Müslümanlığı kabul eden ve Yusuf İslam adını alan ünlü şarkıcı, ‘Ben Kur’ân’ı okuyarak müslüman oldum, müslümanları tanısaydım olmazdım’ diyerek, Tüm dünyada İslam’ı sevimsiz hale getirenlerden şikâyet etti.

C:\Users\ILHAN\Desktop\AGUSTOS BULTENINE GIRECEKLER\Yusuf islam-Cat Stevens.jpg

İlhan KARAÇAY’ın haberi:

Son peygamberi dünyaya göndererek, daha önceki peygamberler kanalıyla verdiği mesajları, Kur’ân-ı Kerim’de perçinleyen yüce Allah, buyruklarını anlamadan günah işleyen kullarını affeder mi bilemiyoruz ama, şöhretinin zirvesindeyken müslümanlığı kabul eden ve Yusuf İslam adını alan şarkıcı Cat Stevens bu kullardan şikâyetçi.

Yapmış olduğu son söyleşide, ‘Ben Kur’ân’ı okuyarak müslüman oldum, müslümanları tanısaydım olmazdım’ diyen Yusuf İslam, tüm dünyada İslam’ı sevimsiz hale getirenlerden şikâyetçi oldu.
İslam ve imanın şartlarında yer almayan pek çok hurafeyi işleme koyanları şiddetle eleştiren Yusuf İslam, İŞİD, DEAŞ gibi terörist grupların da İslam’a büyük zarar verdiğini belirtti.

Günümüzde de, insanların dini siyasete alet ettiklerini belirten ünlü şarkıcı, bu sorunun sürmesi halinde, tüm dünyada İslama bakış açısının daha da kötüleşeceğini söyledi.

YUSUF İSLAM’I TANIYALIM
Müslüman oluşundan sonra dünya medyasında geniş yankılar uyandıran Yusuf İslam’ın, yayınlanmış olan yaşam öyküsünden kısa bir kesit sunuyorum:

Doğum adı Stephen Demetre Georgiou olan Cat Stevens veya Yusuf İslam, 21 Temmuz 1948 yılında Londra’da doğdu. Kıbrıslı Rum bir babanın ve İsveçli bir annenin üçüncü çocuğu olan Stevens, babası Yunan Ortodoks’u olmasına rağmen bir Katolik okuluna gitti. 8 yaşındayken ebeveynleri boşandı. Bir süre beraber yaşadılarsa da, annesi oğlunu alıp İsveç’e döndü.
16 yaşındayken okulu bıraktı, daha sonra Sanat Okulu`na girdi ama oradan da ayrıldı.

C:\Users\ILHAN\Desktop\AGUSTOS BULTENINE GIRECEKLER\Yusuf islam -gitar.jpg C:\Users\ILHAN\Desktop\AGUSTOS BULTENINE GIRECEKLER\download.jfif

İlk hit parçasını ve albümünü 18 yaşındayken yaptı. “I Love my Dog” şarkısı Cat Stevens’ın doğuşu anlamına geliyordu. 1966 yılında Matthew and Son albümünü piyasaya sürdü.
Stevens, 1968’in başında 19 yaşındayken tüberküloza yakalandı. Aylarca hastanede yattığından müziğe tekrar dönmesi 1970`i buldu.

Cat Stevens, 1970’in ikinci yarısında yayımladığı, uluslararası bir başarı yakalayan ‘Tea for the Tillerman’ albümüyle yoluna devam etti. ‘Wild World’ parçası bu albümdeki en beğenilen ve popüler parça oldu.

Kendine has bir müzik oluşturan Stevens, 1971`de çıkardığı ‘Teaser and the Firecat’ albümüyle başarının tadını çıkarmaya devam etti. Bu albümde “Peace Train”, “Morning Has Broken” ve “Moonshadow” gibi birçok hit parça yer alıyordu. 70’li yıllarda yeni albümler yayımlamaya devam etti.

Cambridge mosque C:\Users\ILHAN\Desktop\AGUSTOS BULTENINE GIRECEKLER\images.jfif
Müslüman olduktan sonra yardımseverliğini artıran Yusuf İslam, insanlara yardım
ettiği gibi, İngiltere’de yapılan bir caminin yapımını üstlenen vakıfta da görev aldı.

MÜSLÜMAN OLUŞU
1976 yılında bir kaza sonrası boğulmak üzere olan ve Tanrı’ya yakaran Cat Stevens, duasının sonunda, ‘Tanrım, eğer beni kurtarırsan senin için çalışacağım’ diye söz verir. Bu ölüme yakın deneyim, onun ruh halini değiştirdi. Kardeşi David, Kudüs’te bir camide görüp, içini rahatlattığını düşündüğü için aldığı Kur’an-ı Kerim’i Cat Stevens’a hediye etti ve böylece İslamiyete geçişi başlamış oldu.
1977 yılında Müslüman oldu. İsmini Yusuf İslam olarak değiştirdi.

Yusuf İslam, İngiltere’de açılan, Türkiye’nin de finanse ettiği Avrupa’nın ilk çevre dostu camisinin destekçilerindendi.

Paylaş

ABADA

 

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?