İŞTE DENK PARTİSİ’NİN ÖNÜNÜ KESEN O KADIN! SYLVANA SİMONS

4 Yıl önceki seçimler öncesinde DENK’ten adaydı. Seçimlere dört ay kala ayrıldı ve kendi partisini kurdu ama hazırsızlık nedeniyle seçilemedi. Yılmadı, mücadele etti ve bu seçimlerde tek başına seçilmeyi başardı.

İlhan KARAÇAY yazdı:

Hollanda’da dün yapılan genel seçimlerde elde edilen sonuçların analizine bundan sonra yazacağım haber-yorumda değineceğim.
Ama, hepimize hayal kırıklığı yaşatan DENK Partisi’nin, beklenen başarıyı gösteremeyişinin ardında yatan gerçeği öncelikle yazacağım.
Seçimlerin yapıldığı dün sabah saatlerinde, eşim ile kahveli sohbet yaparken, ‘Bak hanım, ben anketlere inanmıyorum. Genel durumu değerlendirdiğim zaman, DENK Partisi’nin 4 belki de 5 sandalye kazanacağına inanıyorum. Sigrid Kaag’ın liderliğini yaptığı Demokrat 66 Partisi’nin de, Wilders’in partisinin önüne geçip, ikinci büyük parti olacağına inanıyorum’ dedim.
Sigrid Kaag iddiamda haklı çıktım. Hem de çok haklı. (Bu konuyu bugün ayrıca yazacağım)
Ama DENK iddiamda yanıldım. Kesin olmayan sonuçlara göre, DENK Partisi bir sandalye kayıp ile iki sandalye elde edebilmiş. Hoş, bugün öğleden sonra bu sayının üçe çıkacağına inanıyorum.


4 Yıl önceki seçimler öncesinde DENK’ten adaydı. Seçimlere dört ay kala ayrıldı ve kendi partisini kurdu ama hazırsızlık nedeniyle seçilemedi. Yılmadı, mücadele etti ve bu seçimlerde tek başına seçilmeyi başardı.

DENK Partisi’nin neden başarılı olamadığı konusunda çeşitli varsayımlar var.
Kimi, Tunahan Kuzu’nun özel yaşamı ile ilgili dezavantajlardan söz ediyor, kimi de Farid Azarkan’ın siyasi liderliğinden. Hoş, Azarkan bile dün gece televizyonda yaptığı konuşmada, ‘Belki ben iyi liderlik yapamadım’ diye itirafta bulunmuştu.
Ne var ki, seçim sonuçlarını incelerken, ‘BIJ1’ adlı partinin bir sandalye kazanmış olması dikkatimi çekti. ‘Necidir bu parti’ diye merak edip baktığım zaman, bu partinin liderinin Sylvana Simons olduğunu farkettim. Kaldı ki ben, Simons’un partisinin adını ‘TMF-vj’ olarak biliyordum. Ama bu bir araştırma bürosunun da adı olduğu için mahkeme isim değişikliği istemiş ve isim değişmiş.
Doğrusunu söylemek gerekirse, seçim öncesinde Simons’u hiç takip etmediğim gibi, önemsemedim de…
Kaldı ki, bu Televizyon eski sunucusu bayan, çeşitli eksantrik hareketleri ile, eski hakem ve TV yorumcusu Johan Derksen tarafından topa tutuluyordu ve ünlülüğünü sürdürüyordu.
Evet işte, DENK’in başına ne geldiyse bu kadın tarafından geldi. Zira, Simons’un aldığı oyların hemen hemen tamamı DENK’e verilecek oylardı.
Bugün sizlere, hem seçim analizini ve hem de büyük bir başarı elde eden Sigrid Kaag’î yazacağım.
Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?