‘Von Dark’ ismiyle tanınan Yüce, elektronik müzikte çığır açtıktan sonra, şimdi de yeni bir çalışma ile 2021’e damgasını vuracak.

Agatha Christie’nin ‘Murder On The Orient Express’ adlı romanından ve Pink Floyd’un ‘Dark Side Of The Moon’ adlı albümünden esinlenerek yaptığı iki eser ile ünlenen Yüce, yeni eseri ile ününe ün katacak.


İlhan KARAÇAY yazdı:

 

Son yıllarda yaptığı prodüksüyonlar ile dikkatleri üzerine çekerek ünlenen Erdem Ataner Yüce, on yıllardır sevilerek dinlenen ‘Urfalıyam Ezelden’ adlı türküyü, modern müziğe uyarlayarak muhteşem bir eser ortaya çıkardı.
                                   ‘Von Dark’ adıyla ünlenen Erdem Ataner Yüce
Başlangıçtaki ilk projesini, ‘Orient Von Dark’ ismi ile tanıtan Yüce, Agatha Christie’nin ‘Murder On The Orient Express’ adlı romanından ve Pink Floyd’un ‘Dark Side Of The Moon’ adlı albümünden esinlenerek yaparak beğeni kazanmıştı.
Elektronik müziğin, yeni çağın en büyük gelişimi olduğunu vurgalayan Yüce, amacının bu müziğe sanatsal bir bakış açısı ile yaklaşarak kendi tarzını ve kitlesini oluşturmak olduğunu söyledikten sonra, ‘Urfalıyam Ezelden’ adlı türküyü yeniden aranje ederek bambaşka bir form ile yine elektronik tarzda ‘Ezelden’ ismi ile yayınladı.
’28 İnç Grubu’nun vokalisti ve bas gitaristi Ömer Yüksel ile ortaklaşa gerçekleştirlen bu proje, sürreal (gerçek üstü) yaklaşım ve seçilen melankolik tema, parçayı modern müziğin yeni bir ürünü haline getirmiş.
                                                                     Urfalı Ömer Yüksel
Kendisi de Urfa Kökenli olan Ömer Yüksel, ortaya çıkan eseri, manevi değeri yüksek olan bir çalışma olarak gördüğünü dile getirdi.
Bu başarılı iki müzik adamı, pandemi sürecinde kayıt yapmanın ve bir araya gelerek üretim yapmanın zorluklarından söz ederken, bir yandan da parçanın kayıtlarının bir kısmının, online olarak Kanada’nın Vancouver bölgesindeki Apricot Music Studios’da, Aybars Savat ve Davis Yates tarafından alındığını dile getirdiler.
Çalışmada, gitarları Davis Yates çalarken, davullara vuran ve kayıt masasında yer alan Aybars Savat’tı.
Bu çalışımada, Von Dark’ın, dijital melodileri, Ömer Yükselin ise Trip Hop tarzını andıran vokali ve buğulu sesi ve de koyu bir sound seçimi, 2021’in en iyi çalışmaları arasında yerini aldı.
Özellikle bir filim müziğini andıran melodiler, dinleyiciyi bir film sahnesinin içinde gibi hissettirmeyi başarıyor.
Von Dark ve Ömer Yüksel, bu türkü formunu elektronik ögeler ile birleştirerek, sanatsal bir formda yorumlamaya çalıştıklarını ve parçayı yaptıkları süreç içerisinde İstanbul’dan Kanada’ya kadar uzanan kalabalık bir ekip ile çalışma gerçekleştirdiklerini dile getirdiler.

                                               Görsel çalışmaları ile ünlü İrem Şahinbaş
Parçanın görselleri de oldukça dikkat çekici.Çalışmanın kapak görselleri, daha öncekiler gibi İrem Şahinbaş imzalı. Şarkıyı yapım sürecinden itibaren takip eden ve kendine has ambient temaları ile bilinen tasarımcı İrem Şahinbaş, bu çalışmada da kendi tarzını yansıtarak gerçek üstü bir tema ortaya koymayı başarmış.
Kendi tarzında kullandığı aksak ve kapalı ritimleri, duygusal melodileri, soundun depresif yapısı ve Davis Yates’in zarif gitar cümleleri, Ömer Yüksel’in kullandığı trip hop vokal tekniği ile birleşerek, parçanın sözlerine bambaşka bir anlam yüklemiş adeta. Zarif bir çekiciliğe sahip olan bu parçayı, ikilinin Spotify hesapları ve diğer sosyal medya platformlarından dinleyebilirsiniz.
Aşağıdaki Spotify dinleyici linkini tıklayınız:
https://open.spotify.com/album/0zhK1kUAm5UhaFmwODxyck
Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?