İnsanlığı yasa boğan deprem felaketinden duyduğu üzüntüyü dile getiren Kral, özel faytonu ile saraya getirilen büyükelçimiz Selçuk Ünal ile uzun uzun konuştu.

Lahey’deki ünlü Noordeinde Sarayı’na halkın otomobil ile yanaşması yasak ama, yaya olarak geçmek ve izlemek mümkündü.

Başarılı çalışmaları ile memnuniyet yaratan eski büyükelçimiz Şaban Dişli’nin ardından, şimdi de damdan düşme değil, Dışişleri kökenli bir diplomatın Lahey’e atanması da menuniyet yarattı.

Haber-Yorum: İlhan KARAÇAY


Sadece Türkiye’yi ve Türkleri değil, tüm insanlığı yasa boğan depremin etkileri, Lahey’e yeni atanan büyükelçimiz Selçuk Ünal’ın, Hollanda Kralı Willem Alexander’e sunduğu güven mektubuna kadar uzandı. Ünlü Noordeinde Sarayı’na, özel fayton arabası ile getirilen ve saraya bandonun çaldığı İstiklâl Marşımız ile giriş yapan Ünal, Hollanda Krallığı Şeref Kıtası’nı denetledikten sonra, kendisini bekleyen Kral Willem Alexander tarafından karşılandı.

Afbeelding met buiten Automatisch gegenereerde beschrijving

Afbeelding met persoon Automatisch gegenereerde beschrijving

Türkiyemizde yaşanan deprem felaketi sonrasında, büyükelçimizi kabul etmeden bir gün önce, beraberinde Lahey Belediye Başkanı Van Zanen olduğu halde, Lahey’deki yurttaşlarımızı ziyaret ederek üzüntülerini belirten ve ‘geçmiş olsun’ dileğinde bulunan Kral Willem Alexander, aynı hassasiyeti, güven mektubunu sunmaya gelen büyükelçimize de gösterdi ve uzun uzun kunuştu.

Afbeelding met gebouw, buiten, persoon, groep Automatisch gegenereerde beschrijving Kral Willem Alexander’in sıcak karşılamasından sonra saraydan ayrılan yeni büyükelçimiz Ünal, “Ülkemizde meydana gelen deprem felaketi için taziyelerini tekrarlayan Majesteleri Kral Willem-Alexander’a, kendisinin ve halkının bu zor dönemdeki destekleri için teşekkürlerimizi sunduk” dedi.
(Büyükelçi Selçuk Ünal’ın mesajının tamamnı en altta bulacaksınız)

SARAYA GİRİŞ YASAK, DIŞARIDAN SEYİR SERBEST

Afbeelding met persoon, buiten, mensen, menigte Automatisch gegenereerde beschrijving
GÜVEN MEKTUBU SERAMONİLERİ

Hollanda Kralı Willem Alexander, ünlü Noordeinde Sarayı’nda her ay, ülkelerine yeni gelen büyükelçilerin güven mektuplarını almayı adet haline getirdi. Noordeinde Sarayı’nda gelişen bu seramonileri izlemek serbest . Ne var ki, saraya otomobil ile yanaşmak ve içeri girmek yasak.
Sarayın önünden yaya olarak geçmek ve içeriyi izlemek, güvenlik güçleri için bir tehlike arzetmiyor.

ESKİ BÜYÜKELÇİ DİŞLİ

Lahey’de 4 yıl görev yapan ve 1 Şubat 2023’te Türkiye’ye geri dönen büyükelçi Şaban Dışli, iyi bir dost ve iyi bir büyükelçi idi.
Dostluğumuz, çok önceye dayanıyordu. Önceleri, Rotterdam’daki Demir Halk Bank’ta Genel Müdürlük yapan ve bu nedenle de Hollanda’da iyi bir etraf kazanmış olan Dişli, aynı zamanda iyi bir Beşiktaşlı idi.
O zamanlar Beşiktaş, Ajax’tan bir futbolcu transfer edecekti. Ben de bu transfer haberini renklendirecektim.
Kendisinde bir BJK forması olduğunu bildiğim Dişli’nin evine gittim ve formayı alarak Ajaxlı futbolcuya giydirdim. Dostluğumuz o zamanlar başlayan Dişli ile muhabbetimiz, büyükelçiliğinden sonra da devam etti.
Hollanda’yı çok iyi bilen biri olarak, görevini daha kolay yapan Dişli, tabii ki memnuniyet yaratmıştı.

Afbeelding met tekst, persoon, kostuum Automatisch gegenereerde beschrijvingDişli ile, Demirhalkbank’ta (solda.)        Dişli ile büyükelçilikte.  Dişli ile bir başka etkinlikte

DIŞİŞLERİ KÖKENLİ OLUŞU MEMNUNİYET YARATTI

Hollanda’ya yeni atanan Selçuk Ünal’ın, damdan düşme değil, Dışişleri kökenli oluşu da memnuniyet yarattı.
Deprem vesilesiyle de olsa, Hollanda’ya gelişinde sıcak ilişkiler ile karşılaşan yeni büyükelçimizin de, selefi Şaban Dişli gibi, Türkiye-Hollanda ilişkilerini sıcak tutması bekleniyor.

Afbeelding met tekst, persoon, groep, mensen Automatisch gegenereerde beschrijving Göreve başlar başlamaz, deprem sonrasında, yurttaşlarımız tarafından yürütülen yardım kampanyalarını yerinde inceleyen büyükelçi Ünal, Hollanda televizyonu NPO1’de, soruları yanıtladı ve yardımları anlatarak teşekkür etti.

Afbeelding met tekst, persoon, person, oranje Automatisch gegenereerde beschrijving Büyükelçi Selçuk Ünal, NPO1 Televizyonunda yaptığı konuşmasında özetle şunları söyledi:
”Ülkemizdeki elim deprem felaketinde yardımımıza süratle koşan herkese teşekkür ediyoruz. Nakdi yardımlar öncelikli olmakla birlikte, ayni yardımların da ulaştırılması için toplumumuz ile birlikte çalışıyoruz. Ellerindeki tek kurtarma ekibini ülkemize gönderen Hollanda hükümetine teşekkür ediyoruz. Buraya gelirken yardım malzemelerini derleyen yurttaşlarımızın çalışmalarını yerinde görmek için, toplanma merkezi ilan ettiğimiz yere uğradım. Yardımların düzenli bir şekilde yürümekte oluşu memnuniyet vericidir.”

Afbeelding met tekst, persoon, kostuum, krant Automatisch gegenereerde beschrijving

BÜYÜKELÇİNİN ÜNAL’IN TÜRK TOPLUMUNA MESAJI

“Hollanda Türk toplumunun kıymetli mensupları,

1 Şubat 2023 tarihinde T.C. Lahey Büyükelçisi olarak göreve başlamış ve 15 Şubat’ta Hollanda Kralı Willem-Alexander‘a itimatnamemi sunmuş bulunuyorum.

Öncelikle, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem felaketleri nedeniyle tüm toplumumuza başsağlığı dileklerimi sunuyorum. Hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, geride kalan aileleri, sevenleri ve tüm milletimize sabır diliyorum. Bugün hepimiz acılıyız. Devletimiz tüm imkanlarıyla yaraların sarılması için çalışmaktadır. Bu zorlu süreçte Hollanda’da yaşayan toplumumuzun ve vatandaşlarımızın ilk andan itibaren felaket bölgesindeki afetzedelerle tek yürek olarak yardım çabasına girmesi, insanımızın ferasetini ve eşsiz dayanışma ruhunu bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir. Tüm imkanlarıyla süratle seferber olan ve çalışmalarımızda bizleri, yardımların hızla ve eşgüdümlü bir şekilde ulaştırılmasına çalışan Büyükelçiliğimiz Kriz Merkezi’ni, Başkonsolosluklarımızı, Müşavirliklerimizi, Türk Hava Yolları’nı bir an olsun yalnız bırakmayan Hollanda Türk toplumunun değerli tüm mensuplarına milletimiz adına kalbi şükranlarımı sunuyorum.

Afbeelding met tekst, persoon, groep, mensen Automatisch gegenereerde beschrijving

Hollanda ile diplomatik ilişkilerimiz 17. yüzyılın başında, resmen 1612 yılında tesis edilmiştir. Ancak bunun da öncesine giden bir tarih mevcuttur. Böyle bir geçmişe sahip olduğumuz Hollanda’da görev yapıyor olmak ve Osmanlı İmparatorluğu tarafından 1859 yılında Lahey’e gönderilen ilk Elçi olan Yahya Karaca Paşa ile başlayan Türk Büyükelçileri arasında yer almak benim için büyük bir gurur kaynağıdır.

Türkiye ile Hollanda arasında çok yönlü ve kapsamlı ilişkiler mevcuttur. Siyaset, ekonomi, ticaret, finans, kültür, eğitim alanlarını kapsayan ilişkilerimiz 400 yılı aşkın tarihinden güç almaktadır. Ortak çıkarlarımız temelinde ilerlemektedir.

İkili ticaret hacmimiz 10 milyar ABD Doları’nı aşmıştır. Hollanda, uzun zamandan bu yana Türkiye’deki en büyük yabancı yatırımcı ülkedir. Ülkemizin yurt dışındaki doğrudan yatırımları açısından da Hollanda ilk sırada yer almaktadır. Türkiye ile Hollanda arasında haftada 84 uçuş hattı bulunmaktadır. 2022 yılında 1.2 milyonu aşkın Hollandalı dostumuz tatillerinde Türkiye’yi tercih etmiştir. Yüksek öğretim alanında Türk öğrencilerin en fazla tercih ettiği ülkelerin başında Hollanda gelmeye başlamıştır. Tüm bu rakamlar iki toplum arasındaki etkileşimin gerçek boyutunu ortaya koymaktadır.

Temel amacımız, Hollanda ile böyle bir zemine sahip ilişkilerimizi her alanda daha da geliştirmektir. Tabiatıyla, bu amaç doğrultusundaki çalışmalarımızda, Hollanda’da yerleşik 500 bin civarındaki toplumumuzun varlığı bizlere güven vermektedir. Hollanda’nın siyaset, ekonomi, ticaret, bilim, sanat, kültür ve sporhayatına en iyi şekilde entegre olan, ama anadiline, kültürüne, örf ve adetlerine bağlılığını da her zaman koruyan ve bu özelliğiyle Türkiye ile Hollanda arasında gerçek bir dostluk ve işbirliği köprüsü oluşturan sizlerle gurur duyuyoruz.

2023 ülkemiz için önemli bir yıldır. Bu sene hem Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıldönümü hem de Osmanlı İmparatorluğu’nda Reis-ül Küttap’lık müessesesi ile temelleri atılan Türk Hariciyesi’nin kuruluşunun 500. yıldönümüdür. Bu önemli tarihte, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ortaya koyduğu ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ ilkesi temelinde Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını ‘Türkiye Yüzyılı’ yapmak azim ve kararlılığı içindeyiz.

Sizlerin hak ve hukuklarının gözetilmesi ile sorunlarınızın çözümünde sizlere destek olunması Büyükelçiliğimizin asli görevidir. Amsterdam, Deventer ve Rotterdam Başkonsolosluklarımızla birlikte her zaman ve daima yanınızda olduğumuzu bir kez daha tekrarlamak isteriz.
Büyükelçiliğimiz ve Başkonsolosluklarımız milletimizin, Sizlerin evidir. Kapımız her zaman açıktır.
En içten saygı, selam ve sevgilerimi sunuyorum.”

SELÇUK ÜNAL’IN BAŞARILI GEÇMİŞİ

Afbeelding met tekst, person, persoon, kostuum Automatisch gegenereerde beschrijving
Bakınız, henüz birlikte fotoğrafımız olmayan Selçuk Ünal’ın başarılarla dolu geçmişini, Wikipedia nasıl anlatmış:

TED Ankara Koleji ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunudur. 1992 yılında Dışişleri Bakanlığı Personel Dairesi Başkanlığı’nda Aday Meslek Memuru olarak göreve başlamış, çeşitli görevlerin ardından 2006-2008 yılları arasında Dışişleri Bakanları Abdullah Gül ve Ali Babacan‘ın Özel Müşavir Yardımcısı, 2008-2010 yılları arasında Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciği’nde (New York) Müsteşar ve Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi üyeliği sırasında BMGK Siyasi Eş-Koordinatörü ve Daimi Temsilcilik Sözcüsü, 2010-2013 yıllarında Enformasyon Genel Müdür Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü, 2013-2014 yıllarında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu‘nun Özel Müşaviri olarak görev ifa etmiştir. 9 Eylül 2014 tarihinde Kanada Büyükelçisi olarak atandı. 11 Aralık 2018’de merkeze dönmüştür. 2019 yılı itibarıyla Dışışleri Bakanlığında Suriye konularından sorumlu büyükelçi olmuş ve ardından Suriye ile ikili siyasi işler genel müdürlüğüne atanmıştır. Şimdi de Lahey büyükelçiliğine atanan Ünal, evli ve bir çocuk babasıdır. İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?