HOLLANDA’YA İLK KEZ BOEING 737 MAX 9 KAZANDIRDI,
AIRBUS 350 İLE DE RAKİBİNDEN İNTİKAM ALACAK.

Antiller’deki Curaçao uçuşlarında fiyat artıran bir rakibine kızan Corendon, aldığı 432 koltuklu Airbus 350-900 uçağı ile yarı fiyata uçacak.

Corendon Airlines (Türkiye), Corendon Airlines (Avrupa) ve Corendon Airlens (Hollanda) olarak üç ayrı şirketi olan Corendon’un uçak filosu 38 oldu.

                  İlhan KARAÇAY yazdı:
Afbeelding met tekst, Menselijk gezicht, person, kleding Automatisch gegenereerde beschrijving

Atilay Uslu ve Yıldıray Karaer’in sahibi oldukları Corendon Tur Operatörlüğü ve Corendon Airlines grubu, bu iki branştan başka otelcilikte de büyümeye devam ediyorlar.

Tur operatörlüğünde ve uçuşlarda Türkiye ile büyüyen Corendon, şimdilerde Yunanistan, İspanya, Mısaır, Portekiz, Birleşik Arap Emirliği, Dubai, İtalya, Bulgaristan, Hollanda, Bali, Endonezya, Curaçao, Bonaire, Gambia, Zanzibar, Brezilya, Kuzey Makedonya, Belçika, Avusturya ve Dominik Cumhuriyeti’ne servis yapıyor.

Afbeelding met Menselijk gezicht, kleding, persoon, glimlach Automatisch gegenereerde beschrijving
Corendon firmasının iki sahibi Yıldıray Karaer (solda), Atilay Uslu (sağda) ve Corendon Airlens’in Türkiye’nin Hollanda’daki müdürü Berk Güden, Hollanda’da havacılık dünyasını sarsıyorlar.

Havacılık dalında, Corendon Airlines Türkiye, Corendon Airlines Malta ve Corendon Airlines Hollanda isimleriyle üç şirketi olan firma, hem büyüyor ve hem de uçaklarını gençleştiriyor.
Corendon Airlines Türkiye’nin Hollanda müdürlüğünü yapan deneyimli havacı Berk Güden, filolarında toplam olarak 38 uçak bulunduğunu belirtirken, daha çok kâr etmekten ziyade, konfora önem verdiklerini belirtiyor. Corendon Havayolları’ndaki uçak dağılımı şöyle: Corendon Türkiye 20, Corendon Avrupa 15, Corendon Hollanda 3.

İLK HAMLE AİRBUS 350-900

Afbeelding met luchthaven, vlak, Airbus, vliegtuig Automatisch gegenereerde beschrijving

Corendon firması, Antil adalarında inşa ettiği muhteşem otelleri için Hollanda’daki müşterilerini bir başka havayolu şirketi ile taşıyordu. Havayolu şirketi, bu uçuş için 600-700 euro fiyat biçmişti. Toplu koltuk satın alan Corendon’a da daha ucuz bir fiyat uyguluyordu. Haftada iki uçuşunu bire indiren bu havayolu şirketi, hem yolculardan ve hem de Corendon’dan 1000 euronun üzerinde bir meblağ istemeye başlayınca işler değişti. Ortaklar Yıldıray Karaer ve Atilay Uslu, büyük uçak arayışlarının sonucunu İspanya’da elde ettiler. İspanyol Havayolları’ndan 432 kişilik Airbus 350-900 uçağını filosuna katan firma, 3 Kasım’da başlayacak olan uçuşlar için 400 euro civarında bir meblağ alacak. Haftada beş kez uçacak olan ve yılda 220.000 yolcu taşıması beklenen Corendon, böylece rakip havayolu şirketinden intikamını da almış olacak.
Airbus 350-900 uçağında sadece ekonimi sınıfı var. Ama uçak son teknoloji ile donanmış. Oturma rahatlığı, yeme içme servisi, daha sağlıklı havalandırma ve ücretsiz el çantası avantajları da var.

CURAÇAO’NUN ÖNEMİ

Afbeelding met water, wolk, buitenshuis, zwembad Automatisch gegenereerde beschrijving
Curaçao uçuşunun Corendon için önemi çok büyük. Zira Corendon burada muhteşem bir otel inşa etti. ABD ve çevreden gelecek olan yolcular için uçuş imkânları hazırlayan Corendon, Hollanda’dan gidecek olanlar için çıkarılan zorluğu bu şekilde çözmüş oldu.

İKİNCİ HAMLE BOEING 737 MAX 9

Corendon Dutch Airlines Boeing 737 MAX 9

Corendon Airlines Hollanda, elinde bulundurduğu 3 adet Boeing 737-800 uçağını elden çıkarıp, yerine süper modern Boeing 737 MAX 9 uçağı alma kararını geçen yıl şubat ayında almıştı. Hollanda’da hiç bir havayolunun elinde olmayan bu uçaklar, daha o günlerde basında geniş yer almıştı. Hatta geçtiğimiz mayıs ayında bile medyadaki haberlerde, ilk uçağın bugünlerde geleceği haberi verilmişti.

… ve işte o gün gelip çattı. Sitayişle sözü edilen Boeing 737 MAX 9, geçtiğimiz Cumartesi günü, Seattle’deki fabrika uçuş pistinden kalkarak, Amsterdam’ın Schiphol Havalimanı’a geldi.
Benzerlerinden daha sessiz ve daha tasarruflu olan bu uçakların diğer ikisi önümüzdeki aylarda Hollanda’ya gelecek.
Böylece, Hollanda’da ilk Boeing 737 MAX 900 uçağına Corendon sahip oldu. Daha önce TUİ Havayolları, daha küçük olan 737 MAX 8’leri kullanmıştı.

 

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?