Caz müziğine klasik Türk ve Osmanlı eserleri kazandıran sanatçımız, kendi kompozizsyonlarının yanında, Rumi’den Nazım Hikmet’e, Tango’dan Waltz’e, Caz’dan Klasik Osmanlı müziğine kadar kompozisyonları da icra ediyor.

İlhan KARAÇAY’ın haberi:

Avrupa’da ünlenen sanatçılarımız arasında önemli bir yer tutan Esra Dalfidan, çeşitli ülkelerde sürdürdüğü konserlerinden birini, yeni sezon başlangıcında, 9 Eylül Cuma akşamı, Hollanda’nın Alkmaar kentinde gerçekleştirecek.

Esra Dalfidan Topluluğu’nun, Luttik Oudorp 78 adresinde bulunan Podiumcafe De Brouwerij’de gerçekleştireceği konserde, Emine Bostancı (kemençe), Franz von Chossy (piyano) ve Alper Kekeç (davul), Rumi’den Nazım Hikmet’e, Tango’dan Waltz’e, Caz’dan Klasik Osmanlı müziğine kadar atalarımızdan miras kalan kompozisyonları canlandıracak.

Kaçırmamanızı tavsiya edeceğim bu konsere giriş bedeli 10.00 euro.
studiodesocieteit@gmail.com adresine göndereceğiniz mesajınızda, tarih, kişi ve isimler ile telefon numaranızı belirtiniz.

Kısaca Esra Dalfidan

Afbeelding met persoon, vrouw, binnen Automatisch gegenereerde beschrijving

Almanya doğumlu ve Hollanda eğitimli genç ve güzel caz sanatçımız ve onur kaynağımız Esra Dalfidan, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde çeşitli etkinliklerde birincilikler ve ödüller kazanmış.

1975’te doğan Esra Dalfidan, müzik alanında da doğu ve batı arasındaki köprüyü kurmayı hedefledi. ”Yaptığım müzik, değişik kültürel ve etnik etkilerin karışımı olmasa asla beni ve kişiliğimi yansıtamaz” diyor Esra Dalfidan.
Kendisi, müzisyenleri ile Türk müziğinin geleneksel unsurlarını caz ile birleştirmeye devam ediyor ve bunu kendi tarafından hazırlanan bestelerle meydana getiriyor.

Esra Dalfidan müzik eğitimine 4 yaşında başladı. 5 yıl temel müzik eğitiminin ardından gitar dersleri almaya başladı. Bu sürede Alman müzik yarışması olan “Jugend Musiziert”te birincilik ödülleri kazandı. 1998’de Fachhochschule Heidelberg’in müzik terapisi bölümünü bitirdi.

Çocukluğunda okul arkadaşlarının anket defterlerine not ettiklerini okuyor ve ancak o zaman şarkı söyleme tutkusunun kendisiyle ne kadar özdeşleşmiş olduğunu fark ediyor.
Kendini bildi bileli şarkı söyleyen Dalfidan, buna rağmen, kendisini anlatmak için kullanmak istediği asıl enstrumanın „SES” olduğunu keşfetmesi biraz zaman aldı.
Dört yaşından beri aldığı müzik anabilim derslerinden sonra, dokuz yaşında klasik gitar eğitimine başladı. On yıl boyunca yoğun bir şekilde bu alanda çalıştı. Bu süre içinde Almanya’nın en ünlü müzik yarışması „Jugend musiziert“ te dört kez birincilik ödülü aldı ve aynı zamanda NRW’nin gitar ve mandolin orkestrasına katılarak konserler, turneler ve CD çekimlerinde yer aldı. Almanya’ da „Abitur“ okul derecesini tamamladıktan sonra, Heidelberg Üniversitesinde „Müzikli Terapi“ bölümünde okudu. Bu arada ABD, California, San Diego’da staj gördü ve diplomasını aldıktan sonra Almanya’da müzikli terapist olarak iki yıl Nörolojik Rehabilitasyon alanında çalıştı. Aynı zamanda, Almanya, Köln şehrinde „Offene Jazzhausschule“de düzenlenen, André Nendza tarafından yönetilen konservatuar hazırlık kurslarına katıldı.

Eylül 2001’de Hollanda, Amsterdam konservaturanında caz bölümünde, ana dalı şan olarak, akademik müzik eğitimine başladı Esra Dalfidan ve 2005 de “Bachelor of Music” derecesini tamamladıktan sonar 2007‘de “Master of Music” derecesini “cum laude” ile noktaladı.

Eğitimin dışında FİDAN adlı grubunu kurdu ve kendisi tarafından hazırlandığı kompozisyon ve aranjmanları ünlü festival ve konser salonlarında duyurmaya başladı. Kendisi ve bütün çalışmaları hakkında ünlü “Deutsche Welle” adlı radyo kanalı 2003 senesinin Nisan ayında ayrıntılı bir portre düzenledi; bu portre tüm dünyanın ingilizce konuşulan ülkelerinde yayınlandı.

Esra Dalfidan, 2007 yılında Hollanda‘da iki yılda bir düzenlenen ‘Caz Vokal Yarışması’nın birincilik ödülünü alarak çalışmalarına devam ediyor.

Dalfidan’ın ilk albümünü Hollanda‘da ünlü “Challenge Record” adlı plak şirketi yayınlıyor.

 

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?