Doğumunun 122’nci yılı anılacak olan şair-yazarımız için, 3 Şubat’ta özel bir etkinlik düzenlendi.

Etkinliği, Moskova Nâzim Hikmet Kültür ve Sanat Vakfi, Moskova Yunus Emre Enstitüsü, Rusya Federasyonu Sinematograflar Birliği, Kültür Bakanlığı-Kuzey Bölgesi Kültür İdaresi organize ediyor.

Etkinliğe, Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçisi Tanju Bilgiç
Oyuncu-Yönetmen Türkan Soray, Oyuncu-Koreograf Alla Sigalova ve Yunus Emre Enstitüsü Denetleme Kurulu Üyesi Ali Özgündüz katılacak.

Etkinliğe ücretsiz katılmak isteyenler, Moskova Nâzim Hikmet Vakfi’nın internet sitesindeki linke başvurabilirler.

                             (Haberin Hollandacası en altta)
                 (Nederlandse versie van het bericht is onderaan)

Afbeelding met tekst, Menselijk gezicht, person, kleding Automatisch gegenereerde beschrijving
İlhan KARAÇAY’ın yorum-haberi:

Hey gidi günler hey!
Ne hoş değil mi? Bir zamanlar Nazım Hikmet’i ağızlarına alanlara ‘Haydi Moskova’ya’ tepkisi verilirken, şimdi aynı Nazı Hikmet için yapılacak olan anma törenine devlet temsilcileri ve sanatçılarımız katılıyor.

Nazım Hikmet, Türk edebiyatının önemli şairlerinden biriydi. Ancak hayatı boyunca politik görüşleri ve aktivizmi nedeniyle de tartışmalara konu olmuştu. Nazım Hikmet, sol görüşlü bir şair olarak hayatının büyük bir kısmını komünist ideallerle uyumlu bir şekilde geçirmişti. Ne var ki, bu durum onun ‘vatan haini’ olarak suçlanmasına neden olmuştu.

Afbeelding met persoon, Menselijk gezicht, kleding, stropdas Automatisch gegenereerde beschrijving

Nazım Hikmet’in vatan haini olarak suçlanmasının temelinde, politik görüşleri ve öne çıkan eserlerindeki eleştiriler bulunmaktaydı. Ancak, zaman içinde bu tür etiketlemelerin birçoğu, eleştiri ve sansür olarak değerlendirilmeye başlanmıştı. Nazım Hikmet’in asıl amacının, insan hakları, eşitlik ve özgürlük gibi evrensel değerleri savunmak olduğu da savunulmaktaydı.

Afbeelding met kleding, persoon, person, schoeisel Automatisch gegenereerde beschrijving

Nazım Hikmet’in mezarının Türkiye’ye getirilmesi de, uzun bir süre tartışmalara neden olmuştu. Nazım Hikmet, 1963 yılında Sovyetler Birliği’nde ölmüştü. Ancak, vasiyeti doğrultusunda cenazesi Türkiye’ye getirilmediği için, Türkiye’de defnedilmemişti.

1991 yılında, Türkiye’de siyasi atmosferdeki değişiklikler ve Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte, Nazım Hikmet’in naaşının Türkiye’ye getirilme olasılığı gündeme gelmişti.
1992 yılında, Türkiye’de birçok sanatçı, yazar ve aydın tarafından desteklenen kampanyalar sonucunda, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Nazım Hikmet’in naaşının ülkeye getirilmesine izin vermişti. Böylece, 1991 yılında, 28 yıl süren bir sürgünden sonra Nazım Hikmet’in naaşı Türkiye’ye getirilmiş ve ona İstanbul’da bir anıt mezar yapılmıştı.

Afbeelding met tekst, buitenshuis, boom, plant Automatisch gegenereerde beschrijving
“Beni Anadolu’da bir köy mezarlığına gömün, Tepemde bir çınar ağacı olsun…” diyen Nazım Hikmet, özlem duyduğu memleketine gömülemedi ama, şiirinde vasiyet ettiği temsili bir mezarı yapıldı. Eskişehir’in Doğançayır beldesindeki o mezarda Nazım Hikmet anılıyor, hatırlanıyor.

Bu olay, Nazım Hikmet’in ölümünden sonraki yıllarda ona yönelik algının değişmesine ve sanatsal mirasının daha geniş bir kitle tarafından takdir edilmesine katkıda bulunmuştu. Türkiye’de, Nazım Hikmet’in mezarı, onun anısını yaşatan ve sevenleri tarafından ziyaret edilen bir anıt olarak önemini koruyor.

Nazım Hikmet’in şiirleri, insanlık, aşk, özgürlük gibi evrensel temalara odaklanması nedeniyle geniş bir kitle tarafından değer görmüştür.

Afbeelding met begraafplaats, graf, buitenshuis, begrafenis Automatisch gegenereerde beschrijving
Nazım Hikmet için İstanbul’da da bir anıt yapılmıştı. Saha sonra bu anıttaki çok ağır taş çalınmıştı. Nazım Hikmet için yurdun çeşitli bölgelerinde anıt yapma isteği baş göstermişti.

Edebiyat ve sanat, farklı görüşlere sahip insanları bir araya getirme ve farklı perspektifleri anlama fırsatı sunduğu için, Nazım Hikmet için düzenlenen anma törenlerine katılan sanatçılar ve delet temsilcileri, sadece onun politik duruşunu değil, aynı zamanda sanatsal mirasını ve kültürel katkılarını da onurlandırmış oluyorlar.

Onun için anma törenlerine katılmanın veya eserlerini takdir etmenin, sadece politik görüşleriyle değil, aynı zamanda sanatsal katkıları ve edebi değeri ile ilgili olduğuna inanıyorum.

122’NCİ YIL

Onun için anma törenlerine katılmanın veya eserlerini takdir etmenin, sadece politik görüşleriyle değil, aynı zamanda sanatsal katkıları ve edebi değeri ile ilgili olduğunu söylemek mümkündür. Bovenkant formulier

Evet, öncesini ve sonrasını sizlere sunduğum bu değerli insan için şimdi bir anma töreni daha yapılacak.

Töreni, Moskova Nâzim Hikmet Kültür ve Sanat Vakfi, Moskova Yunus
Eme Enstitüsü, Rusya Federasyonu Sinematograflar Birliği, Moskova Kültür
Bakanlığı, Kuzey Bölgesi Kültür İdaresi organize ediyor.

Törene, Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçisi Tanju Bilgiç
Oyuncu, Yönetmen Türkan Soray, Oyuncu-Koreograf Alla Sigalova ve
Yunus Emre Enstitüsü Denetleme Kurulu Üyesi Ali Özgündüz katılacak.

Afbeelding met tekst, Menselijk gezicht, vrouw, poster Automatisch gegenereerde beschrijving

Etkinliğe ücretsiz katılmak isteyenler, Moskova Nâzim Hikmet Vakfi’nın internet sitesindeki linke başvurabilirler.

Rusya Federasyonu Sinematograflar Birligi Dom Kino Sineması Büyük Salonu’nda saat 19.00’da başlayacak olan anma töreninin adresi:
Vasilyevskaya Caddesi 13 Moskova

Rus İş İnsanları Birliği tarafından şahsıma gönderilen program şöyle:

-Açılış ve selamlama konusmaları
-Film Gösterimi – Bir Ask Masali – Ferhat ile Sirin
“Bir Ask Masalı-Ferhat ile Sirin” yönetmenligini Ejder İbrahimov’un
yaptigi, senaryosunun Nâzim Hikmet’in Ferhad ile Sirin a doyunundan
esinlenildigi basrollerinde ise Türkan Soray, Alla Sigalova veFaruk Peker’in oynadig 1978 Türk, Sovyet
ortak yapimi sinema filmidir. Film yillar sonra Mosfilm stüdyolarindan
temin edilerek Rusça dil ve Türkçe altyazili olarak izleyiciyle bulusturulacaktır.

Ücretsiz Katılım için;
Etkinliğe katılmak isteyenler,
Moskova Nâzım Hikmet Vakfı internet sitesinden ya da paylasilan basvuru linkinden ulaçacaklari form
ile bilet talebinde bulunabileceklerdir.

Basvuru linki; https://nazimhikmet.com/bilet-talep-sayfasi-2024/

******************

NAAR MOSKOU VOOR NAZIM HİKMET…

Op 3 februari werd een speciaal evenement georganiseerd om de 122e geboortedag van de dichter-schrijver te herdenken.

De organisatie is in handen van het Ministerie van Cultuur van de noordelijke regio, Moskou Nâzim Hikmet Stichting voor Cultuur en Kunst, Moskou Yunus Emre Instituut, Unie van Cinematografen van de Russische Federatie.

Ambassadeur van de Republiek Turkije in Moskou Tanju Bilgiç Actrice, regisseur Türkan Soray, actrice-choreografe Alla Sigalova en Ali Özgündüz, lid van de raad van toezicht van het Yunus Emre Instituut, zullen het evenement bijwonen.

Wie het evenement gratis wil bijwonen, kan zich aanmelden via de link op de website van de Nâzım Hikmet Foundation in Moskou.

Afbeelding met tekst, Menselijk gezicht, person, kleding Automatisch gegenereerde beschrijving
Bericht-Commentaar van İlhan KARAÇAY:

Ach, die dagen, ach!
Is het niet mooi, dat er ooit een reactie was van “ga je naar Moskou” op degenen die over Nazım Hikmet spraken, maar nu wonen vertegenwoordigers van de staat en onze kunstenaars de herdenkingsceremonie voor dezelfde Nazım Hikmet bij.

Nazım Hikmet was een van de belangrijkste dichters van de Turkse literatuur. Hij was echter ook het onderwerp van controverse tijdens zijn leven vanwege zijn politieke standpunten en activisme. Nazım Hikmet stond bekend als een linkse dichter en bracht een groot deel van zijn leven door in lijn met communistische idealen. Dit leidde er echter toe dat hij ervan werd beschuldigd een verrader te zijn.

Afbeelding met persoon, Menselijk gezicht, kleding, stropdas Automatisch gegenereerde beschrijving

Nazım Hikmet’s politieke standpunten en kritiek op zijn prominente werken waren de basis voor zijn etiket van verrader. Na verloop van tijd werden veel van deze etiketten echter beschouwd als kritiek en censuur. Er werd ook beweerd dat het werkelijke doel van Nazım Hikmet was om universele waarden zoals mensenrechten, gelijkheid en vrijheid te verdedigen.

Afbeelding met kleding, persoon, person, schoeisel Automatisch gegenereerde beschrijving

De terugkeer van het graf van Nazım Hikmet naar Turkije zorgde ook lange tijd voor controverse. Nazım Hikmet was in 1963 in de Sovjet-Unie gestorven. Omdat zijn lichaam echter niet naar Turkije werd gebracht volgens zijn testament, werd hij niet in Turkije begraven.

In 1991, met de veranderingen in de politieke sfeer in Turkije en het uiteenvallen van de Sovjet-Unie, ontstond de mogelijkheid om het lichaam van Nazım Hikmet naar Turkije te brengen. Dit proces vergde echter een lange strijd.

In 1992 gaf de regering van de Republiek Turkije toestemming voor de terugkeer van het lichaam van Nazım Hikmet naar Turkije, als gevolg van campagnes die werden gesteund door vele kunstenaars, schrijvers en intellectuelen in Turkije. Zo werd in 1991, na 28 jaar ballingschap, het lichaam van Nazım Hikmet naar Turkije gebracht en werd er een mausoleum voor hem gebouwd in Istanbul.

Afbeelding met tekst, buitenshuis, boom, plant Automatisch gegenereerde beschrijvingNazım Hikmet, die zei “Begraaf me op een dorpskerkhof in Anatolië, met een plataan op mijn heuvel…”, kon niet in zijn geboortestad worden begraven, maar er werd een representatief graf gebouwd zoals hij in zijn gedicht had gewild. Nazım Hikmet wordt herdacht en herinnerd in dat graf in de stad Doğançayır in Eskişehir.

Deze gebeurtenis droeg bij aan een verandering in de perceptie van Nazım Hikmet in de jaren na zijn dood en aan een bredere waardering van zijn artistieke nalatenschap. In Turkije blijft het graf van Nazım Hikmet belangrijk als monument dat zijn herinnering levend houdt en wordt bezocht door zijn dierbaren.

De poëzie van Nazım Hikmet wordt door een breed publiek gewaardeerd vanwege de focus op universele thema’s als menselijkheid, liefde en vrijheid.

Afbeelding met begraafplaats, graf, buitenshuis, begrafenis Automatisch gegenereerde beschrijving
Er werd ook een monument voor Nazım Hikmet gebouwd in Istanbul. Later werd de zeer zware steen van dit monument gestolen. Er was een verlangen om monumenten voor Nazım Hikmet te bouwen in verschillende delen van het land.

Omdat literatuur en kunst de mogelijkheid bieden om mensen met verschillende meningen samen te brengen en verschillende perspectieven te begrijpen, eren kunstenaars en vertegenwoordigers van delet die herdenkingsceremonies voor Nazım Hikmet bijwonen niet alleen zijn politieke houding, maar ook zijn artistieke nalatenschap en culturele bijdragen.

Ik geloof dat het bijwonen van herdenkingsceremonies voor hem of het waarderen van zijn werk niet alleen gaat over zijn politieke standpunten, maar ook over zijn artistieke bijdragen en literaire waarde.

Ja, er komt een herdenkingsceremonie voor deze waardevolle persoon, wiens voor en na ik aan jullie heb gepresenteerd.

122e JAAR

De ceremonie wordt georganiseerd door de Moskouse Nâzim Hikmet Stichting voor Cultuur en Kunst, het Moskouse Yunus Eme Instituut, Unie van Cinematografen van de Russische Federatie, Het ministerie van Cultuur van de noordelijke regio organiseert de ceremonie.

Ambassadeur van de Republiek Turkije in Moskou Tanju Bilgiç, Actrice, regisseur Türkan Soray, actrice-choreografe Alla Sigalova en Ali Özgündüz, lid van de raad van toezicht van het Yunus Emre Instituut, zullen de ceremonie bijwonen.

Afbeelding met tekst, Menselijk gezicht, vrouw, poster Automatisch gegenereerde beschrijving

Wie het evenement gratis wil bijwonen, kan zich aanmelden via de link op de website van de Moskouse Nâzim Hikmet Stichting.

Het adres van de herdenkingsceremonie, die om 19.00 uur begint in de Grote Zaal van Dom Kino Cinema van de Unie van Cinematografen van de Russische Federatie,
is: Vasiljevskaja-straat 13 Moskou

Het programma dat mij is toegestuurd door de Russian Business Association ziet er als volgt uit:

-Opening en begroetingstoespraken
-Filmvertoning – Bir Ask Masali – Ferhat ile Sirin.
-“Een verhaal over liefde – Farhad en Sirin” geregisseerd door Ejder Ibrahimov het
script is gebaseerd op Ferhad en Sirin van Nâzim Hikmet geïnspireerd op de Turks-Sovjetfilm uit 1978 met Türkan Soray, Alla Sigalova en Faruk Peker in de hoofdrollen.
is een coproductiefilm. De film werd jaren later uitgebracht door Mosfilm studios
en wordt aan het publiek gepresenteerd in het Russisch met Turkse ondertiteling.

Gratis deelname;
Wie wil deelnemen aan het evenement.
Het formulier dat beschikbaar is op de website van de Nâzım Hikmet Foundation in Moskou of via de gedeelde aanvraaglink kunnen een ticket aanvragen.

Aanmeldingslink; https://nazimhikmet.com/bilet-talep-sayfasi-2024/

 

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?