78 yaşında hayata gözlerini kapayan Hollanda’nın en çok sevilen şarkıcılarından Liesbeth List sessizce toprağa verildi.
Türk ve Türkiye hayranı olan Liesbeth List, Zülfü Livaneli’nin ‘Yiğidim aslanım burda yatıyor’ şarkısını Türkçe seslendirdikten sonra, Hollandaca olarak da plak ve kasetlere okumuştu.

C:\Users\ILHAN\Desktop\Haziran'a girecek haberler\Livaneli.jpg C:\Users\ILHAN\Desktop\Haziran'a girecek haberler\Liesbeth List klip.jfif

Liesbeth List’in yaşam öyküsü dramatik olaylarla dolu.
12 Aralık 1941’de Endonezya’nın Bandoeng kentinde doğan Liesbeth, Hollanda-Japonya savaşı sırasında annesi ile esir düştüler. Kampta Japonlara çirkince hizmet etmeye tahammül edemeyen anne, bunalım geçirerek intihar etti. Babası 5 yaşındaki kızını alarak Hollanda’ya sığındı. Ne var ki, daha sonra üvey annesi olan kadınla geçinemeyen Liesbetht, Hollanda’nın Vlieland adasındaki List ailesine evlatlık olarak verildi.
Büyük ve zorlu mücadeleler sonunda kendisini sahnelerde bulan Liesbeth, List soyadı ile ünlü olmaya başladı. Hollanda’nın sevilen sanatçılarından Mısırlı Ramses Shaffy’in desteği ile şöhrete ulaşan Liesbeth, daha sonraki yıllarda alkol müptelası olan ve işsiz kalan Mısırlı Ramses’e yıllarca yardımcı oldu.

C:\Users\ILHAN\Desktop\NISAN 2020 BULTENINE GIRECEKLER\Liesbeth List (1).jfif C:\Users\ILHAN\Desktop\NISAN 2020 BULTENINE GIRECEKLER\Liesbeth List (2).jfif
2018 yılında demans hastalığına yakalanan Liesbeth, geçmişten hiç bir şey hatırlayamaz oldu.
2016 yılında sağlıklı iken, ölümünden sonra yayınlanmak üzere kendisi ile görüntülü bir söyleşi yapan Jeroen Pauw’un programı, öldüğü günün akşamı TV’de yayınlandı.

Zülfü Livaneli ile bir süre birlikte çalışan ve düet yapan Liesbeth List’in ölümü, Hollanda’da yaşayan herkesi derinden üzdü.

 

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?