Türk asıllı Hollandalı Ela Çolak yazdı,
İtalyan Eleni Debo çizdi

TÜRK ve HOLLANDA BAYRAĞINI SİMGELEYEN AFİŞ BİRİNCİLİK KAZANDI

İlhan KARAÇAY’ın haberi

79 Ülkeden 4.300 kişinin katıldığı World Illustration Award (Dünya Resimleme Ödülü) yarışmasında, birinciliği Türk-Hollanda bayrağı simgesi kazandı.
Hollanda’nın ‘de Volkskrant’ gazetesinde, Türk kızı Ela Çolak’ın yazdığı yorumdan esinlenen İtalyan kız Eleni Debo, Türk ve Hollanda bayraklarındaki renklerden oluşan bir afiş ile katıldığı yarışmada, 4300 yarışmacı arasında dünya birincisi oldu.

C:\Users\Ilhan\Desktop\KASIM AYINA GIRECEKLER\Ela Çolak (1).jpg C:\Users\Ilhan\Desktop\KASIM AYINA GIRECEKLER\indir.jpg C:\Users\Ilhan\Desktop\KASIM AYINA GIRECEKLER\images.jpg
               Ela Çolak                                 Türk-Hollanda esintisi                              Eleni Debo

Sosyal Demokrat eğilimli ‘de Volkskrant’ gazetesinde, ‘Türkler geleneklerini tartışmalı’ başlıklı bir yorum yazan, 33 yaşındaki Türk kızı Ela Çolak’ın bu yazısını bulan ve bu yazıdan ilham alan 27 yaşındaki İtalyan kız Eleni Debo, Türk ve Hollandalılar’ın kimliklerini resmetmeye çalıştı.
Korona krizi nedeniyle, ödülünü dijital yöntem ile alan ve hâlâ İtalya’da yaşayan Debo, ‘Bu ödül benim iyi yolda olduğumu gösteriyor.’ dedi.

C:\Users\Ilhan\Desktop\KASIM AYINA GIRECEKLER\Eleni Debo-seks çizgisi.jpg
Geçen yıl birincilik kazan seksüel ilişkiler afişi

Aslında geçen yıl da ödül kazanmış olan Eleni Debo, Belçika’nın DE Morgen adlı gazetesinde yayınlanan seksüel ilişkiler konusunda çizdiği afiş ile birincilik kazanmıştı.

Ela Çolak

Birinciliği kazanan İtalyan Elena Debo’ya ilham veren Türk kızı Ela Çolak kendisini şöyle tanıtıyor:
‘Ben Türkiye kökenli 33 yaşında bir yazarım. Utrecht Üniversitesi’ndeki İngiliz dili ve kültürü eğitiminden sonra, Amsterdam Üniversitesi’nde Amerinaistik eğitimi aldım. Amerikanistik eğitimini alırken, RTL Televizyonu’ndaki ‘Haber saati’ programında, New York’ta çalışarak staj gördüm. Şimdilerde, özellikle ‘de Volkskrant’a yorum yazıyorum.
Diğer bir özelliğim nesir yazmaktır. 2018 yılında EDİTO’nun organize ettiği Lage Landen Schrijfweek (Alçak Ülkeler Yazma Haftası’na seçildim. 2019 yılında Amsterdam Yazarlık Okulu’nda roman yazma sanatını öğrendim.’

Ela Çolak, yazdığı yorumlarda ve katıldığı programlarda, genellikle kadın erkek eşitliği üzerinde duruyor.

 

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?