin ediliyor.

Afbeelding met persoon, gordijn, person, kostuum Automatisch gegenereerde beschrijvingDaha önce, Demir Halk Bank müdürü olarak Hollanda’da yaşayan ve sonradan Büyükelçi olan Şaban Dişli ile tanışıklığımız çok eskiye dayanır. Beşiktaş’ın Hollanda’dan bir futbolcu transferi öncesinde, futbolcuya bir BJK forması giydirmem gerekiyordu. İyi bir Beşiktaşlı olan Dişli’nin evine gitmiş ve bir Beşiktaş forması almıştım. Gerek banka müdürlüğü ve gerekse büyükelçilik dönemlerinde, bol olan muhabbetimizin sonuna gelmiş olmak gerçekten hüzün verici.

 

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?