ÇOCUKLARI, ANNELERİ TARAFINDAN KAÇIRILAN BABALAR ARASINDAKİ ARMAND SAĞ’IN DRAMI GÖZ YAŞI DÖKTÜRDÜ.

 

C:\Users\ILHAN\Desktop\NISAN 2020 BULTENINE GIRECEKLER\Armand-Foto.jpgC:\Users\ILHAN\Desktop\NISAN 2020 BULTENINE GIRECEKLER\Armand Sag.jpg

Medyada sık sık okuduğumuz ve gördüğümüz, ‘Bir baba çocuklarını kaçırarak anneyi ızdıraplı bir yaşama sevketti’ gibi haberlerin aksine, bu defa babaları kedere boğan annelerin çocuk kaçırma olaylarını izledik.
Bu haberin Hollanda televizyonunda yayınlanacağını duyurduğum haber üzerine, Hollanda’da onbinlerce Türk TV ekranlarına kilitlendi.

Hollanda’nın ünlü program yapımcılarından Elena Lindemans, daha önce yapmış olduğu başarılı çalışmalarına bir yenisini daha eklemiş oldu.
Çocuklarından mahrum edilen 3 babayı tam bir yıl takip eden Lindemans’ın programı, Hollanda’nın NPO 2 Kanalında, BNNVARA Yayın Kurumu tarafından yayınlandı.

‘Kocalarını döven kadınlar’ programını yaparken, çok sayıda mağdur baba ile tanıştığını söyleyen Lindemans şöyle diyor: ‘Eşlerinden dayak yiyen kocaların sorunlarını araştırırken, pek çok babanın da çocuklarını yıllarca göremediklerini öğrendim. Bu konudaki sayıları görünce gerçekten ürktüm. Hollanda’da her yıl 16 bin çocuk, boşanma nedeniyle, ya annesiz ya da babasız kalıyor. Bu konuda yardımcı olması gereken kurumlar, yanlış istihbarat nedeniyle genellikle babalara haksızlık yapıyor.
İşte bu nedenle mağdur olan babaların sorunlarını ele almayı kararlaştırdım.
3 Babayı tam bir yıl izledim ve ızdırap dolu yaşamlarını kaydettim.’

Lindemans’ın bir yıl takip ettiği 3 mağdur baba arasında, Türkler’in yakından tanıdığı Armand Sağ da vardı. Ayrıldığı eşinin çocuğunu kaçırdığını belirten Armand Sağ’ın ızdırap dolu yaşamı, izleyenleri göz yaşına boğdu.

Hollanda’da üstlendiği görevler ve taşıdığı etiketler ile ne derece önemli bir kişi olduğunu, aşağıdaki biyografisinde öğreneceğiniz Armand Sağ, 6 yıllık beraberlikten sonra kızının annesinin kendisini aldattığını öğrendiğinde, birlikte yaşadıkları evi terk ettiğini belirtti.
Evi terk ettiği zaman kızının 3 haftalık olduğunu belirten Sağ, şunları söyledi: “Mahkeme kararıyla kızımı 1,5 yıldır her hafta sonu görmekteydim. Mahkeme bir süre önce kızımın salı günleri de benim yanımda kalabileceği hükmünü verdi. Kızımın annesi ailesiyle birlikte kayıplara karıştı. Perişanım, kızıma bir an önce kavuşmak istiyorum.”

Mahkeme kararına göre her Cuma günü sabah 09.00’dan Cumartesi akşam 17.00’ye kadar kızının kendisinde kalması gerektiğini belirten Sağ, çocuğunu almaya gitmeden üç gün önceden haber verip, saat 9:15’te geleceğini bildirmişti. 15 dakikalık gecikmeyi bahane eden anne, çocuğu Türkiye’ye götürdü. Hollanda Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından uyarı yapıldığını söyleyen Sağ şunları ekledi: ‘Babalar Günü’nde çocuğu vermemek, babanın Yaş Günü’nde çocuğunu vermemek, ve hiç bir şekilde babaya haber vermedenyurtdışına gitmek, ne kadar doğru?

Hollanda Çocuk Esirgeme Kurumu raporuna göre, anne, babaya haber vermeden tatile gidemez ve ayrıca tatiller en fazla bir hafta sürebilir. Kayıplarda olan anne, hem mahkeme kararına uymuyor, hem de Hollanda Çocuk Esirgeme Kurumu’nu hiçe sayıyor.’

 

Annenin, kendisi hakkında polise sahte ihbarlarda bulunduğunu belirten Armand Sağ, ‘Polis bile bu ihbarların yalan olduğunu biliyordu. Ama benden her ihlalda 1000 euro ceza isteniyordu. Ne mutlu ki mahkeme de sonunda iddiaların yalan olduğunu anladı’ dedi.
C:\Users\ILHAN\Desktop\NISAN 2020 BULTENINE GIRECEKLER\Armand, Deepak en Gerard.jpg
51 dakika süren TV yayınında ekrana getirilen diğer iki baba Deepak ve Gerard’ın başlarından geçenler de izleyenleri çok üzdü.
Programın TV ekranlarında birkaç kez daha görüleceği belirtildi.
ARMAND SAĞ’I TANIYALIM

 

Armand Sağ’ı iyi tanıyabilmek için Avrupa Türk Gazetesi’ndeki tanıtıma bir göz atalım:
Türk kökenli Hollandalı akademisyen, tarihçi, türkolog, uluslararası ilişkiler uzmanı, yazar, bilim adamı, Türk Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Doç.Dr. Armand Sağ, 1984 yılında Hollanda’nın en büyük şehirlerinden biri olan Utrecht kentinde doğmuştur. Aynı şehirde yüksek eğitimine başlamadan önce farklı yeteneklerini geliştirmiştir. Bu dönemde tiyatro oyununda başrol oynadı ve daha sonra bir barda ve dönercide çalışırken, aynı zamanda dört yıl boyunca mankenlik yaptı. Spora da merak duyan Armand Sağ, özellikle atletizmle profesyonel seviyede yakından ilgilendi. Üniversiteye başlarken herşeyi bırakıp kendini tamamen derslerine veren Armand Sağ, kısa süre sonra öğrenci derneklerinde faaliyet göstermeye başladı.
Eğitim
Armand Sağ 2004 yılında Utrecht Yüksek Okulu’ndan Devlet İdarecilik ve Tarih bölümünü ‘yüksek onur derecesi’ ile tamamlayıp, Utrecht Üniversitesi’ne geçiş yaptı.
Hollanda’daki Türk toplumuna daima hizmet etmiş olup, 2005 ve 2006 yıllarında okuduğu Utrecht Üniversitesi’nde ‘Türkoloji Öğrenci Birliği’, ‘Focus 1915 Çalışma Grubu’ ve ‘Erkin Türk Hollanda Öğrenci Derneği’ adlı Hollanda’daki tüm Türk öğrencilere yönelik üç dernek gerçekleştirip, her birinde kurucu başkan oldu.

2008 yılında başarılarından ve çalışmalarından dolayı onursal başkan seçildikten sonrayöneticiliği bıraktı. Bu konuda özellikle gerçekleştirdiği öğrenci eylemleri dikkat çekti.
2005 yılında Utrecht Üniversitesi’nde Türkoloji bölümünün kaldırılmasına karşı 25-30 öğrencinin katıldığı bir eylem düzenledikten sonra, 2006 yılında Hollanda’daki Ermeni lobicilere karşı 200-250 öğrencinin katıldığı bir yürüyüşe imza attı.

Armand Sağ için en başarılı olay ise organizasyon kabiliyetini en güzel şekilde kullandığı ve Hollanda’daki Türk toplumunun son derece yararlandığı 2007 yılındaki PKK terörüne karşı çoğunluğu öğrenci olmak üzere 8 bin kişinin katıldığı bir yürüyüştür. Armand Sağ 2008 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nda 1425 ile 1550 arasında Yeniçeriler’in askeri gelişmeleri ile ilgili tezi ile, Utrecht Üniversitesi’nde Tarih bölümünü ‘onur derecesi’ ile bitirip aynı yıl Türkoloji bölümünü de ‘en yüksek onur derecesi’ ile tamamlayıp mezun olmuştur. Böylece uzmanlık dalı Türk Tarihidir. 2009 yılında aynı üniversitede Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans bölümünü uluslararası geçerli olan ‘Upper Class’ derecesinle bitirdi. Yüksek Lisans tez konusu ise, 16. yüzyıldan itibaren Hollanda ile Türkiye arasında oluşan uluslararası ilişkiler ile ilgiliydi. Şimdi ise Armand Sağ Balkan Savaşları (1912-1913) ile ilgili doktora tezini yazmaktadır.

İş hayatı

2010 yılında 25 yaşındayken Armand Sağ ‘Türk Araştırmaları Enstitüsü’ [orijinal
Hollandaca adı ile ‘Instituut voor Turkse Studies’] adlı araştırma merkezini kurup aynı kuruluşta başkan ve kıdemli araştırmacı olarak çalışmaya başladı. Araştırma alanları
Türkoloji, Türk tarihi ve Avrasya’nın uluslararası ilişkileri olmak üzere, Balkan, Kafkaslar, Orta Asya, Orta Doğu ve Hollanda-Türkiye konularına bakmaktadır. Türk Araştırmaları
Enstitüsü’nün çatısı altında ‘International Review of Turkish Studies’ adlı uluslararası
hakemli akademik derginin kurucu genel yayın yönetmeni olarak görev almaktadır. Mezun olmadan önce beş ay staj gördüğü Hollanda’nın Hoorn kentindeki Türk Hollanda Müzesi’nde 2008-2010 yıllarda tarihçi olarak görevli olan Armand Sağ, aynı zamanda farklı kuruluşlar adına Türkçe, Hollandaca ve İngilizce olmak üzere üç dilde araştırma, yazarlık ve tercümanlık yapmaktaydı. Akademik kariyerinin uzantısında Yüksek Lisans eğitimini görürüken Utrecht Üniversitesi’nde ders vermiş olan Armand Sağ, şu anda araştırma görevlisi [resmi statüsü: ‘Ph.D.-fellow’] olarak Balkan Savaşları (1912-1913) ile ilgili doktora tezini yazmaktadır. Başkaca Utrecht Üniversitesi tarafından oluşturulan yeni Türkçe-Hollandaca sözlük çalışmasına katkı sağlayıp buna benzer bir çok projeyle yakından ilgilenmektedir. Üstelik farklı gazeteci ve araştırmacı yazarlara Türkçe kaynak bulmakta yardım etmektedir. Son olarak bir çok konferans düzenleyen Armand Sağ ayrıca çeşitli basın, bilgi ve iletişim ağı kuruluşlarda genel redaktör veya düzenlemecidir.

Aralık 2010’da tamamladığı ve 22 Nisan 2011 tarihinde satışa çıkan Historie en meer; overpeinzingen van een historicus [Tarih ve ötesi; bir tarihçinin düşünceleri] adlı kitabı Hollanda’nın bütün kitap dükkanlarında satılmaktadır. Armand Sağ’ın ilk kitabı olarak geçen bu kitap ayrıca Hollanda’nın en büyük internet kitap satış sitesi olarak bilinen Bol.com sitesinde satılmaktadır. Aralık 2011’de tamamlanıp 22 Mayıs 2012’de Aspekt Yayınevi’nde satışa çıkan derleme kitabı ‘Omwentelingen in het Midden-Oosten: Perceptie en Gevolgen‘ [Orta Doğu’da Devrimler: Görüşler ve Etkiler] ise ikinci kitabıdır. Tarihçi Dr. Perry Pierik tarafından derlenen kitaba Armand Sağ hariç eski Belçika başbakanı Guy Verhofstadt, eski Hollanda başbakanı Dries van Agt, eski Hollanda bakanı Laurens Jan Brinkhorst ve Türkiye uzmanı Maurice Becker olmak üzere bir sürü araştırmacının da katkıları da bulunmaktadırlar. Bu derleme kitabı Hollanda’nın en büyük internet kitap satış sitesi olarak bilinen Bol.com sitesinden satın alınabilir. Üçüncü kitabı olan ‘Leergrammatica van het Turkije-Turks‘ [Türkiye Türkçesi’nin Dil Bilimi] ise 10 Ekim 2013 tarihinde yayınlandı. Hollanda üniversiteleri dahil olmak üzere bir çok kurumda ders kitabı olarak kullanılan bu kitabı, tüm kitapçılarda mevcuttur. Dördüncü kitabı olan ‘Nation-building and historiography in modern Turkey: Anatolia, the Balkan and geographical emphasis’ [Çağdaş Türkiye’de Ulus Oluşturma ve Tarih Yazım Bilimi: Anadolu, Balkan ve Bölgesel Vurgu], aynı zamanda ilk İngilizce kitabıdır. (Yirmi Dört) Aralık 2015 tarihinde yayınlanan bu kitabı, tüm satış noktalarında bulunmaktadır. Bilimsel yayınlarının daha büyük bir kısmını görebilmek için burayı tıklayınız.

Gündem

Drs. Armand Sağ Utrecht Belediyesi’ne bağlı olan Saluti: Stedelijk Adviesorgaan Interculturalisatie’ [Saluti: Şehirsel Kültürlerarası Öneri Kurulu] kurulunda 2011 yılından 2014 yılına kadar yönetici olarak yer almaktaydı. Yazarlık konusunda Uluslararasi Politika Akademisi için, ‘Avrupa Gündemi’ adlı köşesinde her hafta Türkçe olarak bir köşe yazısı yazmaktadır. Ayrıca Platform Dergisi için ‘Düşüncelerim’ [orijinal adı ile ‘Mijn overpeinzingen’] adlı köşesinde her ay Hollandaca bir yazı yazmaktadır. Hollanda’da üç aydan üç aya çıkan Tulpia Dergisi de geçmişte zaman zaman Armand Sağ’ın yazılarını yayınlamaktaydı. Son olarak Volkskrant Gazetesi, NRC Nekst Gazetesi, Utrechts Stadsblad Gazetesi ve Alles In Perspectief.nl [Türkçe çevirisi: ‘Herşey Doğru Bakış Açısından’] haber portal sitesi için uluslararası ilişkiler ile ilgili makaleler yazmaktadır, aynı zamanda AIP’te 2010 ile 2012 yılları arasında genel yayın yönetmeni olarak çalışmıştır.

Armand Sağ özellikle bu alttaki makalelerinden dolayı gündeme oturmayı başarmıştır:
1. Avrupa’nın birleşmesini savunup Avrupa Birliği’nin görevlerini çoğaltmak isteyen Armand Sağ, özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde ortak bir dil, siyaset ve yönetim şekli istemesi ilgi çekmiştir;
2. Hollanda Kraliyet sisteminin yerine cumhuriyet sistemini daha uygun görmüştür;
3. demokrasi sistemine bir çok eleştiride bulunup aynı zamanda azınlıkların haklarını savunan ve insanların özgürlüklerine önem veren başka bir sistem mevcut olmadığını bir çok fırsatta beyan etmiştir;
4. İnsan haklarını önplana koyan yeni bir siyasi düşünce olan ‘mensenisme’ (Türkçesi: ‘insanizm’) sistemini üretip bu sözcüğü Hollandaca’ya kazandırmıştır;
5. Hollanda’nın uyumsağlama ve azınlık politikasına sert eleştirilerde bulunup Batı’nın dünyanın diğer ülkelerine karşı sürdürdüğü politikayı da eleştirmiştir;
6. Edward Said’in ‘oryantalizm’ fikrini savunup hıristiyan dünyasında mevcut olan Türk düşmanı önyargılarla geliştirmiştir;
7. Sınırlar üzerinde kurulan milliyetçilik gelecekte kültürel milliyetçiliği üzerinde kurulup dünya ekonomisi kültürel konulardan ayrı tutulacağını savunan Armand Sağ, bu gelişmeye makelesinde geniş bir yer vermiştir;
8. Hollanda-Türkiye arasındaki uluslararası ilişkileri de facto ve de jure olarak OsmanlıTürklerin Yedi Birleşik Hollanda Cumhuriyeti’ni tanımasınla başladığını savunan Armand Sağ, böylece Hollanda’yı ilk kabul eden milletin Türklerin olduğunu ıspatlamıştır;
9. Osmanlı İmparatorluğu’ndaki 1915 olayları sosyal-tarihsel ve hukuki yönden soykırım olarak değerlendirmemiştir.

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?