KONUMLARINI HİÇE SAYAN SOSYAL MEDYADAKİ ‘İSTEMEZÜK DÜŞKÜNLERİ’

Haber ve yorum takip etme zorunluluğu olan bazı yöneticiler, ‘Bana yazı göndermeyin’ lüksüne kaçıyorlar.

Facebook ve Messenger hakkında bilinmeyenler…

İlhan KARAÇAY yazdı:

Değerli Okurlarım,
Çağımızın Alamet-i Farika’sı olan internetin yarattığı sosyal medya, milyonların katılımı ile, insanların en çok buluştuğu bir mecra (*) oluyor.
Email, twitter, instagram, whatsApp, messenger, facebook ve daha bir çok dalda yazışan ve görüntülü konuşan milyonlarca insan bu durumdan çok mutlu oluyorlar.
Haberleşmenin de kurtarıcısı olan internetin imkânlarından yararlananlar da bu durumdan çok memnun.

Ne var ki, bu imkânların tümünden yararlanmak isteyen bazıları işgüzarlık yapıyorlar ve kendilerine gelen mesajları gönderenlere, ‘Bana mesaj göndermeyin’ tepkisinde bulunuyorlar. Tepki koyanların bazıları haklı da olabilirler. Zira öyleleri var ki, uygun olmayan ahlâksız yazı ve görüntü gönderiyorlar.
Ben şahsen, okumak ve görmek istemediğim mesajları bir ‘tıklama’ ile atıyorum veya göndereni bloke ediyorum. Böylece hiç kimse ile muhatap olmuyorum.

Benim gönderdiğim haber ve yorumlar, 27 bini email olmak üzere 30 bin adrese gidiyor.
Haber ve yorumlarımı beğendiklerini ve yararlandıklarını belirten binlerce mesaj alıyorum. (Bu mesajları bir gün sizlere sunacağım) Tabii ki, arada bir ‘Bana mesaj göndermeyin’ diyenler de oluyor.

‘Mesaj göndermeyin’ diyenlerin çoğuna, ‘Rahatsızlık verdiğim için özür dilerim, adresiniz listemden çıkarılmıştır, selamlar’ mesajını gönderiyorum.

Ama bazıları var ki, sadece ‘Mesaj göndermeyin’ lafı ile kalmıyor, hakarete varan laflar da ediyor. Böylesi kişilere, ‘Ne oldu kardeşim, sana ahlâksız porno mu gönderdim, bu ne şiddet’ diye yazıyorum.

Bazıları da, kendi konumlarına hiç değer vermeden, ‘Bana mesaj göndermeyin’ uyarısında bulunuyorlar. Bunların arasında medyacı olduğu gibi, konumu itibarıyla haber ve yorum okuması gerekli kişiler de var.
Örneğin, büyük bir gazetede hem yönetici ve hem de ekonomi yazarı olan bir şahıs da bana mesaj göndermiş ve ‘Yazılarınız ilgi alanımda değil’ demişti. Bu medya mensubu benden gerekli cevabı almıştı.

İnternet ve sosyal medyanın nimetlerinden yararlanmak istedikleri halde, kendilerine gönderilen mesajlardan rahatsızlık duyup, göndericilere rencide edici tepki gösterenlere bir çift sözüm var:
Benim email adresimi nereden aldınız veya buldunuz’ diye soranlar, internetin gücünden habersiz gibiler. Size gelen email mesajlarını okumak istemiyorsanız, bir tık ile atabilirsiniz veya o kişiden gelen mesajları bloke edebilirsiniz. Size haber veya yorum gönderme nezaketinde bulunanlara, ‘Bana mesaj gönderme’ diye yazarak rencide edici yolu seçmeyiniz.

İnternetin bir de messenger denen olağanüstü bir haberleşme servisi vardır.
Facebook hesabı olanlar, isim araması yaptıkları zaman, facebook hesabı olan herkesi bulabiliyorlar. Messengeri açanlar ise binlerce adres ile karşılaşıyorlar. Elinizdeki haber ve yorumu kime göndermek istiyorsanız, o ismi tıklayarak gönderebiliyorsunuz.
Bu da yetmezmiş gibi, sizde telefon numarası olmadığı halde, messengerdeki telefon işaretini tıkladığınız zaman görüşme yapabiliyorsunuz. Hem de görüntülü olarak.
İşte, bu imkânların sağlanmış olduğu bir sistemde yer almak isteyenler, yazışma ve hatta telefon rahatsızlığına da katlanmalıdır. Rahatsızlık duymamak için, insanları rencide edeceğiniz yere, sosyal medyadan uzak durmak daha akıllı ve medeni bir tutum olur.

Değerli okurlarım, isterseniz, Facebook ve Messenger sistemini bir bilenin diliyle anlatayım:

Dünya çapında en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biri olan Messenger, Facebook hesabı olmadan artık kullanılamıyor.
Facebook’un mesajlar kısmının bir uygulamaya dönüşmüş hali olan Messenger, dünya çapında en çok kullanılan mesajlaşma servislerinden biri. Hatta uzun süredir Facebook’u sadece mesajlaşma için kullanan birçok kişi bulunuyor. Birçok kullanıcı da Meesenger’ı kullanmak zorunda olduğu için Facebook’u kullanmak zorunda kalıyor.

Facebook olmadan Messenger kullanılamayacak!

Facebook hesabı olmayanlar artık Messenger servisini kullanamayacak.
Facebook hesabı olmayan kullanıcıların da kullanabildiği Messenger servisi, Facabook hesabı olmayan kullanıcılara kapatıldı.

Facebook’un mesajlaşma servisi olarak kullanılan ve oldukça popüler olan Messenger servisi bugüne kadar Facebook hesabı olmayanlar tarafından da kullanılabiliyordu. Fakat Facebook tarafından alınan bir kararla Messenger servisi için önemli bir gelişme yaşandı. Artık Facebook hesabı olmayanlar Messenger servisini kullanamayacak.

Facebook’un popüler mesajlaşma uygulaması Messenger, Facebook’tan ayrı bir uygulama olarak kullanıcılara sunulduktan sonra, Facebook hesabı olmaksızın da kullanılabiliyordu. Kullanıcıların telefon numaralarını kullanarak mesajlaştıkları Messenger servisini, artık sadece Facebook hesabı olan kullanıcılar kullanabilecek.

Facebook tarafından alınan bu karar ile, Facebook hesaplarının Messenger’a bağlanması zorunlu hale geliyor. Messenger’a Facebook hesabı olmadan giriş yapabilmeyi engelleyen bu durumda kullanıcılar yeni bir Facebook hesabı oluşturmak ya da mevcut hesaplarını aktif hale getirmek zorunda kalacak.

Facebook, WhatsApp için de bu kararı alabilir!

Facebook tarafından Alınan Messenger kararı sonrasında, neden bu şekilde bir karar alındığı konusunda bir çok soru akla gelse de, kullanıcıların Facebook hesaplarını kapatmalarında yaşanan artış herhalde bu sorunun temelinde yatıyor gibi görünüyor. Facebook tarafından alınan bu karar sonrasında kullanıcılar Facebook’un bünyesinde yer alan WhatsApp için de aynı kararı alacak mı sorusunu gündeme getirdi.

Kaliforniyalı Kongre Üyesi: Facebook, Instagram’ı Satın Almasaydı Dünya Daha Güzel Bir Yer Olabilirdi

Sosyal medya devi Facebook’un Instagram’ı da satın alması sonucunda bir kaos meydana geldi. Birçok kişiden eleştiri alan bu hareket, son olarak Kaliforniyalı bir kongre üyesi tarafından eleştirildi.

Facebook’un liderlerinin ve ortak kurucularının geçtiğimiz yıl boyunca şirketten ayrılması herkesin kafasında bir soru işareti oluşturdu. Tüm bunlar bir sır perdesi gibi görünse de New York Times’ın bugünkü haberi sonucunda bir fikir ortaya atılmış olabilir.

Görünüşe göre Zuckerberg, yalnızca WhatsApp, Instagram ve Facebook Messenger gibi ürünleri Facebook’a daha bağlı bir hale getirmek istemiyor. Farklı platformlardaki insanları da kendisine bağlamayı planlayan Zuckerberg, örneğin Facebook hesabı olmayan bir insanın Instagram üzerinden biriyle konuşabilmesini de mümkün kılmayı amaçlıyor.

Bu durum kulağa başta güzel gelse de Kaliforniyalı bir kongre üyesi çileden çıkmış gibi görünüyor. ABD Temsilcisi Ro Khanna, bu konuyu sosyal medyaya taşıdı ve Instagram yetkililerin en başında güven konusunda adı karalanmış olan Facebook’a platformu satmamalarının gerektiğini belirtti. Khanna ayrıca Facebook’la olan bağlantıları sebebiyle Instagram’ın da endişeler oluşturduğunu belirtti.

Mecra (*)
Mecra kelimesi kökeni Arapçadan gelen ve Türkçede yerleşik olarak değerlendirilen sözcüklerden biridir. Aslında anlamı açısından yanlış bilinen sözcüklerden biri olarak öne çıkıyor. Gerçekte ise iki farklı anlamı bulunmaktadır. Genelde mecra kelimesi dendiği zaman basın ve yayın söz konusu olsa dahi bununla herhangi bir ilgisi yoktur.
Türk Dil Kurumu açısından bakıldığı zaman mecra kelimesi iki farklı anlamı ile değerlendirilir.
– Akarsu yatağı
– Bir işin gidişi ve bir olayın doğrultusu
Bu şekilde her iki anlamı üzerinden de kullanılabilir.
Mecra aslında Türkçede platform veya basın yayın ile beraber herhangi bir alan şeklinde de ifade edilmektedir.

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?