En son yayınlanan ‘HİÇ: Hayat İnsan Çile’ kitabı ile yine gündeme oturan şair, deprem yas günleri geçtikten sonra kabare programlarına başlayacak.

“Kelimelerle örülü anlam denizinde, hiçbir boşluk bırakmadan kulaç atan ‘söz terzisi’nin bu kitabı, kütüphanelerinizdeki yerini mutlaka almalıdır.”

Afbeelding met tekst, boek Automatisch gegenereerde beschrijvingİlhan KARAÇAY yazdı:


Yazdım, yazdım ama hatır için yazmadım. Sonuçta, yazdığım adam ‘öylesi’ bir adam değil.
Zira bu adam, hem yazar, hem şair ve hem de kabare ustası.
Hollanda’ya gelmeden önceki acemilik yıllarında da sivriydi.
Sivri olan, hem dili ve hem de kalemiydi…
Her neyse, ben şimdi size bu adamın yaşam öyküsünü değil, en son yayınlanan kitabından söz edeceğim.
Bu kitabı bana hediye ederken, “Şahsım, kalemim ve kitabım ellerinden öper. Sen ne dersen kabulümdür. Sen neyi, neden ve nerde denileceğini bize öğretensin” diyerek, beni zoraki yazmaya mecbur etmişti zaten.

Bakmayın siz ‘zoraki’ deyişime…
Bu adamın kitabını okuyan her yazar, mutlaka ve mutlaka, görüşlerini belirten bir yorum yazmalıdır.
İşte ben de yazıyorum şimdi.
Yavuz Nufel’den başkası değil bu adam. O’nu bildim bileli, yazıları, şiirleri ve kabare oyunlarının çok başarılı olduğunu da bilirim.
En son yayınladığı “HİÇ:Hayat İnsan Çile” adlı kitabında yer alan şiirler, gerçekten çok öğretici ve düşündürücü.
Kitabın kolofonunda şunlar yazılı:
İmtiyaz Sahibi: NFL Media Hollanda
Genel Yayın Yönetmeni:Oğuzhan Yavuz
Yayın Koordinatörü:Z.Nuray Çetin Nufel
Kapak Resim: Hande Dilek Akçam
Sayfa Düzeni: Serdar Demirel

Afbeelding met tekst Automatisch gegenereerde beschrijving

Yasemin Aliköleoğlu ve Zennur Ardıçoğlu’nun tuvalleri altına şunları yazmış Nufel:
“Elinizde tuttuğunuz bu kitaptaki şiirleri, daha önce Yasemin Aliköleoğlu ve Zennur Ardıçoğlu Yüksel, okumuş ve yüreklerinde esen fırtına, fırçalarından renk olup tuvallerine yansımıştır.”

Yavuz Nufel’in meslek yaşamında çok hareketli anlar yaşanmıştır. Bu hareketlilikler arasında, pek çok ödül anı da yaşanmıştır.

Afbeelding met tekst Automatisch gegenereerde beschrijving Yavuz Nufel sadece Hollanda’da değil, Türkiye’de de çeşitli kentlerde gösteriler yapmış ve konferanslara katılmıştır. Gösteri yaptığı kentlerden biri de Samsun olmuştur.

Yavuz Nufel’in gösterilerine yüzlerce değil, binlerce hayranı katılmaktadır.
Tüm bu gelişmeler sonrasında aklıma gelen soru şu oluyor: ‘Bu adam HİÇ derken neyi kastetmektedir?’ Bir gün bu sorunun cevabını da bulacağız elbet.

Afbeelding met tekst, person, persoon, pak Automatisch gegenereerde beschrijvingYavuz Nufel’in şiirlerine hayranlarının arasında, ünlü şair, yazar, gazeteci, araştırmacı ve tiyatrocu Sunay Akın da var. Geçen hafta, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin bir programına katılmak için Hollanda’ya gelen Sunay Akın, kendisine de takdim edilen HİÇ kitabı için şunları yazmış: “Hollanda’da yaşayan Yavuz Nufel kardeşim, son şiir kitabı ‘HİÇ’i, cep boyutunda çıkarmış…
Şiirleri kadar yüreği de güzeldir Yavuz’un…
Tanımanızı, okumanızı öneririm”

Yavuz Nufel’in Anadolu turnesindeki salonlar da hep doluyordu. Mersin ziyaretinde de salonu dolduran Nufel, daha sonra ekibi ile birlikte şahsımın misafiri oldu ve Mersin’in tadını çıkardı. Bayan eli öperek centilmenliğini kanıtlayan Nufel, Mersin’den çok mutlu ayrıldı.

YAVUZ NUFEL EMAİL: yavuznufel@live.nl

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?