51 YILDIR KAHRIMI ÇEKEN JEANNE’ME

Evlilik, uzun bir maratondur. Parkura çıkanların kimi yarı yolda yorulur, kiminin de ayağı kırılır. Yani evlilik engelli bir koşu gibidir. Finiş’e ulaşanların sayısı çok olmaz.
Benim çıktığım parkurda, çok şükür hiç yorulmadım, ayağıma da bir şey olmadı.
Bunun yegâne sebebi, yola birlikte çıktığım Jeanne’min bana desteğidir.
Gazetecilik yaşamımda, gün geldi gece yarıları evden çıkıp sabahlara kadar çalıştığım oldu.
(Rotterdam ve Schiedam’da Türk evlerine ve işyerlerine yapılan saldırılarda olduğu gibi)
Gün geldi, Cumartesi Pazar demeden çalışmak mecburiyetinde kaldım. Gün geldi, futbol şampiyonaları için haftalarca dünyayı dolaştım. Oğlum Ruşen ve kızım Vahide’ye benim yokluğumu hissettirmeyen Jeannem, hâlâ benim en büyük destekçim.
Geçen yıl, altın yıl olarak adlandırılan 50’nci evlilik yıldönümümüzü, Mersin’de baş başa kutlayabilmiştik. 51’inci yıldönümümüzü pek çok dost ve akraba ile kutlamayı vaat etmiştim. Ama ne yazık ki dün, baş başalığımız evimizde geçti.
Evlilik yıldönümlerine, nedense hep kıymetli taşların adları veriliyor.
Gümüş Yılı olarak adlandırılan 25’inci yıldönümümüzü Mersin’de 500 davetli ile kutlamıştık. Adeta ikinci bir düğün töreni yapmıştık. (O zaman çalıştığım gazetenin patronu Bekir Kutmangil, bir gün önceden buket siparişi vermişti. Düğün sabahı çiçeğimiz geldi ama bir saat sonra da O’nun öldürüldüğü haberi, günümüze hüzün katmıştı)
Evlilik yıldönümüne verilen adlar ülkelere göre değişiyor.
New York Times’ın 2001 Almanağına göre 20’nci yıl ‘Kristal’, 25’inci yıl ‘Porselen’, 30’uncu yıl ‘Gümüş’, 35’inci yıl ‘İnci’, 40’ıncı yıl ‘Mercan’, 45’inci yıl ‘Yakut’, 50’inci yıl ‘Safir’, 55’incı yıl ‘Altın’, 60’ıncı yıl ‘Zümrüt’, 70’inci yıl da ‘Pırlanta’ olarak anılıyor.
Amerikalılara göre, Allah nasip ederse 75’inci evlilik yıldönümümüzü ‘Platin’ olarak kutlayacağız.

51 YILDIR KAHRIMI ÇEKEN JEANNE’ME TEŞEKKÜRLER…

 

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?