Yeşil Sol Partisi hükümeti düşürmek için güvensizlik oylaması isteyecek.

Bu sabah servise koyduğum ‘Ayrımcılık yapan devlet memurları konusunda dağ fare doğurdu, Hükümet istifa etmeyecek’ haberinin ardından, canlı yayında yapılan bir açıklama, vergi dairesi mağduru aileleri sevndirdi.

Pazar olmasına rağmen, yukarı kattaki ‘home office’de eşimden kaçamak yaptığım sırada, aşağıdan ‘Çabuk gel’ diye bir çağrı geldi. Çağrı tabii ki eşimdendi. Hiç kaçırmadığımız Buitenhof programını seyretmek için kahve de hazırdı.

Programın ilk konuğu, Yeşil Sol Partisi’nin siyasi lideri Jesse Klaver idi.
Jesse Klaver, bu sabah servise koyduğum, çifte uyruklu vatandaşları çok üzen haberimden sonra  TV’de yaptığı açıklamada, istifa etmeyen hükümet aleyhinde güvensizlik oylaması isteyeceklerini belirtti.

Ülkenin içinde bulundu kaos ortamını bahane ederek istifa etmeyen hükümet için, ‘Mart ayında yapılacak seçimlere kadar bu ülke yine yönetilir’ diyerek, oylamada çoğunluğu elde edeceklerini belirtti.

C:\Users\ILHAN\Desktop\ARALIK BULTENINE GIRECEKLER\IMG_1544.jpgSeçimlerde, İşçi Partisi ile ortak hareket edeceklerine dair anlaşması bulunan Yeşil Sol Parti’nin, geçmişte yaşanan skandal sırasında, İşçi Partisi siyasi lideri Lodewijk Asscher’in Sosyal İşler Bakanı olduğunu, hükümetin istifa etmesi halinde, Asscher’in de şimdiki görevinden istifa edip etmeyeceğini soran moderatör karşısında zorlanan Klaver, ‘Bunu kendisine sorun. Biz kendisi ile seçim sonrası için görüşüyoruz’ cevabını verdi.
C:\Users\ILHAN\Desktop\ARALIK BULTENINE GIRECEKLER\IMG_1542.jpgGenel kanaate göre, şimdiki hükümetin istifa etmesi halinde, eski koalisyonda Bakanlık yapan Asscher’in de şimdiki görevinden istifa edecektir.
Hollanda’yı önümüzde çok heyecanlı günler bekliyor.

Bu sabah servise koyduğum haber altta:

Ayrımcılık yapan devlet memurları konusunda dağ fare doğurdu.

Hollanda hükümeti istifa etmedi, Bakanlık da suç duyurusunda bulunmadı, mağdur aileler mahkemelere başvurmaya başladı.

İlhan KARAÇAY

Hollanda Vergi Daireleri’nin, çifte vatandaşlığa sahip olan onbirbin aileyi şaibe altında tutarak, Çocuk Bakım Ödenekleri’ni durdurması ile başlayan ve sonra da bu ailelerden, daha önce ödenmiş olan ödeneklerin tamamını geri istemesiyle devam eden skandal ile ilgili yapılan tüm araştırma ve soruşturmalar, Hollanda hükümetinin tutumu nedeniyle, ‘Dağ fare doğurdu’ dedirtecek duruma geldi.

C:\Users\ILHAN\Desktop\ARALIK BULTENINE GIRECEKLER\1024x576a.jpg

Meclis Araştırma Komisyonu’nun, vergi dairelerindeki devlet memurlarının çok hatalı davrandıklarını, bu nedenle onbirbin ailenin mağdur duruma düştüklerini açıklamasından sonra istifa etmesi beklenen hükümet, ‘Toplumsal Sağlık Hizmetleri Kurulu, korona nedeniyle görevde kalmamızın zaruri olduğunu bildirdi’ diyerek, beklenen istifayı yapmadı. Başbakan Rutte, ‘Biz istifa için hazırlanmıştık ama, ülkenin içinde bulunduğu durum, bunu yapmamıza engel oluyor’ açıklamasını yaptı.

Ne var ki, konuyla ilgilenen Devlet Bakanlığı da, hatalı davranan ve hatta suç işledikleri saptanan devlet memurları hakkında suç duyurusunda bulunulmayacağını açıkladı.

Beklenmeyen bu açıklamalardan sonra hayal kırıklığına uğrayan mağdur aileler, şimdi de teker teker mahkemelere başvurarak hükümet aleyhinde suç duyurusunda bulunmaya başladılar.

C:\Users\ILHAN\Desktop\ARALIK BULTENINE GIRECEKLER\https___cdn-kiosk-api.telegraaf.nl_53de60a0-3311-11eb-95dd-02d2fb1aa1d7.jpg

YENİ BİR SAÇMALIK DAHA…
Sosyal hizmetler konusunda dünya şampiyonu ülkeler arasında ön sıralarda olan Hollanda’da, geçen hafta bir başka saçmalık daha yaşanmıştı.

Wijdemeren’de yaşayan ve sosyal ödenek (fakirlik ödeneği) bir kadın, annesinin kendisi için yapmış olduğu ekmek, kahve, yumurta, tuvalet kâğıdı gibi alış-verişler yüzünden, Belediye’ye 7.039,65 euro geri ödemeye mahkûm edilmişti. Belediye’nin bu acımasız isteği karşısında mahkemeye başvuran kadın, mahkemede de haksız bulunmuş ve 7.039,65 euronun yanında 3.500,00 euro da tazminat ödemeye mahkûm edilmişti.

Ne diyelim, bir yanda sosyal yardım konusunda dünya şampiyorları arasında bulunan bir Hollanda, diğer yanda da, yasaları uygulama konusunda abartıya kaçan ve komikleşen bir başka Hollanda.

 

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?