Hollanda tahtının altıncı sahibi Kraliçe Juliana ile anıları olanlar aranıyor.

Kasım ayında açılacak olan Juliana Sergisi’nde yer alacak olan söyleşi ve yazışmalar için hemen başvurun.

İlhan KARAÇAY

Huis van Oranje-Nassau olarak taç giyen 8 Kral ve Kraliçe’nin altıncısı olan Kraliçe Juliana, biri haziran ayında Utrecht’te, diğeri de kasım ayında muhtemelen Amsterdam’da açılacak olan bir sergide anılacak.
Utrecht’te yapılacak olan organizasyonu Atlas Kültür Merkezi, Amsterdam’da yapılacak olan organizasyonu de De Nieuwekerk düzenleyecek. De Nieuwkerk’in organizasyonuna, Atlas Kültür Merkezi de destek olacak.

kişi, adam, açık hava, eski içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu
Yıllar önce Enschede kentini ziyaret etmiş olan Kraliçe Juliana, bir Türk’ten halı hediyesi almıştı. Örneğin, bu fotoğraftaki Türk bize başvurabilir.

metin, gazete içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu
Yine yıllar önce gazeteci ağabeyimiz İlhan Karaçay da, Kraliçe Juliana’ya bir mektup yazmıştı. İlhan Karaçay da başvuru yapanlar arasında yer alabilir.

Her iki organizasyon için, Kraliçe Juliana ile teması olmuş yabancılar aranıyor. Atlas Kültür Merkezi Başkanı Şahin Yıldırım bu konuda şöyle diyor: “Kraliçe Juliana ile, kendileri, ebeveyleri ve büyük ebeveynleri veya tanıdıkları temas kurmuş olanlar bize başvursunlar. Başvurulardan sonra, kayda değer bulduklarımız ile görüşüp yazılı ve görsel söyleşi yapacağız. Bunun için, info@atlascultureelcentrum.nl adresine gönderi yapabilirler.”


Kraliçe Juliana’yı Wikipedia’dan tanıyalım:

Juliana (Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina van Oranje-Nassau van Mecklenburg;
30 Nisan 1909 – 20 Mart 2004), 1948’den 1980’deki feragatına kadar Hollanda kraliçesi.

Juliana, Kraliçe Wilhelmina ve Mecklenburg-Schwerin Prensi Henry’nin tek çocuğuydu. Özel bir eğitim aldı ve Leiden Üniversitesi’nde uluslararası hukuk eğitimi aldı. 1937’de, Lippe-Biesterfeld Prensi Bernhard ile evlendi ve dört çocukları oldu: Beatrix, Irene, Margriet ve Christina. İkinci Dünya Savaşı’nda Hollanda’nın Alman işgali sırasında kraliyet ailesi, Birleşik Krallık’a tahliye edildi. Juliana, çocukları ile Kanada’ya yerleşmeye devam ederken Wilhelmina ve Bernhard İngiltere’de kaldı. Kraliyet ailesi, 1945’te Hollanda’nın kurtuluşuyla ülkeye döndü.

Wilhelmina’nın bozulan sağlığından dolayı Juliana, 1947 ve 1948’de kısa bir süre için kraliyet görevlerini üstlendi. Eylül 1948’de Wilhelmina feragat etti ve Juliana Hollanda tahtına çıktı. Saltanatı, Hollanda Doğu Hint Adaları’nın bağımsızlığını gördü. Kraliyet ailesini ilgilendiren bir dizi tartışmaya rağmen Juliana, Hollandalılar arasında popüler bir isim olmaya devam etti.

Nisan 1980’de Juliana, en büyük kızı Beatrix’in lehine feragat etti. 2004’te 94 yaşında ölümü üzerine, dünyanın en uzun yaşamış olan eski hükümdarı oldu.

GENÇLİĞİ

açık hava, kişi, eski içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu
Julianna ve annesi Kraliçe Wilhelmina, 1914

Mecklenburg-Schwerin Dükü Henry ve Kraliçe Wilhelmina‘nın tek çocuğu olarak Lahey‘de Het Loo Sarayı’nda doğdu. Çocukluğunu Lahey‘deki Noordeinde Sarayı ve Huis ten Bosch Sarayı’nda geçirdi. 30 Nisan 1927 günü, Princess Juliana on sekizinci doğum günü ile birlikte Barones ilan edilişi kutlandı. Aynı yıl, Prenses Leiden Üniversitesi’ne kaydoldu.

Üniversitenin ilk yılında,sosyoloji dersleri, hukuk, ekonomi, dinler tarihi, parlamento tarih ve anayasa hukuku derslerine katıldı. Prenses uluslararası ilişkiler, uluslararası hukuk, tarih, ve Avrupa kültürleri hukuku hakkındaki konferanslara katıldı.

EVLİLİĞİ VE SÜRGÜNDEN DÖNÜŞÜ

kişi, açık hava, eski, poz içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu
Prenses ve Prens nişanlandıktan hemen sonra

1930 yılında Kraliçe Wilhelmina kızı için uygun bir eş aramaya başladı. Kraliyet standartlarına uygun bir Protestan prensi bulmak çok zordu. Bavyera 1936 Kış Olimpiyat Oyunlarında, Julianna, Lippe-Biesterfeld Prensi Bernhard isimli genç bir Alman aristokrat ile tanıştı. Çiftin nişanı 8 Eylül 1936 tarihinde yapıldı. Düğün öncesinde 24 Kasım 1936 tarihinde, Prens Bernhard’a Hollanda vatandaşlığı verildi ve isminin yazımı değişti. 7 Ocak 1937 tarihinde Lahey‘de Prenses Juliana dedesi Kral III. William ve Kraliçe Emma’nın elli sekiz yıl önce evlendiği yerde ve tarihte evlendi.

Sivil tören Lahey Belediye Sarayında yapıldı ve aynı şekilde evlilikleri Lahey‘deki Büyük Kilise’de (St. Jacobskerk Kilisesi) kutsandı. Genç çift Baarn Soestdijk Sarayı’na taşındı. Çiftin ilk çocuğu Prenses Beatrix 31 Ocak 1938 tarihinde, ikinci çocukları Prenses Irene 5 Ağustos 1939’da doğdu. Uzun süren sürgünden sonra 2 Ağustos 1945 Prenses Juliana Hollanda topraklarında ailesiyle yeniden bir araya geldi.
30 Nisan 1980’de kendi isteğiyle tahttan çekilen Juliana’nın yerine kızı Beatrix geçti.

HASTALIK VE ÖLÜM

açık hava, insanlar, grup, kalabalık içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu
1990’ların ortalarından itibaren, Juliana’nın sağlığı geriledi ve Juliana bu saatten sonra kamuoyunda görünmedi. Kraliyet Ailesinin doktorları Juliana’yı 24 saat bakım altında aldılar. 20 Mart 2004 yılında “Pnömoni Komplikasyon” bağlı olarak uykusunda öldü. Kraliçe Julianna mumyalanarak 30 Mart 2004 tarihinde Delft Nieuwe Kerk’de bulunan Kraliyet mezarlığına annesi Kraliçe Wilhelmina‘nın yanına defnedildi. Eşi Prens Bernhard’ın 93 yaşında ölümünden sekiz ay sonra 1 Aralık 2004’te öldü ve o da eşinin yanına defnedildi.

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?