Ne 40, ne 50 ve ne de 90’ıncı yılları anılmayan ve kutlanmayan önemli bir anlaşmanın varlığını, şimdiki Lahey Büyükelçimiz Selçuk Ünal’dan duymuştuk.

Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği ile Hollanda’nın Ankara Büyükelçiliği el ele vererek her iki ülkede, çeşitli etkinlikleri, yıl sonuna kadar sürdürecek.

Ankara’daki 100’üncü yılın ilk anılması ve kutlaması Rotterdam Senfoni Orkestrası ve Aylin Sezer konseri ile gerçekleşti.

Hollanda’nın Türkiye Büyükelçisi Joep Wijnands ile Türkiye’nin Hollanda Büyükelçisi Selçuk Ünal röportaj için bir araya geldi.

(Yazıların Hollandacaları en altta)
(Nederlandse versie van het bericht is onderaan)

Afbeelding met windmolen, buitenshuis, hemel, gras Automatisch gegenereerde beschrijving
İlhan KARAÇAY araştırdı ve yazdı:

1612 Yılında başlayan, Türkiye ile Hollanda arasındaki Resmi ilişkilerin 400’üncü yıl dönümünü 2012 yılında kutlamıştık. O yıl, naçizane şahsım da, 466 sayfalık, ansiklopedi kalınlığında bir kitap yayınlamıştım.

Türkiye ile Hollanda arasında imzalanmış olan bir başka önemli anlaşma da 19 Ağustos 1964 günü imzalanmıştı. Bu anlaşma, Türkiye’den Hollanda’ya iş gücü taşıma anlaşmasıydı.
İşte şimdi, bu anlaşmanın 60’ıncı yıl dönümünü çeşitli etkinliklerle kutlamaya başladık.

Hollanda ile Türkiye arasında, önemli bir başka anlaşma olduğunu duymadık, okumadık ve bilmedik. Gazetecilik yaptığım, 57 Yıllık Hollanda yaşamımda, bu ülke ile bir başka anlaşmamızın olduğunu bilmemek, ayıp oldu mu bilemiyorum ama, bir başka önemli gelişmenin olduğunu biliyorum. Bu gelime, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile, zamanın Hollanda Kraliçesi Wilhelmine tarafından, Hollanda -Türk Dostluk Cemiyeti’nin kurulmuş olmasıydı.

Afbeelding met tekst, Menselijk gezicht, persoon, Voorhoofd Automatisch gegenereerde beschrijving
Buraya geldiğim ilk yıl, tanıştığım bir Hollandalının müslüman olduğunu duyunca çok şaşırmıştım. Bu Hollandalı, Türkiye Cumhurbaşkanı Atatürk ile Hollanda Kraliçesi Wilhelmina’nın girişimleri ile 1933 yılında kurulan Hollanda-Türk Dostluk Cemiyeti’nin Genel Sekreteri Jan Beerenhout’tan başkası değildi. O’nun da islama geçiş için gerekçeleri vardı tabii. Şaşkınlığımı görünce, ‘Şaşırma, benden başka daha pek çok Hollandalı müslüman olmuştur’ demişti.

Türkiye ile Hollanda arasında, 100 yıl önce “Türkiye-Hollanda Dostluk Anlaşması” imzalanmış olduğunu ilk kez, şimdiki Lahey Büyükelçimiz Selçuk Ünal’dan duyduk.

DİTK toplantısında konuşan Büyükelçi Ünal, yüz yıllık bu anlaşmadan söz ettiği zaman, yanımda oturan, Türkevi Araştırmalar Merkezi Başkanı Veyis Güngör ile anlamsız bir şekilde bakıştık.
Daha sonra yaptığımız bir araştırmadan sonra, büyükelçimizin sözünü ettiği o anlaşmayı bulduk.

Bulduğumuz, altta göreceğiniz oylama notudur.

——————————————————————————————————————-

Afbeelding met tekst, document, Lettertype Automatisch gegenereerde beschrijving ——————————————————————————————————————–
Türkiye-Hollanda Dostluk Anlaşması, yukarıda görüldüğü gibi, Hollamda parlamentosunda 123 katılımcı ve 123 evet oyuyla kabul edilmişti.

İşte şimdi yüz yıl önce imzalanmış olan o anlaşma anılıyor ve kutlanıyor.
Bu anma ve kutlamaların ilki, Ankara’da muhteşem bir konser ile gerçekleşti.
Hollanda’nın Ankara Büyükelçiliğinde Kültür İşleri Müşaviri olarak görev yapan Eray Ergeç’in katkısıyla gerçekleşecek olan Türkiye’deki etkinlikler yıl boyu sürecek.
Bundan sonraki ilk etkinliğin Bursa ve Emirdağ’da, Haarlemli Türk kadınları tarafından yapılacağını belirten Ergeç, Ankara konseri hakkında alttaki bilgileri sundu.

Türkiye-Hollanda Dostluk Anlaşmasının 100’üncü yıl dönümü etkinlikleri muhteşem bir konser ile başladı.

Rotterdam Senfoni Orkestrası ve Aylin Sezer konseri CSO Ada Ankara’da yapıldı.

“Türkiye-Hollanda Dostluk Anlaşması”nın 100’üncü yıl dönümü donedeniyle düzenlenen etkinliklerin açılışı, Rotterdam Senfoni Orkestrası ve Aylin Sezer konseriyle CSO Ada Ankara’da yapıldı.

CSO Kovan Kafe’de konser öncesi düzenlenen resepsiyonda, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu ile Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Joep Wijnands programa ilişkin açıklama yaptı.

Bakan Yardımcısı Mumcu, Türkiye ile Hollanda’nın diplomatik ilişkilerinin tarihinin 17’nci yüzyıla kadar uzandığını söyledi.

Cumhuriyet’in ilanından sonra Hollanda ile akdedilen ilk anlaşmanın, bugün 100’üncü yılını kutladıkları, bunun 1924 yılında imzalanan Dostluk Anlaşması olduğunu belirten Mumcu, “Türkiye-Hollanda Dostluk Anlaşması’nın 100. yılını onurlandırmak ve bu tarihi kilometre taşını kutlamak amacıyla her iki ülkede konserler, sergiler, film gösterimi gibi çeşitli etkinlikler planlandı ve hayata geçiyor.” dedi.

Afbeelding met persoon, kleding, muziekinstrument, concert Automatisch gegenereerde beschrijving
Aylin Sezer, Rotterdam Senfoni Orkestrası eşliğinde sunduğu eserler ile beğeni kazandı.

100 yıl önce imzalanan dostluk anlaşmasının gururla kutlanacağı bu yıl, bu önemli anlaşmayı onurlandırmak için yapacakları etkinlikleri, bu akşamki Rotterdam Senfoni Orkestrası ile soprano Aylin Sezer ve piyanist Emir İlgen’in yer aldığı ortak açılış konseri ile başlattıklarını belirten Mumcu, şunları kaydetti:

Afbeelding met kleding, pak, person, persoon Automatisch gegenereerde beschrijving
Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Joep Wijnands (solda), Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu (sağda)

“Bütün etkinlikler, Türkiye ve Hollanda arasındaki uzun süreli dostluğu ve işbirliğini vurgulamanın yanı sıra, geleceğe yönelik yeni ortaklıkların ve projelerin temelini oluşturmayı hedeflemektedir. Kültürel etkinlikler, sanat sergileri ve daha birçok etkinlik, bu özel yıl boyunca her iki ülkenin halklarını bir araya getirecek ve dostluğu daha da pekiştirecektir. Bu anlamlı dönemde, Türkiye ve Hollanda’nın dostluğunun ve işbirliğinin daha da güçlenmesini diliyoruz. Türkiye-Hollanda ilişkilerinin gelecek yüzyıllarda da aynı sıcaklıkla devam etmesini umuyoruz.”

Köklü bir ortak geçmişe sahip ve kendi bölgelerinde söz sahibi olan iki dost ve kardeş ülkenin, yeni projelerle karşılıklı işbirliğinin daha da güçleneceğini vurgulayan Mumcu, anlaşmanın 100’üncü yıl kutlamaları kapsamındaki etkinliklerin başarılı olmasını diledi.

Türkiye’deki 100 okula 100’er lale soğanı gönderildi

Afbeelding met kleding, persoon, Menselijk gezicht, Zakenman/-vrouw Automatisch gegenereerde beschrijving

Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Wijnands, “Bu dostluk yılı boyunca amacımız, uluslarımız arasındaki ekonomik işbirliğimizden, NATO müttefikleri olarak işbirliğimize ve kültürel bağımıza kadar birçok alana yayılan kapsamlı ve kalıcı dostluğu sergilemek.” dedi.

İki ülkenin dostluğunun en güçlü simgesinin “lale” olduğunu belirten Wijnands, “Bu güzel Türk çiçeği, yüzyıllar önce Osmanlı İmparatorluğu’ndan Hollanda’ya gelmiş ve günümüzde önemli bir Hollanda ulusal simgesine dönüşmüştür.” diye konuştu.

Wijnands, iki ülkenin dostluğunun 100’üncü yıl dönümü vesilesiyle Türkiye’deki 100 okula 100’er lale soğanı gönderdiklerini söyleyerek, “Bu soğanlar, ilkbaharda ülkelerimiz arasındaki dostluğun bir göstergesi ve gelecek kuşaklara bir söz olarak çiçek açacak. Türkiye ve Hollanda’daki pek çok genç gibi bu laleleri alan çocuklar da gelecek yüzyıla kadar sürecek dostluğumuzun temelini oluşturuyor.” dedi.
Konsere birçok gencin katılacağını bilmekten büyük mutluluk duyduğunu belirten Wijnands, “Köklü dostluğumuz sonsuza dek sürsün.” dedi.

Wijnands, Rotterdam Senfoni Orkestrası’na ilişkin şunları kaydetti:
“Rotterdam şehri Hollanda için büyük önem taşıyor. Ulusal gelirimizin üçte birini uluslararası ticaret ve yurt dışı yatırımlardan elde ediyoruz, dünyanın her yerinden malların ülkemize girdiği yer ise Rotterdam Limanı. Sinfonia Rotterdam, geldiği şehir kadar kozmopolitan bir yapıya sahip ve dünyanın her yerindeki konser salonlarında konser icra ediyorlar. Rotterdamlıları bugün Ankara’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu gecenin müziği, Türkiye ile Hollanda arasında derinden hissedilen dostluğun melodik bir anlatımını sunacak. Umarım hepiniz keyif alırsınız.”

Afbeelding met Menselijk gezicht, persoon, kleding, glimlach Automatisch gegenereerde beschrijving
Hollanda Dışişleri Bakanlığı bünyesinde kurulu olan, Hollanda Kültür İşleri Büyükelçisi Dewi van de Weerd de kısa bir konuşma yaptı.

Kültürel İşbirliği Büyükelçisi Weerd, Osmanlı İmparatorluğu’nun, 1612’de Hollanda Cumhuriyeti’ni tanıyan ilk devlet olduğunu dile getirdi. 1923 yılında ise Hollanda’nın, Türkiye Cumhuriyeti’ni tanıyan ilk ülke olduğunu sözlerine ekleyen Weerd, 1924 yılında resmi bir Dostluk Antlaşması’nın imzalanmasıyla iki ülkenin dostluğunun taçlandırıldığını kaydetti.

Şef Conrad van Alphen yönetimindeki konserde, piyanist Emir İlgen ve soprano Aylin Sezer Rotterdam Senfoni Orkestrası’na eşlik etti.

Konserin ilk yarısında Mozart Divermento ve Chopin’in piyano için konçerto eserleri ile ikinci yarıda Mozart’ın “Aria Porgi“, Mesud Cemil’in “Kanatları Gümüş Yavru Bir Kuş”, Mozart’ın “29. Senfonisi” seslendirildi.

Afbeelding met persoon, kleding, pak, glimlach Automatisch gegenereerde beschrijving Hollanda büyükelçisi Joep Wijnands, TC Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu ve Hollanda’dan özel olarak gelen Hollanda Dışişleri Bakanlığı Kültür Büyükelçi Dewi van de Weerd.

TÜRKİYE’NİN LAHEY VE HOLLANDA’NIN ANKARA BÜYÜKELÇİLERİ, HOLLANDA VE TÜRKİYE ARASINDA 100 YIL ÖNCE İMZALANMIŞ OLAN DOSTLUK ANLAŞMASI HAKKINDA KONUŞTULAR.

Hollanda ile Türkiye arasında asırlık dostluğun anısına Hollanda’nın Türkiye Büyükelçisi Joep Wijnands ile Türkiye’nin Hollanda Büyükelçisi Selçuk Ünal röportaj için bir araya geldi. Keyifli bir akşam yemeği öncesinde büyükelçiler, işbirliklerine, geçen yıl yaşanan depreme, Türk toplumuna ve ilişkilerindeki dürüstlüğe baktılar. “Hızlı aramada bile birbirimizi görüyoruz” diyorlar.

Afbeelding met persoon, kleding, Menselijk gezicht, Officieel Automatisch gegenereerde beschrijvingWijnands’ın Boğaz’ı yüzerek geçmesi Ünal’a ilham verdi. Meslektaşını, 1980’lerden kalma, İstanbul’da Haliç’te yüzen Hollandalı bir yüzücüyle ilgili bir makalenin yer aldığı bir Türk gazetesiyle şaşırttı.

Biri Ankara’da, diğeri Lahey’de. Her ikisi de ülkelerini orada temsil etmekten gurur duyuyor. Yıllık Büyükelçiler Konferansı nedeniyle her ikisi de kısa bir süreliğine yine aynı şehirdeydi ve bu da bize onları yakalamak için eşsiz bir fırsat verdi.

Büyükelçi yardım hattı

Kişisel ilişkilerinin nasıl başladığını anlatan Ünal, şöyle anlatıyor: “Atandığımla ilgili hiçbir şey bilmeden önce Ankara’da ilk kez tanışmıştık. Doğrusunu söylemek gerekirse Hollanda’ya gideceğim hakkında hiçbir fikrim yoktu. Sonra şunu öğrendim: Büyükelçi olarak aday gösterileceğim, daha sonra Büyükelçi Wijnands beni Ankara’daki evinde resmi olmayan bir akşam yemeğine davet etti ve burada tanışma fırsatı bulduk.”

Ünal ve Wijnands telefonla ya da kısa mesajla sürekli iletişim halinde kalıyor. Birbirinizin deneyimlerinden ve faaliyetlerinden haberdar olmanın iyi bir yolu. “Çalışma ilişkimiz sadece canlı değil, aynı zamanda inanılmaz derecede faydalı. Dostluğumuza ekstra bir katman katıyor” diyen Hollanda büyükelçisi, Ünal ekliyor: “Hızlı aramada bile birbirimizi görüyoruz.”

Tarihsel başlangıçlar: Hollanda lalesi mi, Türk lalesi mi?

Hollanda Krallığı ve Türkiye Cumhuriyeti bu yıl dostluk asırını kutluyor ve resmi dostlukları 1924 tarihli bir anlaşmaya kadar uzanıyor. Ancak Büyükelçi Wijnands’ın açıkladığı gibi ilişkiler çok daha eskilere dayanıyor: “1612 yılında Hollanda Sultanı Osmanlı İmparatorluğu’nun Hollandalılara ticaret hakkı tanıması, 400 yılı aşkın sürecek bir dostluğun başlangıcının habercisiydi.”

Büyükelçi Ünal, iki ülke arasında dostluğun 1924 yılında mühürlendiğini teyit ederek, tüccarlar ve tüccarlar aracılığıyla daha önceki ilişkilere değiniyor: “Kayıtlı ilk temas sanırım 1561 yılında gerçekleşti.”

Tarihte ticaretten ve tüccarlardan bahseden Wijnands, lale ya da Lale’nin kökenini şöyle açıklıyor : “Artık Hollanda’nın ulusal sembolü ama bunun için Türkiye’ye teşekkür etmemiz lazım, çünkü tüccarlar laleyi oradan Hollanda’ya getirmişler. Lale adeta ortak mirasımızı temsil ediyor.”

Afbeelding met kleding, persoon, Menselijk gezicht, overdekt Automatisch gegenereerde beschrijvingTürkiye büyükelçiliğinde Selçuk Ünal ve Joep Wijnands, Hollanda-Türk dostluğu hakkında konuşuyor.

Hollanda-Türk işbirliğinin kutlanması

İki büyükelçi, büyükelçilikleriyle birlikte yüzüncü yılı kutlamak için bir dizi heyecan verici etkinlik planladı.

Hollanda büyükelçiliği bir dizi etkinlik planlıyor. Türkiye çapında çeşitli dostluk konserlerinden, İzmir’de Delft Teknoloji Üniversitesi öğrencileriyle düzenlenen sempozyuma, trajik depremden sonra toplulukların yeniden inşasına yardımcı olmak için depreme dayanıklı mimari konulu sempozyuma ve Türkiye genelinde 100 okula 100 lale soğanı ve hediye kutusu gönderilmesine kadar. Hollandalı çocuk edebiyatı.

Türkiye Büyükelçiliği ayrıca Amsterdam’da bir Türk sanat müziği dörtlüsü tarafından verilecek konser ve Yunus Emre Enstitüsü’ndeki etkinliklerin de aralarında bulunduğu bir dizi etkinlik düzenlemeyi planlıyor. Ünal, “Hollanda’daki coşkulu Türk topluluğuyla birlikte ilişkilerimizin tarihi ve ekonomik olaylara ilişkin akademik tartışmaların da yapılması planlanıyor” diyor.

Ticaret ülkeleri

Büyükelçi Ünal, “Her iki ülkemiz de geleneksel olarak ticaret ülkesiydi” diyen Büyükelçi Ünal, Hollanda’nın son iki yılda doğrudan yabancı yatırımlarda Türkiye’nin en büyük ortağı haline geldiğini belirterek, “Hollanda’nın üs olarak buraya giderek daha fazla yatırımcının yerleştiğini görüyoruz. Avrupa Bu büyüme trendi ekonomik ortaklığımıza önemli bir ivme kazandırıyor.” dedi.

Büyükelçi Wijnands şunları ekliyor:  “Türkiye’de faaliyet gösteren 3.000 Hollandalı şirket var. Ancak bu, rakamlardan da öte, Türklerin ve Hollandalıların ortak ticari ruhuyla da ilgili. Dışarıya bakma ve uluslararası alanda iş yapma geçmişimiz, güçlü bir karşılıklı anlayış yaratıyor.”

Depreme tepki: Lahey

Türkiye ve Suriye’de yaşanan yıkıcı depremlerin üzerinden bir yıl geçti. Bunlar yaşanırken Büyükelçi Ünal evdeydi. Meslektaşlarının çoktan gelmiş olduğu bitişikteki büyükelçiliğe koştu. Ünal kısa süre sonra Hollandalı arkadaşlarından, meslektaşlarından ve Hollanda-Türk toplumundan başsağlığı ve yardım dileyen telefonlar aldı.

İlk toplantıda Türk büyükelçisi ekibine şunları söyledi: “Bakın, bu zor bir gün. Arkadaşlarımızı, sevdiklerimizi kaybetmiş olabiliriz. Ama ağlamanın zamanı değil. En azından bugün değil. Hollandalı dostlarımızla işbirliği içinde hareket etmeli ve herkese yardımcı olmalıyız.”

Ünal daha sonra insani yardım toplama ve gönderme hazırlıkları için camiler ve Türk Hava Yolları, KLM ve Corendon gibi ulaşım şirketleriyle temasa geçti.  Ünal, “Hollanda hükümetine ve daha da önemlisi Hollanda halkına, işbirliği yapan yardım kuruluşları GIRO 555’e verdikleri cömert destek için teşekkür ederiz. Bu uykusuz dönemdeki yardımlarından dolayı onlara içtenlikle minnettarız.” dedi.

Depreme tepki: Ankara

Hollanda büyükelçisinin deprem haberini ilk duymasından kısa bir süre sonra kendisine Türk yetkililerin uluslararası yardıma ihtiyacı olduğunun söylenmesi, durumun ciddiyetini gösteriyordu. Depremin ardından Büyükelçi Wijnands bölgeyi birkaç kez ziyaret etti. Geçtiğimiz günlerde Hollandalı-Türk şarkıcı Karsu ile birlikte depremden en çok etkilenen Hatay’a müzik okulu açmak üzere döndü.

Büyükelçi Wijnands, “Hollanda hükümeti ve halkı yardım çalışmalarına aktif olarak katıldı ve biz de büyükelçilik olarak yardım etmek istedik. Büyükelçilik ekibinden kıyafet topladık, Ankara’daki Kral Günü kutlamamızı iptal ettik ve bunun yerine Kahramanmaraş’ta depremzedelerle yemek düzenledik. Hollandalı firmaların desteğiyle de depremden etkilenen çocuk ve kadınlara destek verdiğimiz Lale Eğitim ve Dinlenme Merkezi’ni Kahramanmaraş’ta açtık.” diyor.

Deprem mağdurları için para toplamak amacıyla Büyükelçi Wijnands ve meslektaşı Paul Zwetsloot, Boğaz’ı geçmeyi içeren bir yüzme yarışması olan Boğaziçi Kıtalararası Yüzme yarışmasına da katıldı.

Hollanda hükümeti ayrıca depremden etkilenen bölgelerde yeniden yapılanmayı destekliyor ve Hollandalı şirketlerin özellikle dairesel inşaat, su ve sanitasyon ile modüler binalar alanlarında rol oynayabileceğine inanıyor.

Afbeelding met persoon, kleding, Menselijk gezicht, overdekt Automatisch gegenereerde beschrijvingHollanda’nın Türkiye Büyükelçisi Joep Wijnands.

Türk diasporası: Doğal bir köprü

İlk nesil Türk işçiler 1960’lı yıllarda Hollanda’ya geldi ve bu yıl ikili iş sözleşmesinin imzalanmasının 60’ıncı yıl dönümü. Büyükelçi Wijnands Ankara’da her gün Hollanda ile bağlantısı olan, orada bulunmuş, aile bağları olan veya orada birini tanıyan insanlarla tanışıyor. “Bu birbirimizi daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor ve bu da arkadaşlığımızı daha da geliştirmenin harika bir yolu” diyor.

Büyükelçi Ünal’a göre Türkler Hollanda ekonomisinde önemli bir rol oynuyor. Yıllar geçtikçe ikinci ve üçüncü kuşaklar da Hollanda toplumuna daha fazla entegre oldular: “Türk toplumundan insanlar gelişlerinden bu yana siyaset, sanat ve akademi gibi Hollanda yaşamının çeşitli yönleriyle ilgilendiler.”

Diplomatik zorlukların üstesinden gelmek

Büyükelçi Ünal da Hollandalı meslektaşıyla aynı fikirde: “Her ilişkide inişler ve çıkışlar olur. Tam bir anlaşma beklemek gerçekçi olmaz. En önemli şey diyaloğa girmek ve farklılıkları açıkça ele almaktır. Dürüst konuşmalar yoluyla her zaman ortak bir zemin bulabiliriz.”

Poffertjes mi yoksa künefe mi?

Akşam yemeğine oturmadan önce elçiler en sevdikleri yerel yemeklerden bahsediyorlar. Büyükelçi Wijnands, Türkiye’nin sunduğu tatlı ikramları çok seviyor. “Künefesinden kadayıfına, sütlaçından irmik helvasına kadar hepsini çok severim.” Fındık, antep fıstığı ve zeytin de favorileri arasındadır. Eşimle birlikte Ankara’da bir kedi sahiplendik ve ona Türkçe zeytin anlamına gelen Zeytin adını verdik.

Büyükelçi Ünal’ın Hollanda’nın en sevdiği yemek kesinlikle çok lezzetli. “Ama peynirli poffertjes’i de severim.” Wijnands meslektaşına sıcak misafirperverliği için teşekkür ederken gülerek şunları söylüyor: “Şefin bu akşam Türk yemekleri sunacağını hâlâ umuyorum.”

AYLİN SEZER’İ TANIYALIM (Soprano)

Caz sanatçımız Karsu’dan sonra, soprano Aylin Sezer de Hollanda’yı çalkalıyor.

Sanatçımız Hollanda’nın Olympia’sı olarak bilinen Carre salonunda konser verdi.

Afbeelding met persoon, binnen, podium Automatisch gegenereerde beschrijving

Hollanda’nın Olympia’sı olarak bilinen Carre Tiyatrosunda konser veren Soprano Aylin Sezer İstanbul’da doğdu. Müziğe olan sevgisini İtalyan Kız Ortaokulu’nda keşfeden Aylin, Ayşe Sezerman’dan şan dersleri almaya başladı. Lise eğitimine Robert Kolej’de devam etti ve 2003 yılında mezun oldu. Aylin aynı sene konservatuvar eğitimi almak ve annesinin vatanı Hollanda’yı daha yakından tanımak için Lahey’e taşındı. Lahey Kraliyet Konservatuvarı’ndan 2008 yılında mezun oldu. Master eğitimini Dutch National Opera Academy’de gördü ve 2010 yılında “Üstün Sanatsal Başarı” ödülüyle tamamladı.

2014-2015 sezonunda Opera Vlaanderen’in kadrosunda Zerlina ve Despina’yı, Elektra operasında Fünfte Magd, Kovanşçina’da Emma rollerini seslendirdi. Sonraki sezonlarda Hollanda’nın farklı opera evlerinde Violetta, Nedda, Dido, Euridice ve Micaëla gibi rolleri yorumladı. Concertgebouw’da maestro Giancarlo Andretta yönetiminde I due Foscasri operasında Pisana rolünü söyledi.  Peter Brook’un Mozart Sihirli Flüt adaptasyonu “une flûte echantée”yle Güney Amerika ve Avrupa turnesine çıktı.
Tannhäuser’ın Concertgebouw Oda Orkestrası için özel olarak hazırlanmış bir aranjmanında Elizabeth ve Venus’ü seslendirdi.
Aylin Sezer’in, çok beğenilen konserleri devam ediyor.

AYLİN SEZER (sopraan).

Na onze jazzartiest Karsu is sopraan Aylin Sezer in Nederland ook vaak het onderwerp van gesprekken. Ik moet wel laten weten dat er nog een succesvolle artiest is die we tot vandaag over het hoofd hebben gezien. Deze artiest is niemand minder dan Aylin Sezer, geboren in Istanbul. Sopraan Aylin Sezer, die een concert gaf in Theater Carré, ook wel de Olympia van Nederland genoemd, werd geboren in Istanbul. Nadat ze haar liefde voor muziek had ontdekt op de Italian Girls’ Secondary School, begon Aylin met zangles van Ayşe Sezerman. Ze vervolgde haar middelbare schoolopleiding aan het Robert College en studeerde af in 2003. In hetzelfde jaar verhuisde Aylin naar Den Haag om aan het conservatorium te studeren en om haar moeders vaderland, Nederland, te leren kennen. In 2008 studeerde zij af aan het Koninklijk Conservatorium van Den Haag. Zij behaalde haar master aan de Dutch National Opera Academy en rondde deze in 2010 af met de prijs “Outstanding Artistic Achievement”. In seizoen 2014-2015 zong ze Zerlina en Despina in de cast van Opera Vlaanderen, Fünfte Magd in Elektra opera en Emma in Kovanşçina. In de daaropvolgende seizoenen ïnterpreteert ze rollen als Violetta, Nedda, Dido, Euridice en Micaëla in verschillende Nederlandse operahuizen. Zij zong de rol van Pisana in de due Foscasriopera onder leiding van maestro Giancarlo Andretta in het Concertgebouw. Zij toerde door Zuid-Amerika en Europa met Peter Brooks Mozart Magic Flute-bewerking “une flute echantée”. Ze zong Elizabeth en Venus in een speciaal geprepareerd arrangement voor Tannhäuser’s Concertgebouw Kamerorkest. De veelgeprezen concerten van Aylin Sezer gaan door.

HET “TURKIJE-NEDERLANDS VRIENDSCHAPSVERDRAG”, WAARVAN WE 100 JAAR LATER HET BESTAAN VERNAMEN, WERD HERDACHT EN GEVIERD MET EEN CONCERT IN ANKARA

We hadden van Selçuk Ünal, onze huidige ambassadeur in Den Haag, gehoord over het bestaan van een belangrijk verdrag, waarvan de 40e, 50e en 90e verjaardag niet werden herdacht of gevierd.

De Ambassade van Turkije in Den Haag en de Ambassade van Nederland in Ankara slaan de handen ineen en organiseren tot het einde van het jaar verschillende evenementen in beide landen.

De eerste herdenking en viering van de 100e verjaardag in Ankara vond plaats met het Rotterdams Symfonie Orkest en het concert van Aylin Sezer.

Ambassadeur van Nederland in Turkije Joep Wijnands en Ambassadeur van Turkije in Nederland Selçuk Ünal ontmoetten elkaar voor een interview.

Afbeelding met windmolen, buitenshuis, hemel, gras Automatisch gegenereerde beschrijving
İlhan KARAÇAY deed onderzoek en schreef:

In 2012 vierden we de 400e verjaardag van de officiële betrekkingen tussen Turkije en Nederland, die begonnen in 1612. In dat jaar had ik een 466 pagina’s tellend, encyclopediedik boek gepubliceerd.

Afbeelding met tekst, boek, schermopname Automatisch gegenereerde beschrijving

Een andere belangrijke overeenkomst tussen Turkije en Nederland werd ondertekend op 19 augustus 1964. Dit was een overeenkomst over de overplaatsing van arbeidskrachten van Turkije naar Nederland.

Nu zijn we begonnen om de 60e verjaardag van deze overeenkomst te vieren met verschillende evenementen.

We hebben niet gehoord, gelezen of geweten dat er nog een andere belangrijke overeenkomst was tussen Nederland en Turkije. Ik weet niet of het een schande was om niet te weten dat we nog een andere overeenkomst met dit land hadden in mijn 57-jarige leven in Nederland, waar ik als journalist werkte, maar ik weet wel dat er nog een andere belangrijke ontwikkeling was. Deze ontwikkeling was de oprichting van de Nederlands-Turkse Vriendschapsvereniging door Mustafa Kemal Atatürk, de stichter van de Republiek Turkije, en Wilhelmine, de toenmalige koningin van Nederland.

Afbeelding met tekst, Menselijk gezicht, persoon, Voorhoofd Automatisch gegenereerde beschrijving

Het eerste jaar dat ik hier kwam, was ik zeer verbaasd toen ik hoorde dat een Nederlander die ik ontmoette zich tot de Islam had bekeerd. Deze Nederlander was niemand minder dan Jan Beerenhout, de secretaris-generaal van de Nederlands-Turkse Vriendschapsvereniging, die in 1933 was opgericht op initiatief van president Atatürk en koningin Wilhelmina der Nederlanden. Natuurlijk had ook hij zijn redenen om zich tot de islam te bekeren. Toen hij mijn verbazing zag, zei hij: “Wees niet verbaasd, veel andere Nederlanders naast mij hebben zich bekeerd tot de islam”.

De eerste keer dat we hoorden over de ondertekening van het “Turkije-Nederlands Vriendschapsverdrag” tussen Turkije en Nederland 100 jaar geleden was van Selçuk Ünal, onze huidige ambassadeur in Den Haag.

Toen ambassadeur Ünal, sprekend op de DİTK bijeenkomst, dit 100 jaar oude verdrag noemde, keken Veyis Güngör, voorzitter van het Turkevi Research Centre, en ik elkaar betekenisloos aan.
Later, na wat onderzoek, vonden we het verdrag waar onze ambassadeur het over had.
Wat we vonden is het stem resultaat in parlament dat je hieronder kunt zien.

Afbeelding met tekst, document, Lettertype Automatisch gegenereerde beschrijving

Zoals hierboven te zien is, werd het Vriendschapsverdrag tussen Turkije en Nederland aangenomen door het Nederlandse parlement met 123 stemmen voor en 123 stemmen tegen.

Nu wordt dat verdrag, dat honderd jaar geleden werd ondertekend, herdacht en gevierd.
De eerste van deze herdenkingen en vieringen vond plaats in Ankara met een prachtig concert.
De evenementen in Turkije, die worden georganiseerd met de bijdrage van Eray Ergeç, de Raadsman voor Culturele Zaken op de Ambassade van Nederland in Ankara, zullen het hele jaar doorgaan.
Ergeç vertelde dat het eerste evenement in Bursa en Emirdağ zal worden georganiseerd door Turkse vrouwen uit Haarlem en gaf de volgende informatie over het concert in Ankara.

De evenementen voor de 100ste verjaardag van het Vriendschapsverdrag tussen Turkije en Nederland begonnen met een prachtig concert.

Het concert van het Rotterdams Symfonie Orkest en Aylin Sezer werd gehouden in Ankara CSO Ada.

De opening van de evenementen ter gelegenheid van de 100e verjaardag van het “Vriendschapsverdrag tussen Turkije en Nederland” werd gehouden in CSO Ada Ankara met het concert van het Rotterdams Symfonie Orkest en Aylin Sezer.

Tijdens de receptie voorafgaand aan het concert in CSO Kovan Café legden viceminister van Cultuur en Toerisme Batuhan Mumcu en ambassadeur van Nederland in Ankara Joep Wijnands een verklaring af over het programma.

Vice-minister Mumcu zei dat de geschiedenis van de diplomatieke betrekkingen tussen Turkije en Nederland teruggaat tot de 17e eeuw.

Afbeelding met kleding, pak, person, persoon Automatisch gegenereerde beschrijving Ambassadeur van Nederland in Ankara Joep Wijnands (links), tweede Minister van Toerisme Batuhan Mumcu (rechts)

Mumcu verklaarde dat de eerste overeenkomst die met Nederland werd gesloten na de proclamatie van de Republiek het Vriendschapsverdrag was dat in 1924 werd ondertekend en waarvan vandaag de 100e verjaardag wordt gevierd. Mumcu zei: “Om de 100e verjaardag van het Vriendschapsverdrag tussen Turkije en Nederland te eren en deze historische mijlpaal te vieren, zijn verschillende evenementen zoals concerten, tentoonstellingen en filmvertoningen gepland en worden deze in beide landen uitgevoerd.”

Afbeelding met persoon, kleding, muziekinstrument, concert Automatisch gegenereerde beschrijving Aylin Sezer, begeleid door het Rotterdams Symfonie Orkest, won veel lof met haar werken.

Mumcu zei dat dit jaar, 100 jaar geleden, het vriendschapsverdrag tussen Turkije en Nederland met trots zal worden gevierd en dat de evenementen ter ere van dit belangrijke verdrag begonnen met een gezamenlijk openingsconcert met het Rotterdams Symfonie Orkest met sopraan Aylin Sezer en pianist Emir İlgen:

“Alle evenementen zijn bedoeld om de langdurige vriendschap en samenwerking tussen Turkije en Nederland te benadrukken, maar ook om de basis te leggen voor nieuwe partnerschappen en projecten voor de toekomst. Culturele evenementen, kunsttentoonstellingen en vele andere activiteiten zullen de volkeren van beide landen samenbrengen en de vriendschap tijdens dit speciale jaar verder versterken. Tijdens deze betekenisvolle periode wensen wij dat de vriendschap en samenwerking tussen Turkije en Nederland verder zal worden versterkt. We hopen dat de Turks-Nederlandse betrekkingen in de komende eeuwen met dezelfde warmte zullen worden voortgezet.”

Mumcu benadrukte dat de wederzijdse samenwerking van de twee vriendschappelijke en broederlijke landen, die een diepgewortelde gemeenschappelijke geschiedenis hebben en zeggenschap hebben in hun respectieve regio’s, verder zal worden versterkt met nieuwe projecten en wenste dat de activiteiten in het kader van de viering van het 100-jarig bestaan van de overeenkomst succesvol zullen zijn.

100 tulpenbollen per stuk naar 100 scholen in Turkije

Afbeelding met kleding, persoon, Menselijk gezicht, Zakenman/-vrouw Automatisch gegenereerde beschrijving

“Tijdens dit jaar van de vriendschap is het ons doel om de alomvattende en duurzame vriendschap tussen onze naties te laten zien, die vele gebieden omvat, van onze economische samenwerking tot onze samenwerking als NAVO-bondgenoten en onze culturele band,” zei Wijnands, ambassadeur van Nederland in Ankara.

Wijnands zei dat het sterkste symbool van de vriendschap tussen de twee landen de “tulp” is: “Deze prachtige Turkse bloem kwam eeuwen geleden vanuit het Ottomaanse Rijk naar Nederland en is vandaag de dag een belangrijk Nederlands nationaal symbool geworden.”

Wijnands zei dat ze 100 tulpenbollen naar 100 scholen in Turkije hebben gestuurd ter gelegenheid van de 100e verjaardag van de vriendschap tussen de twee landen en voegde eraan toe: “Deze bollen zullen in het voorjaar bloeien als teken van de vriendschap tussen onze landen en als belofte aan toekomstige generaties. Net als veel jonge mensen in Turkije en Nederland, vormen de kinderen die deze tulpen ontvangen de basis van onze vriendschap die tot in de volgende eeuw zal duren.”

Wijnands zei dat hij erg blij was te weten dat veel jonge mensen het concert zouden bijwonen en zei: “Moge onze diepgewortelde vriendschap eeuwig duren.”

Wijnands zei het volgende over het Rotterdams Symfonie Orkest:

“De stad Rotterdam is van groot belang voor Nederland. We genereren een derde van ons nationaal inkomen uit internationale handel en buitenlandse investeringen, en de haven van Rotterdam is waar goederen uit de hele wereld ons land binnenkomen. Sinfonia Rotterdam heeft een structuur die net zo kosmopolitisch is als de stad waar zij vandaan komt en zij treden op in concertzalen over de hele wereld. Ik ben verheugd de Rotterdammers vandaag in Ankara te mogen verwelkomen. De muziek van deze avond zal een melodieuze uitdrukking zijn van de diep gevoelde vriendschap tussen Turkije en Nederland. Ik hoop dat u er allemaal van zult genieten.”

Dewi van de Weerd, Ambassadeur voor Culturele Zaken van Nederland, een organisatie onder het Nederlandse Ministerie van Buitenlandse Zaken, hield ook een korte toespraak.

Ambassadeur voor Culturele Samenwerking Weerd verklaarde dat het Ottomaanse Rijk in 1612 de eerste staat was die de Nederlandse Republiek erkende. In 1923 was Nederland het eerste land dat de Republiek Turkije erkende, voegde Weerd eraan toe, waarbij hij opmerkte dat de vriendschap tussen de twee landen werd bekroond met de ondertekening van een officieel Vriendschapsverdrag in 1924.

Tijdens het concert onder leiding van dirigent Conrad van Alphen begeleidden pianist Emir İlgen en sopraan Aylin Sezer het Rotterdams Symfonie Orkest.

Mozart Divermento en Chopin’s concerten voor piano werden uitgevoerd in de eerste helft van het concert, terwijl Mozart’s “Aria Porgi“, Mesud Cemil’s “A Baby Bird with Silver Wings” en Mozart’s “29e Symfonie” werden uitgevoerd in de tweede helft.

Afbeelding met persoon, kleding, pak, glimlach Automatisch gegenereerde beschrijving

De Nederlandse ambassadeur Joep Wijnands, de Turkse onderminister van Cultuur en Toerisme Batuhan Mumcu en speciale gast uit Nederland, Dewi van de Weerd, Cultureel Ambassadeur van het Nederlandse Ministerie van Buitenlandse Zaken.

DE AMBASSADEURS IN DEN HAAG EN IN ANKARA SPRAKEN OVER HET VRIENDSCHAPSVERDRAG DAT 100 JAAR GELEDEN WERD GETEKEND TUSSEN NEDERLAND EN TURKIJE.

Ter ere van een eeuw vriendschapsbanden tussen Nederland en Turkije kwamen de Nederlandse ambassadeur in Turkije Joep Wijnands en de Turkse ambassadeur in Nederland Selçuk Ünal samen voor een interview. Voorafgaand aan een gezellig diner blikten de ambassadeurs terug op hun samenwerking, de aardbeving van vorig jaar, de Turkse gemeenschap en de eerlijkheid in hun relatie. “We hebben elkaar zelfs onder een snelkiesknop zitten”, zeggen ze.

Afbeelding met kleding, persoon, Menselijk gezicht, glimlach Automatisch gegenereerde beschrijving

Wijnands’ zwemtocht over de Bosphorus inspireerde Ünal. Hij verraste zijn collega met een Turkse krant uit de jaren 80, waarin een artikel stond over een Nederlandse zwemmer die de Gouden Hoorn in Istanbul overzwom.

De één is gestationeerd in Ankara, de ander in Den Haag. Beiden zijn trots daar hun land te vertegenwoordigen. Vanwege de jaarlijkse Ambassadeursconferentie waren allebei weer even in dezelfde stad, wat ons de unieke gelegenheid gaf om met hen bij te praten.

Ambassadeurs hotline

Terugkijkend op hoe hun persoonlijke relatie begon, zegt Ünal: “We ontmoetten elkaar voor het eerst in Ankara, lang voordat er iets bekend was over mijn aanstelling. Eerlijk gezegd had ik geen idee dat ik naar Nederland zou gaan. Toen vernam ik dat ik zou worden voorgedragen als ambassadeur. Later nodigde ambassadeur Wijnands me uit voor een informeel diner in zijn residentie in Ankara, waar we de gelegenheid hadden om kennis te maken.”

Of het nu per telefoon of sms is, Ünal en Wijnands houden regelmatig contact met elkaar. Een goede manier om op de hoogte te blijven van elkaars ervaringen en activiteiten. “Onze werkrelatie is niet alleen levendig, maar ook ongelooflijk nuttig. Het voegt een extra laag toe aan onze vriendschap”, aldus de Nederlandse ambassadeur. Ünal voegt eraan toe: “We hebben elkaar zelfs onder een snelkiesknop zitten.”

Historisch begin: Nederlandse of Turkse tulp?

Het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek Turkije vieren dit jaar een eeuw vriendschap en hun officiële vriendschap gaat terug tot een verdrag uit 1924. De banden gaan echter veel verder terug, zoals ambassadeur Wijnands uitlegt: “In 1612 verleende de sultan van het Ottomaanse Rijk handelsrechten aan de Nederlanders. Dit luidde de start in van een langdurige vriendschap van meer dan 400 jaar.”

Ambassadeur Ünal bevestigt de bezegeling van de vriendschap tussen beide landen in 1924 en brengt de eerdere banden via kooplieden en handelslieden ter sprake: “Het eerste vastgelegde contact vond, naar ik meen, in 1561 plaats.”

Over handel en kooplieden in de geschiedenis gesproken, Wijnands licht de oorsprong van de tulp, of Lale, toe: “Het is nu een Nederlands nationaal symbool, maar dat hebben we te danken aan Turkije, omdat kooplieden tulpen van daar naar Nederland brachten. De tulp belichaamt als het ware ons gedeelde erfgoed.”

Afbeelding met kleding, persoon, Menselijk gezicht, overdekt Automatisch gegenereerde beschrijvingIn de Turkse ambassade spreken Selçuk Ünal en Joep Wijnands over de Nederlands-Turkse vriendschap.

Viering Nederlands-Turkse samenwerking

De twee ambassadeurs hebben samen met hun ambassades een reeks boeiende evenementen gepland om het honderdjarig bestaan te vieren.

De Nederlandse ambassade plant een reeks activiteiten. Van verschillende vriendschapsconcerten door heel Turkije, tot een symposium in Izmir, met studenten van de Technische Universiteit Delft, over aardbevingsbestendige architectuur om gemeenschappen te helpen bij het heropbouwen na de tragische aardbeving,  en tot het versturen van geschenkdozen naar 100 scholen in heel Turkije met daarin 100 tulpenbollen en Nederlandse jeugdliteratuur.

De Turkse ambassade is ook van plan om een reeks evenementen te organiseren, waaronder een optreden van een Turks klassiek muziekkwartet in Amsterdam en activiteiten in het Yunus Emre Instituut. “Er zijn ook plannen voor academische discussies over de geschiedenis van onze relatie en economische evenementen, samen met de enthousiaste Turkse gemeenschap in Nederland”,  zegt Ünal.

Handelslanden

“Onze beide landen zijn van oudsher handelslanden”, legt ambassadeur Ünal uit. In de afgelopen twee jaar is Nederland de grootste partner voor buitenlandse directe investeringen van Turkije geworden. “We zien dat steeds meer investeerders zich hier vestigen, als uitvalsbasis voor Nederland of Europa. Deze groeitendens geeft een aanzienlijke impuls aan ons economisch partnerschap.”

Ambassadeur Wijnands vult aan:  “Er zijn 3000 Nederlandse bedrijven in Turkije actief. Maar nog meer dan alleen de getallen, gaat het hier om de gedeelde handelsgeest van Turken en Nederlanders. Onze geschiedenis van naar buiten kijken en internationaal zakendoen zorgt voor een sterk onderling begrip.”

Reactie op de aardbeving: Den Haag

Het is een jaar geleden sinds de verwoestende aardbevingen in Turkije en Syrië. Ambassadeur Ünal was thuis toen deze plaatsvonden. Hij spoedde zich naar de naastgelegen ambassade waar zijn collega’s al waren toegestroomd. Al snel kreeg Ünal telefoontjes van Nederlandse vrienden, collega’s en de Nederlands-Turkse gemeenschap waarin condoleances en hulp werden aangeboden.

In de eerste bijeenkomst zei de Turkse ambassadeur tegen zijn team: “Kijk, dit is een moeilijke dag. We hebben misschien vrienden en geliefden verloren. Maar dit is niet het moment om te huilen. Althans vandaag niet. We moeten handelen en iedereen helpen in samenwerking met onze Nederlandse vrienden.”

Ünal nam vervolgens contact op met moskeeën en transportbedrijven zoals Turkish Airlines, KLM en Corendon om voorbereidingen te treffen voor het verzamelen en verzenden van humanitaire hulp. “Onze dank gaat uit naar de Nederlandse regering en nog belangrijker, het Nederlandse volk voor hun gulle steun aan de samenwerkende hulporganisaties GIRO 555. We zijn oprecht dankbaar voor hun hulp tijdens deze slapeloze periode.”

Reactie op de aardbeving: Ankara

Kort nadat de Nederlandse ambassadeur voor het eerst het nieuws over de aardbeving hoorde, kreeg hij te horen dat de Turkse autoriteiten internationale hulp nodig hadden, wat de ernst van de situatie aangaf. In de nasleep van de aardbeving heeft ambassadeur Wijnands het gebied meerdere malen bezocht. Hij is er onlangs teruggekeerd met de Nederlands-Turkse zanger Karsu om een muziekschool te openen in Hatay, de provincie die het zwaarst getroffen is door de aardbeving.

“De Nederlandse overheid en bevolking waren actief bezig met hulpacties en als ambassade wilden wij ook helpen. We zamelden kleding in onder het ambassadeteam, schrapten onze Koningsdagviering in Ankara en organiseerden in plaats daarvan een maaltijd met slachtoffers van de aardbeving in Kahramanmaraş. Met steun van Nederlandse bedrijven openden we ook het Tulip Education and Recreation Centre in Kahramanmaraş, waar we kinderen en vrouwen steunen die door de aardbevingen zijn getroffen.”

Om geld in te zamelen voor de slachtoffers van de aardbeving, namen ambassadeur Wijnands en zijn collega Paul Zwetsloot ook deel aan de Bosphorus Cross-Continental Swim, een zwemwedstrijd waarbij de Bosporus wordt overgestoken.

De Nederlandse regering steunt ook de wederopbouw in de door de aardbeving getroffen gebieden en is van mening dat Nederlandse bedrijven een rol kunnen spelen, vooral op het gebied van circulair bouwen, water en sanitaire voorzieningen en modulaire gebouwen.

Afbeelding met persoon, kleding, overdekt, Menselijk gezicht Automatisch gegenereerde beschrijvingDe Nederlandse ambassadeur in Turkije, Joep Wijnands.

Turkse diaspora: Een natuurlijke brug

De eerste generatie Turkse arbeiders kwam in de jaren zestig naar Nederland en dit jaar is het ook 60 jaar geleden dat de bilaterale overeenkomst over arbeid werd gesloten. In Ankara ontmoet ambassadeur Wijnands elke dag mensen die een band hebben met Nederland – ze zijn er geweest, hebben familiebanden of kennen er iemand. “Dit helpt ons om elkaar beter te begrijpen, wat een geweldige manier is om onze vriendschap verder uit te bouwen,” zegt hij.

Volgens ambassadeur Ünal vervullen Turken een belangrijke rol in de Nederlandse economie. In de loop der jaren zijn ook de tweede en derde generatie meer geïntegreerd in de Nederlandse samenleving. “Sinds hun komst zijn mensen uit de Turkse gemeenschap betrokken bij verschillende aspecten van het Nederlandse leven, zoals politiek, kunst en de academische wereld.”

Diplomatieke uitdagingen overwinnen

“In elke relatie, of het nu gaat om vriendschappen of families, zijn ups en downs normaal,” zegt Wijnands. “Waar het om gaat is hoe je ermee omgaat. Communicatie is essentieel en we maken gebruik van verschillende kanalen om het begrip te vergroten. De Turkse gemeenschap in Nederland speelt daar een rol in, de contacten tussen overheden, tussen bedrijven, dat alles komt samen.”

Ambassadeur Ünal is het eens met zijn Nederlandse collega: “Ups en downs komen in elke relatie voor. Het zou onrealistisch zijn om volledige overeenstemming te verwachten. Het belangrijkste is om de dialoog aan te gaan en verschillen openlijk aan te pakken. Door middel van eerlijke gesprekken kunnen we altijd een gemeenschappelijke basis vinden.”

Poffertjes of künefe?

Voordat ze aan tafel gaan, vertellen de ambassadeurs over hun favoriete lokale gerechten. Ambassadeur Wijnands is dol op de zoete lekkernijen die Turkije te bieden heeft. “Van künefe tot kadayıf en van sütlaç tot irmik helvası – ik vind ze allemaal heerlijk.” Hazelnoten, pistachenoten en olijven behoren ook tot zijn favorieten. Mijn vrouw en ik hebben een kat geadopteerd in Ankara en die we Zeytin hebben genoemd, wat olijf betekent in het Turks.

Het Nederlandse lievelingseten van ambassadeur Ünal is absoluut kibbeling. “Maar ik hou ook van poffertjes met kaas.” Terwijl Wijnands zijn collega bedankt voor de warme gastvrijheid, zegt hij lachend: “Ik hoop nog steeds dat de chef vanavond Turkse gerechten serveert.”

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?