O’nu düz ve hapis oyununda iki kez yendiğim Dr. Yılmaz Güler, bana övgülü ve imzalı bir banknot vermişti.

Bugün Facebook’a yansıyan bir haberde, Mersin’nin çok sevilen doktorlarından Yılmaz Güler’in ‘Acı Kayıp’ duyurusunu görünce çok, ama çok üzüldüm.
Yılmaz Güler, güler yüzü ile sevildiği kadar, çok iyi bir radyoloji uzmanıydı.
1980’li ve 1990’lı yıllarda yaz aylarını Mersin’de geçiren kalburüstü insanların en güzel uğrak yeri, Soli tesislerindeki eğlence lokaliydi.
Kadınlı-erkekli konuklar saat 21.00-02.00 arası bu lokalde tavla ve iskâmbil oyunları ile eğlenirlerdi. Naçizane şahsım da her yaz tatilinde Soli tesislerinde konaklar ve akşamları da bu lokale uğrardım.

Lokale renk veren insanlardan biri olan Yılmaz Güler çok iyi bir tavla oyuncusuydu.
O’nunla, çok iyi oynadığı poker oyunlarında tanışmıştım. Benim de iyi tavla oynadığımı bilen bir dost, poker öncesi kahve içimi sırasında, ‘İlhan kardeşim ile Yüksel bey tavla oynasınlar da seyredelim’ deyiverdi.
Allah şimdilerde gani gani rahmet eylesin, Dr. Güler ayağa kalktı ve lokalde bulunan kalabalığa hitaben, ‘Hanımlar, beyler, bugüne kadar tavlada beni yeneniniz oldu mu?’ diye sordu. Duyduğum ‘Hayır’ sesleri ile korkmadım değil.
‘5 parti düz tavla, 5 parti de esir (Hapis) oynayacağız’ demişti rahmetli.
Tavla oyunu, biraz da zar şansı ile sonuçlanan bir oyundur.
Her ne kadar tavla oyununu ben de iyi oynasam da, biraz da zar şansı ile, düz oyununu 3 mars oyun ile 6-0 kazanmıştım. Hapis oyunu da mucizevi bir şekilde 5-0 lehime bitmişti.
Yılmaz bey, cebinden çıkardığı onbin liralık banknotun üzerine şunları yazıp imzalamıştı:
‘Kumardan kazanca olanı, oyundan KEYFE değiştiren İlhan Karaçay’a sevgiler. Dr. Yılmaz Güler’

Rahmetliyi anmışken, onun banknotu ile birlikte eski cüzdanımda sakladığım daha pek çok banknot var. Fotoğrafta gördüğünüz banknotlardan başka, kâğda dökülmüş, ‘İlhan Karaçay ile tövbe bir daha oynamayacağım’ kızgınlığı ile yazılmış sözler de var.

Rahmetlinin oğlu Evren, daha sonra tanıştığım bir değerdir.
Tatlı anıları geride bırakırken, Evren’e, ailesine ve tüm dostlarına başsağlığı diliyorum.

 

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?