Binlerce aileyi mağdur eden Vergi Dairesi skandalında ilk istifa.

Hollanda’da hükümetten önce, eski Bakan Asscher istifa etti.

İşçi Partisi siyasi lideri, parti içi baskıya dayanamadı ve ilkeli davrandı.

C:\Users\ILHAN\Desktop\ARALIK BULTENINE GIRECEKLER\1024x576a.jpg

İlhan KARAÇAY

Son günlerde sıkça değindiğim, Çocuk Bakımı Ödeneği alan yabancı uyruklu ailelere yapılan haksızlık olayı, ilk istifayı getirdi. Ama bu istifa hükümetten değil, o zamanın Sosyal İşler Bakanı, şimdinin muhalif lideri Lodewijk Asscher’den.
Vergi Dairesi yüksek memurlarının, çocuk bakımı için ödenek alan çifte vatandaşlı ailelere karşı, peşin hükümlü davranarak haksız suçlamada bulunması üzerine patlak veren bu olay, Meclis Araştırma Komisyonu’nun yaptığı soruşturmadan sonra, Hollanda için yüz kızartıcı bir duruma gelmişti.

Hollanda gibi medeni ve demokrat bir ülkede yaşanmaması gereken bu olaydan sonra, en azından zamanın sorumlu Bakanlarının istifası beklenirken, Yeşil Sol Parti’nin siyasi lideri Jesse Klaver, kabinenin tamamının istifa etmesi gerektiğini, istifa gelmezse güvensizlik oylaması isteyeceklerini açıklamıştı.

Hükümette yer alan Bakanların istifası istenirken, o zamanki hükümette yer alan Sosyal İşler Bakanı Lodewijk Asscher’in, bugünkü İşçi Partisi Siyasi liderliği konusu da tartışılmaya başlandı. Parti içi baskıya dayanamayan Asscher bugün siyasi liderlikten istifa ettiğini açıkladı.
Asscher’in bu istifasından sonra, şimdi hükümetin de istifa etmesine kesin gözüyle bakılmaya başlandı.

Zorunlu açıklama
Hollanda’da siyasi partilerin Genel Başkanları, siyasi tartışmalara girmedikleri gibi, genellikle siyasi görev de almazlar. (DENK Partisi ve bir küçük parti daha bu alışkanlığı bozmuştu)
Partinin siyasi lideri ise seçim listesinin başında yer alan ve ‘Liste çekicisi’ olarak anılan kişidir. Seçimlerde birinci parti olanın siyasi liderine hükümet kurma görevi veriliyor ve koalisyon kurulursa Başbakan oluyor.
Yani, İşçi Partisi Siyasi Lideri olan Asscher, mart ayında yapılacak olan seçimlerde birinci parti olmaları halinde Başbakan olacaktı.
Asscher, istifasından sonra yaptığı açıklamada, İşçi Partisi’nin mart ayında yapılacak olan seçime daha temiz bir liste ile girmesini amaçladığını belirterek, partisine başarılar diledi.
Asscher’in bu ilkeli davranışı her kesimde takdir görürken, bu konuda hükümetin kararı da heyecanla bekleniyor.

 

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?