Uzmanlara göre, DENK Partisi’nin liste başı ve yönetim seçimi yasalara aykırı

İlhan KARAÇAY yazdı:

Geçtiğimiz Cumartesi günü Amsterdam’da yapılan DENK Partisi Genel Kurul Toplantısı yasalara aykırıydı.
Bu görüş, Dernekler Kanunu uzmanlarına ait. Uzmanlara göre DENK, üyelerin sadece bir kısmına oy kullandırdığı için yasayı çiğnedi.
Bu duruma göre, Farid Azarkan’ın siyasi liderlik seçimi ile yönetim kurulu seçimi geçersiz sayılır.

C:\Users\ILHAN\Desktop\EYLUL BULTENINE GIRECEKLER\Denk toplabtisi.jpg

Yapılan Genel Kurul Toplantısı için 144 başvuru yapıldı. Ne var ki Korona salgını nedeniyle salona 94 kişi kabul edildi. Yapılan seçimlerde ise saece salondaki 94 kişi oy kullandı. Kaldı ki, bundan önceki seçimde, toplantıya katılamaynlar ile birlikte 550 üye dijital olarak oy kullanmıştı.
Cumartesi günü Amsterdam’da yapılan toplantıdaki seçimlerde dijital oy kullanımı yapılmadı.

Derneler Kanunu’nda uzman olan, Amsterdam Üniversitesi yüksek öğretim üyesi olan Marjan Olfers, oylamaların kesinlikle kabul edilemeyeceğini ileri sürdü. Tüm üyelerin oy kullanması gerektiğini belirten Olfers, ‘Oy kullanacak olan kişileri yönetim kurulunun saptamış olması yasalara aykırıdır’ dedi.
Korona salgını önlemleri için hazırlanan yasada, toplantının iptal edilmesi ve seçimin de dijital yapılması imkânı bulunduğunu belirten Olfers, alternatiflerin varolduğunu belirtirken, ‘Yokluk yasa dinlemez’ kuralının burada geçersiz olduğunu sözlerine ekledi.

Olfers’a göre, gerek Azarkan’nın siyasi liderliği seçimi ve gerekse Ejder Köse’nin Başkanlık seçimi ve Yönetim Kurulu seçimi, mahkemeye başvurulması halinde iptal edilir.
Olfers’dan başka, Dernekler Kanunu konusunda uzman olan avukat Fred van Brussel, siyasi partilerin tüzüklerinde, yukarıdaki konulara teorik olarak özel maddeler varsa bir sorun yaşanmayacağını belirtirken, ‘Ama DENK Partisi’nin tüzüğünde böyle özel bir madde yok’ diye ekledi.
Avukat Van Brussel, DENK’in yasal olarak kongreyi onaylatamayacağını söyleyen Van Brussel, ‘100 kişiyi davet edebilirsiniz ama, diğer üyelere de dijital olarak oy kullandırabilirsiniz. Bu yapılmadı ve seçilmiş üyelere oy kullandırıldı. Bu yasal değildir’ dedi.

AZARKAN LİSTE BAŞI

C:\Users\ILHAN\Desktop\EYLUL BULTENINE GIRECEKLER\Tunahan Kuzu-Farid Azarkan.jpg

Cumartesi günü yapılan DENK Partisi Genel Kurul Toplantısı sonrasında görüş belirten pek çok Sivil Toplum Kuruluşu yetkilisi, kendisini liste başı yani siyasi lider olarak seçtiren Farid Azarkan’ın, ‘En az 6 milletvekili çıkaracağız’ şeklindeki beyanına gülüp geçtiklerini belirtirlerken, Tunahan Kuzu’nun partiye dönüş yapması için çabaların sürmesi gerektiğini söylediler.
Cumartesi günkü toplantıya katılmış olan Tunahan Kuzu’nun, siyasi liderliği Farid Azarkan’a devrediş pozuna üzüldüklerini belirten temsilciler, ‘Kuzu’yu geri döndüremezsek, DENK’in sonu gelir’ dediler.

 

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?