Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, özel olarak kurulan ‘Halk Masası’na her gün binlerce depremzedenin başvurduğunu belirtirken, ‘İlçemizde boş ev kalmadı’ diyor.

Gemilerle Mersin’e taşınan depremzedeler için en büyük yardımı Mezitli hak ediyor.

İlhan KARAÇAY yazdı:

On ilimizi kapsayan deprem faciasından sonra, ülkemizin dört bir yanına göç etmeye başlayan dempemzedelerin çoğu Mersin’e geliyor ve getiriliyor. ‘Getiriliyor’ diyorum, zira İskenderun’dan kaldırılan gemiler, bugüne kadar Mersin’e yüz bini aşkın depremzede getirdi.

Afbeelding met persoon, groep, lijn, menigte Automatisch gegenereerde beschrijvingBüyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ziyaret ettiği depremzedeler ile kucaklaştı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Yenişehir ilçesindeki Seyfi Alanya Spor Salonu, Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu, Silifke Kredi Yurtlar Kurumu ve 23 Nisan Gençlik Kampı, çadır kent, konteyner kent gibi yerlere yerleştirilen depremzedeleri ziyaret ederek, “Sizin huzurunuz için elimizden gelen her şeyi yapacağımızdan emin olun. Dirliğimiz ve beraberliğimiz için her şeyi feda ederiz” dedi.

MEZİTLİ AYRICALIĞI

MEZİTLİ BELEDİYESİ HALK MASASI, DEPREMZEDELER İÇİN ÇALIŞIYOR

Mersin’e gelen ve getirilen depremzedelerin yüz bini Mezitli ilçesine yerleştirildi.
Telefonda konuştuğum Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Elli bini kayıtlı olarak getirilen, elli bini de kendi imkânları ile gelen depremzede sayısı yüz bin oldu. Depremzedeleri, ilçemizde boş bulduğumuz evlere yerleştiriyoruz. Tabii ki okullar, spor salonları ve devlete ait tesisleri de kullanıyoruz. Bu durumda çadırlar ile de açığı kapatmaya çalışıyoruz. Kıyafet, battaniye, bebek ürünleri, temizlik ve gıda için, en çok yardıma muhtaç hale gelen bir ilçe durumundayız” derken, ilçede bulunan yazlık sitelerin sahiplerini bularak, buralara da depremzede yerleştirmeye başladıklarını belirtti.

Afbeelding met binnen, persoon, plafond, mensen Automatisch gegenereerde beschrijving

Mezitli Belediyesi, başvuruları almak için özel bir ‘Halk Masası’ kurdu. Belediye hizmet binası önünde kurulan marketlerde, gece gündüz hizmet veriliyor.

Afbeelding met persoon, staand Automatisch gegenereerde beschrijvingMezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, sık sık ziyaret ettiği depermzedelere umut dağıtıyor.

Hayırsever yurttaşların yardımlarını da gözardı edemeyeceğini belirten Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “İlerleyen süreçte depremde evlerini, yakınlarını kaybeden vatandaşlarımız deprem korkusuyla büyük oranda daha güvenli gördükleri Mersin’e göç etmeye başladı. Mezitli Belediyesi olarak biz de bu göçün olumsuz etkisini azaltabilmek ve vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarını giderebilmek amacıyla belediyemizin önüne yardım çadırları kurduk. Halk Masası aracılığı ile başvuran vatandaşlarımıza kıyafet, temizlik, battaniye, bebek ürünleri, gıda yardımında bulunduk. Vatandaşlardan gelen talepleri dinleyerek ihtiyaç listelerinin güncellenmesini sağladık. Ben de geç saatlere kadar çalışan personelimize moral motivasyon vermek ve depremzedelerimizi de yaşadıkları acıyı hafifletebilmek adına Halk Masasında durdum. Çocuklarla sohbet ettim. Vatandaşlarımızın kısa sürede yaşanan bu sıkıntının atlatarak normale dönebilmeleri için elimizden gelen çabayı göstereceğiz.” diyor.

GÖNÜLLÜLER

Afbeelding met binnen, persoon, muur, toilet Automatisch gegenereerde beschrijving

Toplumsal, çevresel ve sosyal olaylarda aldıkları rol ile beğeni kazanan Mezitli Belediyesi Gönüllüleri, bu kez depremzedeler için kolları sıvadı. Deprem sonrası dikiş makinalarının başına oturan Mezitli Belediyesi Gönüllüleri, depremzedeler için pijama dikmeye başladı.

Menderes Mahallesi Gönüllü Evi’nin kadınları, kendi imkanlarıyla kumaş alarak ve bölge sakinlerinin de desteğiyle depremzedeler için erkek, kadın ve çocuk pijamaları ve çocuk battaniyesi dikiyor.

Afbeelding met tekst, binnen, voedsel, plafond Automatisch gegenereerde beschrijving

Mezitli’deki faaliyetler için para yetiştirmekte güçlük çeken Belediye, haklı olarak bir yardım kampanyası başlattı. Bu yardım, Mersinliler ve Mezitliler için değil, deprem bölgelerinden gelen mağdur yurttaşlarımız için.

Türkiye’nin en büyük sayfiye yerlerinden biri olan Mezitli’den bir görüntü

Para yardımında bulunanlara makbuz keserek göndereceklerini belirten Başkan Neşet Tarhan, “Bu kampanya bir ayrıcalık değil, ilçemize gelen ve sayıları belki de ikiyüz bini aşacak olan depremzedeler içindir.” dedi.

İşte, depremzedeler için açılan hesap numaraları: Afbeelding met tekst Automatisch gegenereerde beschrijving

 

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?