Türk savunma sanayiinden, ASML firmasına giren Türk mühendislerin sayısı 1300’ü buldu.

Buna karşın Hollanda hükümeti, 28 bin çalışanı olan firmanın dışarıdan eleman alımını yasaklamak istiyor.

Dünyanın en büyük ve yegâne çip üretim şirketi ASML’nin CEO’su, “Onlar olmadan yapamayız” diyor ve firmayı Hollanda dışına taşımakla tehdit ediyor.

Hollanda-Türkiye Ticaret Odası Vakfı Başkanı Ethem Emre ise, “ Hollanda’nın, özellikle sağlık sektörü personel sıkıntısını Türk sağlıkçılar çözer” diyor.

(Haberin Hollandacası en altta)
(Nederlandse versie van het nieuws is onderaan)

Afbeelding met windmolen, buitenshuis, hemel, gras Automatisch gegenereerde beschrijving
İlhan KARAÇAY araştırdı ve yazdı:

Bir zamanlar Avrupa’ya vasıfsız işçi ihraç eden Türkiye’nin, şimdilerde aynı Avrupa’ya, mühendisleri de kapsayan bir beyin göçü yaptığını biliyor muydunuz?
Evet evet, bir zamanlar hor görülen Türk temizlik işçilerinin çocukları ve torunları, o kirli elbiseleri üzerlerinden attılar ve şimdilerde iş adamı, doktor, avukat, mühendis, eğitimci, yazar, meclis üyesi, milletvekili, senatör, Bakan ve neredeyse Başbakan olmaya başladılar.
Şimdi ise, Türkiye’den Avrupa’ya getirilirken kıçlarına kadar kontrol edilen ‘işçi’ Türklerin yerine, aynı Türkiye’den altın tepsiler üzerinde ‘mühendis’ Türkler getiriliyor.

Türkiye’den ‘vasıfsız işçi’ (temizlikçi) göçünden 60 yıl sonra, şimdi resmen ‘vasıflı’ (expat) elemanlar akın, akın Avrupa’ya göçüyorlar.
Tam anlamıyla bir ‘beyin göçü’ oluyor.
Bu ‘beyin göçü’nün en büyüğü ve günceli, Hollanda’nın ASML firmasında gerçekleşiyor.

Afbeelding met Menselijk gezicht, Zakenman/-vrouw, persoon, kleding Automatisch gegenereerde beschrijving

Ne var ki, Hollanda hükümeti bu duruma çok üzülüyor. Dışarıdan eleman getirme işleminden hoşlanmayan hükümet, daha başka kısıtlamalar getirmek istediği için ASML’i kızdırıyor.
ASML CEO’su Peter Wennink, “Onlar olmadan yapamayız” derken, hükümetin kendilerine dayadıkları değişik negatiflikleri sıralayarak, “Bu durumda firmayı yurt dışına taşırız” tehdidinde bulundu. Hollanda’nın getirmek istediği kısıtlamalardan biri de, Çin’e yapılan ihracat.
ABD’nin baskısına dayanamayan Hollanda hükümetinin bu yasaklama isteklerinin nasıl gelişeceği merakla bekleniyor.

Türkiye’den yurt dışına gerçekleşen bu beyin göçüne, avantaj ve dezavantaj olarak bakanlar var.
Ben ise, bir yazar olarak, sadece gelişmeyi yazmakla mükellef olduğum için fikir beyan etmek istemiyorum ama, ister istemez, gelişmeye övücü kelimeler yerleştirmekten de kaçınmıyorum.

Hollanda’nın ASML firması şöyle tanımlanıyor:

Afbeelding met Luchtfotografie, lucht, Vogelperspectief, Stedenbouwkunde Automatisch gegenereerde beschrijving

“1984 yılında kurulmuş, bilgisayar çipleri üretmek için kullanılan fotolitografi sistemleri geliştiren uzmanlaşmış bir şirkettir. Şu anda, esas olarak yarı-iletken endüstrisi için fotolitografi sistemlerinin en büyük tedarikçisi ve dünyadaki aşırı ultraviyole litografi (EUV) fotolitografi makinelerinin tek tedarikçisidir.

1984 yılında Hollandalı Advanced Semiconductor Materials International (ASMI) ve Philips şirketleri arasındaki ortak girişim olarak kurulmuştur. ASML‘nin şirket merkezi Hollanda‘nın Veldhoven kentindedir. Aynı zamanda burası, araştırma, geliştirme, üretim ve montaj yeridir.

Afbeelding met machine, engineering, industrie, Technicus Automatisch gegenereerde beschrijving

Bilgisayar çiplerinin üretiminde ASML tarafından üretilen fotolitografi makineleri kullanılmaktadır. 2010 itibarıyla, ASML dünya çapındaki litografi makineleri satışında yüzde 67’lik paya sahiptir.

Şirketin ürünleri, birkaç nanometre kadar küçük özelliklere sahip mikroçiplerin üretilmesini sağlar. ASML’nin litografi sistemleri, daha sonra mikroçipler oluşturmak için kullanılan fotorezist kaplı gofretler üzerine desenleri yansıtmak için lazerler kullanır.

ASML, derin ultraviyole (DUV) ve aşırı ultraviyole (EUV) sistemleri de dahil olmak üzere bir dizi litografi sistemi sunmaktadır. DUV sistemleri daha küçük ve daha karmaşık mikroçiplerin üretimi için kullanılırken, EUV sistemleri daha da küçük ve daha gelişmiş mikroçiplerin üretimine olanak sağlar. ASML‘nin EUV sistemleri, çok kısa dalga boylarında ışık üretebilen özel bir tipte lazer kullanır ve bu sayede birkaç atom büyüklüğünde özelliklere sahip mikroçiplerin üretimine olanak sağlar.”

Afbeelding met kleding, persoon, werkkleding, Baan Automatisch gegenereerde beschrijving

İşte, yukarıda meziyetleri anlatılan, dünyanın en büyük ve yegâne çip makinesi üreten ASML’de tam 28.000 eleman çalışıyor. Elemanlar 120 ülkeden toplanmış.
Türkiye, 1300 eleman ile, ilk 10’da yer alan, Almanya, Amerika, Tayland, Çin, Güney Kore, Hindistan, Belçika, Japonya ve İrlanda listesinde 8’inci sırada bulunuyor.

HOLLANDA HER BRANŞTA ELEMAN SIKINTISI YAŞIYOR

Afbeelding met kleding, tafel, persoon, overdekt Automatisch gegenereerde beschrijving

Hollanda’nın her branşta eleman sıkıntısı çektiğini belirten, Hollanda-Türkiye Ticaret Odası Vakfı Başkanı Ethem Emre, “ Hollanda’nın, özellikle sağlık sektörü personel sıkıntısını Türk sağlıkçılar çözer” diyor.

Hollandalı gazeteci Philip van de Poel, konuyla ilgili olarak Ethem Emre ile bir röportaj yayınladı.

İşte o röportaj:

‘TÜRKİYE İLE ‘BAKIM KÖPRÜSÜ’ HOLLANDA’NIN SAĞLIK HİZMETİNİ RAHATLATABİLİR’

Artan talep, artan maliyetler ve personel eksikliği, Hollanda sağlık sisteminin dikişlerinin çatlamasına neden oluyor. Hollanda-Türkiye Ticaret Odası Vakfı Başkanı Ethem Emre, bu soruna Türkiye’nin bir çözüm sunabileceğini düşünüyor. “Hollanda’da sağlık hizmetleri giderek durma noktasına geliyor. Türk sağlık hizmetleri muazzam kapasitesi nedeniyle alternatif sunabilir” diyor Emre. “Hayalim Hollanda ile Türkiye arasında bir sağlık köprüsü kurmak.”

Emre’nin öngördüğü sağlık köprüsünün iki dayanak noktası var: Türkiye’de giderek büyüyen, uygun maliyetli bir tedavi olanağı ve Hollanda’da çalışabilecek Türk sağlık çalışanlarının fazlalığı. “Türkiye’de her yıl 60.000 hemşireye eğitim veriliyor. Neden Türkiye’de özel programlar, ileri eğitimler ve dil kurslarıyla insanları sağlık hizmetlerinde çalışmaya hazırlamayalım?”

Yakınlık

Emre’ye göre Türk sağlık çalışanlarının görevlendirilmesinin personel ihtiyacını hafifletmenin yanı sıra başka avantajları da var. “Türkiye, Hollanda’nın zaten yakınlık içinde olduğu bir ülke. Türkler 1960’lı yılların başından itibaren burada bir yaşam kurdular. Burada bir Türk kendini yabancı hissetmez. Henüz yerleşmemiş insanları neden buraya getiriyorsunuz? Türkler zaten öyle, o yüzden Singapur’a, Malezya’ya ya da başka bir uzak ülkeye gitmeden önce bu fırsatı değerlendirin.”

Kültürel açıdan hassas bakım

Emre’ye göre Türk sağlık çalışanları kültürel açıdan hassas bakımlara da ivme kazandırabilir. “Türk hastaların Hollanda hastanelerinde yanlış anlaşıldıklarını hissettiklerini düzenli olarak duyuyorum. Kağıt üzerinde kültürel açıdan hassas bakıma yönelik girişimler var ancak pratikte yeterince yapılmıyor. Mevcut sağlık hizmeti sunucuları bilgiden yoksundur. Türk hedef grubu içinde bile kırk etnik grup var. Diyalog yoluyla bunun farkına varıyorsunuz.”

Fazlalık

Eleştirmenler, Hollanda’nın iyi eğitimli profesyonelleri Türkiye’den çıkarıp çıkaramayacağını merak edecekler. Emre “Türkiye’de fazlalık var” diye yanıtlıyor. “Ve insanlar buradakinin üç katını kazanıyorlar, öyleyse farklı bir gelecek istiyorlarsa neden gelmesinler ki ? Eindhoven’daki ASML’de şu anda 1.300 Türk mühendis çalışıyor. Kimsenin bundan bahsettiğini duymuyorsunuz.”

Emre, Hollanda dışında eleman alımına yönelik heyecanın son seçimlerden sonra ciddi bir darbe aldığını argüman olarak görmüyor. “Hollanda’nın çıkarlarına bakalım. Sağlık çalışanlarına ihtiyacınız varsa alın. Aksi takdirde artık hiçbir bakımımız olmayacak.”

Geniş bakım yelpazesi

Emre’ye göre Türkiye’de insan gücünün yanı sıra giderek artan sayıda tedavi seçeneği de mevcut. “Batı Avrupa’da insanlar Türkiye’de sağlık denildiğinde hâlâ güzellik bakımları ve saç ekimi aklına geliyor. Ama yelpaze çok geniş. Nöroloji, kalp ameliyatı, kanser tedavisi, artık her şey mümkün. Türkiye bilinçli olarak uluslararası bir sağlık merkezi olmayı istiyor. Ortadoğu ve Körfez ülkelerinin yanı sıra Balkanlar’daki insanlar da bunu zaten keşfettiler. Türkiye’de bekleme listesine alınmayacaksınız. Bir hafta içinde sonuç ve tedavi alacaksınız. Konaklamanız boyunca VIP muamelesi göreceksiniz.”

Afbeelding met kleding, overdekt, tekst, meubels Automatisch gegenereerde beschrijving

Üstteki röportajın yayınlanmasından sonra görüştüğüm Ethem Emre, “Hollanda -Türkiye Ticaret Odası, her iki ülke arasındaki ticareti ve iş bağlantılarını geliştirmeyi amaçlayan, kar amacı gütmeyen bir vakıftır. Vakıf, kuruluşundan bu yana geçen on yılda ağırlıklı olarak patates, meyve ve sebze (meyve ve sebze), otomotiv sanayi (parça ve yarı montaj), makine, tekstil ve sağlık gibi sektörlerde faaliyet göstermektedir.”  dedi.

Nederlandse versie van het nieuws

DE BRAIN DRAIN VAN TURKIJE NAAR NEDERLAND STOPT NIET…

Het aantal Turkse ingenieurs dat vanuit de Turkse defensie-industrie bij ASML is binnengekomen is opgelopen tot 1300.

De Nederlandse regering wil echter de werving van extern personeel bij het bedrijf, dat 28 duizend werknemers heeft, verbieden.

De CEO van ASML, ‘s werelds grootste en enige chipfabrikant, zegt: “We kunnen niet zonder hen” en dreigt het bedrijf uit Nederland te verplaatsen.

Ethem Emre, voorzitter van de Stichting Kamer van Koophandel Nederland-Turkije, “Turkse medici kunnen het personeelstekort van Nederland oplossen, vooral in de gezondheidszorg”.

Afbeelding met windmolen, buitenshuis, hemel, gras Automatisch gegenereerde beschrijving
İlhan KARAÇAY onderzocht en schreef:

Wist je dat Turkije, dat ooit ongeschoolde arbeid exporteerde naar Europa, nu een braindrain maakt naar datzelfde Europa, inclusief ingenieurs?
Ja, ja, de kinderen en kleinkinderen van ooit verachte Turkse vuilnismannen hebben die vuile kleren van zich afgegooid en zijn nu zakenmannen, dokters, advocaten, ingenieurs, onderwijzers, schrijvers, raadsleden, parlementsleden, senatoren, ministers en bijna premiers.
In plaats van de ‘arbeider’ Turken, die tot aan hun kont werden gecontroleerd toen ze van Turkije naar Europa werden gebracht, worden nu ‘ingenieur‘ Turken op gouden presenteerblaadjes uit hetzelfde Turkije gebracht.

Zestig jaar na de migratie van ‘ongeschoolde arbeiders’ (schoonmakers) uit Turkije, migreren nu officieel ‘geschoolde’ (expat) personeels naar Europa.
Er is letterlijk sprake van een ‘brain drain’.
De grootste en meest recente brain drain vindt plaats in het bedrijf ASML in Nederland.

Afbeelding met Menselijk gezicht, Zakenman/-vrouw, persoon, kleding Automatisch gegenereerde beschrijving

De Nederlandse overheid is hier echter erg boos over. De overheid, die het uitbestedingsproces niet ziet zitten, maakt ASML boos omdat ze nog meer beperkingen wil opleggen.
ASML CEO Peter Wennink zei: “We kunnen niet zonder hen” en somde verschillende negatieve punten op die de overheid hen oplegt en dreigde: “In dit geval zullen we het bedrijf naar het buitenland verplaatsen”. Een van de beperkingen die Nederland wil opleggen is de export naar China.
De Nederlandse regering, die niet bestand is tegen de druk van de VS, is benieuwd hoe dit verbod zich zal ontwikkelen.

Er zijn mensen die deze braindrain van Turkije naar het buitenland zien als een voordeel en een nadeel.
Ik, als schrijver, wil daarentegen geen mening geven omdat ik alleen verplicht ben om over de ontwikkeling te schrijven, maar ik kan het niet nalaten om lovende woorden over de ontwikkeling te plaatsen.

Het Nederlandse ASML wordt als volgt beschreven:

Afbeelding met Luchtfotografie, lucht, Vogelperspectief, Stedenbouwkunde Automatisch gegenereerde beschrijving

“Opgericht in 1984, is het een gespecialiseerd bedrijf dat fotolithografiesystemen ontwikkelt die worden gebruikt om computerchips te produceren. Het is momenteel de grootste leverancier van fotolithografiesystemen voor voornamelijk de halfgeleiderindustrie en de enige leverancier van extreem ultraviolet lithografie (EUV) fotolithografiemachines ter wereld.

Het bedrijf werd in 1984 opgericht als een joint venture tussen de Nederlandse bedrijven Advanced Semiconductor Materials International (ASMI) en Philips. Het hoofdkantoor van ASML is gevestigd in Veldhoven, Nederland. Dit is ook de locatie voor onderzoek, ontwikkeling, productie en assemblage.

Afbeelding met machine, engineering, industrie, Technicus Automatisch gegenereerde beschrijving

Fotolithografiemachines van ASML worden gebruikt bij de productie van computerchips. In 2010 had ASML een aandeel van 67 procent in de wereldwijde verkoop van lithografiemachines.

De producten van het bedrijf maken de productie mogelijk van microchips met kenmerken zo klein als een paar nanometer. De lithografiesystemen van ASML gebruiken lasers om patronen te projecteren op met fotoresist gecoate wafers, die vervolgens worden gebruikt om microchips te maken.

ASML biedt een reeks lithografiesystemen, waaronder diep ultraviolet (DUV) en extreem ultraviolet (EUV) systemen. DUV-systemen worden gebruikt voor de productie van kleinere en complexere microchips, terwijl EUV-systemen de productie van nog kleinere en geavanceerdere microchips mogelijk maken. De EUV-systemen van ASML maken gebruik van een speciaal type laser dat zeer korte golflengten licht kan produceren, waardoor de productie van microchips met kenmerken ter grootte van een paar atomen mogelijk wordt.”

Afbeelding met kleding, persoon, werkkleding, Baan Automatisch gegenereerde beschrijving

ASML, ‘s werelds grootste en enige fabrikant van chipmachines, heeft 28.000 mensen in dienst. De werknemers zijn afkomstig uit 120 landen.Turkije, met 1300 werknemers, staat op de 8e plaats in de top 10 van landen, Duitsland, de VS, Thailand, China, Zuid-Korea, India, België, Japan en Ierland.

NEDERLAND KAMPT MET PERSONEELSTEKORT IN ELKE BRANCHE

Afbeelding met kleding, tafel, persoon, overdekt Automatisch gegenereerde beschrijving

Ethem Emre, voorzitter van de Stichting Kamer van Koophandel Nederland-Turkije, stelt dat Nederland kampt met een personeelstekort in elke branche: “Turkse zorgprofessionals kunnen het personeelstekort in Nederland oplossen, vooral in de gezondheidszorg”.

De Nederlandse journalist Philip van de Poel publiceerde een interview met Ethem Emre over dit onderwerp.

‘Zorgbrug met Turkije kan Nederlandse zorg ontlasten’

Groeiende vraag, stijgende kosten en personeelsgebrek doen het Nederlandse zorgstelsel in haar voegen kraken. Turkije kan uitkomst bieden, denkt voorzitter Ethem Emre van de Stichting Kamer van Koophandel Nederland-Turkije. “De zorg loopt in Nederland steeds meer vast. De Turkse zorg kan door de enorme capaciteit een alternatief bieden”, aldus Emre. “Mijn droom is een zorgbrug tussen Nederland en Turkije.”

De zorgbrug die Emre voor ogen staat, heeft twee ankerpunten: een groeiend, kosteneffectief behandelaanbod in Turkije en een overschot van Turkse zorgprofessionals die in Nederland aan de slag zouden kunnen. “In Turkije worden jaarlijks 60.000 verpleegkundigen opgeleid. Waarom zouden we niet met speciale programma’s, bijscholing en taalcursussen in Turkije mensen klaar stomen om hier in te zorg te werken?”

Affiniteit

Naast de leniging van de personele nood kent de inzet van Turkse zorgprofessionals volgens Emre nog andere voordelen. “Turkije is een land waar Nederland al affiniteit mee heeft. Turken hebben hier al vanaf begin jaren zestig een bestaan opgebouwd. Een Turk voelt zich hier niet vreemd. Waarom zou je mensen halen die hier nog moeten aarden? Turken zijn dat al. Dus pak eerst die mogelijkheid alvorens naar Singapore, Maleisië of een ander ver land te gaan.”

Cultuur-sensitieve zorg

Turks zorgpersoneel kan volgens Emre ook een impuls geven aan cultuursensitieve zorg. “Ik hoor geregeld dat Turkse patiënten zich in Nederlandse ziekenhuizen onbegrepen voelen. Op papier zijn er initiatieven richting cultuur-sensitieve zorg, maar in de praktijk wordt er niet genoeg mee gedaan. De huidige zorgverleners hebben kennis te kort. Zelfs binnen de Turkse doelgroep heb je veertig etnische groepen. Via dialoog krijg je daar oog voor.”

Overschot

Critici zullen zich afvragen of Nederland goed opgeleide professionals uit Turkije mag weghalen. “Er is een overschot in Turkije”, reageert Emre. “En mensen verdienen hier het driedubbele, dus waarom zouden ze niet mogen komen als ze een andere toekomst willen? Bij ASML in Eindhoven werken inmiddels 1.300 Turkse ingenieurs. Daar hoor je niemand over.”

Dat de animo om buiten Nederland te werven een flinke knauw heeft gekregen na de laatste verkiezingen, vindt Emre evenmin een argument. “Laten we naar de belangen van Nederland kijken. Als je zorgpersoneel nodig hebt, moet je het halen. Anders hebben we straks geen zorg meer.”

Breed zorgaanbod

Naast menskracht heeft Turkije volgens Emre ook een steeds groter behandelaanbod te bieden. “Mensen in West-Europa denken bij de zorg in Turkije nog steeds aan schoonheidsbehandelingen en haartransplantaties. Maar het aanbod is heel breed. Neurologie, hartchirurgie, kankerzorg, alles is nu mogelijk. Turkije wil bewust een internationaal zorgcentrum worden. Mensen uit het Midden-Oosten en de Golfstaten, maar ook de Balkan hebben dat al ontdekt. In Turkije kom je niet op een wachtlijst. Binnen een week heb je een uitslag en een behandeling. En je wordt tijdens je verblijf als een VIP behandeld.”

Afbeelding met kleding, overdekt, tekst, meubels Automatisch gegenereerde beschrijving

Ethem Emre, die ik interviewde nadat bovenstaand interview was gepubliceerd, zei: “De Kamer van Koophandel Nederland-Turkije is een stichting zonder winstoogmerk die zich richt op het ontwikkelen van handels- en zakelijke contacten tussen beide landen. In de tien jaar sinds de oprichting is de stichting vooral actief geweest in sectoren als aardappelen, groenten en fruit (groente en fruit), auto-industrie (onderdelen en semi-assemblage), machines, textiel en gezondheid.”

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?