Yarın sabah saat 06.00’da başlayacak olan programın konuğu Ethem Emre

Vize işlemini taşeron bir firmaya devreden Hollanda, 2012 yılında yargı kararı ile vizeyi kaldırmıştı ama şimdi vize için iki ay bekletiyor.

İlhan KARAÇAY’ın haberi:

Hollanda’nın Türk işadamları için uyguladığı vize işlemi, yarın (1 Eylül Perşembe)
BNR (Business Nieuwsradio) programında tartışılacak.

kişi, duvar, adam, takım içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu
Ethem Emre

Sabah saat 06.00’da başlayacak olan olan Ochtendspits adlı programa davetliler arasında, Hollanda-Türkiye Ticaret Odası Derneği Başkanı Ethem Emre de yer alacak.

kişi, kravat, adam, takım içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu
Wesley Weerts

Saat 07.00 sularında söz alacağı tahmin edilen Ethem Emre, programı hazırlayan redaktör Wesley Weerts ile yaptığı ön görüşmelerde, Türk işadamlarının vize başvurularının iki ay sonra sonuçlandığını ve vize işini devralan taşeron firma VFS Global’ın da yetersiz kaldığını anlattı.

metin, adam, sarı içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu
Bas van Werven

Saat 10.00’na kadar sürecek olan Ochtendspits programını ünlü suncu Bas van Werven yönetecek.
Bir hafta boyunca günün çeşitli saatlerinde tekrarlanacak olan programda, Hollanda’nın çeşitli ikili anlaşmalara ve mahkeme kararlarına rağmen, vize konusunda zorluklar çıkardığı dile getirilecek.

2012 Yılında, Hollanda’da faaliyet gösteren avukat Ejder Köse’nin açmış olduğu bir dava sonucunda, Hollanda hükümeti Türk işadamları için vize işlemini kaldırmıştı.

İsterseniz o günkü habere bir göz atalım:

Hollanda’dan işadamlarına vize müjdesi!

Hollanda Danıştay’ı, Türk vatandaşlarının Almanya’dan sonra Hollanda’ya da vizesiz girebileceği ve oturma izni olmadan 3 ay bu ülkede kalabileceği konusunu karara bağladı.

Hollanda Danıştay’ı, Türk vatandaşlarının Almanya’dan sonra Hollanda’ya da vizesiz girebileceği ve oturma izni olmadan 3 ay bu ülkede kalabileceği konusunu karara bağladı. Buna göre, Türk vatandaşlarının tümü değil ama işadamları Hollanda’ya vizesiz giriş yapabilecek.

Hollanda Yüksek İdare Mahkemesi (Danıştay), Hollanda Dışişleri Bakanlığı’nın Türk vatandaşlarına uygulanan vize itiraz konusunu karara bağladı. Danıştay, 14 Şubat 2011 tarihinde Hollanda’da çok heyetli Haarlem Mahkemesi’nin, Türk vatandaşlarının bu ülkeye vizesiz girebileceği ve oturma izni olmadan en fazla 3 ay burada kalabileceği kararını bozarak, sadece Türk işadamlarının bu ülkeye vizesiz girebileceği yönünde değitirdi.

Türk kökenli Avukat Ejder Köse, Danıştay’ın aldığı kararı “Türk toplumu için mükemmel bir karar diyerek şu şekilde değerlendirdi:

“Hollanda Danıştayı 14 Mart 2012 tarihli ve 201102803/1/V3 sayılı kararında Türk işadamı sıfatını taşıyan ve hizmet sunucularına Hollanda tarafından 1982 yılında yürürlüğe konulan vizenin 1963 Ankara Antlaşmasının eşitlik ilkesini içeren 9. maddesine ve AB-Türkiye 1970 Katma Protokolünün 41. maddesine aykırı olduğunu kesin karara bağlamıştır. Katma Protokol 1 Ocak 1973 tarihinde yürürlüğe girdiği için bu tarihten itibaren 9. madde ve Katma Protokolun 41. maddesi sonucu Türklere vize uygulamayan AB ülkeleri bu tarihten sonra da vize uygulayamazlar. Bu karar tüm Türk işadamlarına hayırlı olsun.

Bu karar gereği hukuken Türkiye’den Hollanda’ya gelen Türk işadamları ve hizmet sunucuları pasaport, Ticaret Odası Sicil kaydı, meslek odası kayıt belgesi, Hollanda’da iş görüşmesini teyit eden bir davet mektubu gibi belgelerle beraber vizesiz girişte ısrar edebilirler. Ancak yine de vatandaşlarımızı uyarmak isterim. Kendilerine şimdilik vizesiz gelmelerini tavsiye etmiyorum. Hollanda hükümetinin siyasal kararını beklemek gerekir. Aksi takdirde sınırda sorun yaşayabilirler.”

Hollanda’da çok heyetli Haarlem Mahkemesi, vizesiz Hollanda’ya girmek isterken Schiphol Havaalanından geri gönderilen Türk İşadamı Cahit Yılmaz’ın iki sene önce açtığı davayı, 14 Şubat 2011 tarihinde görüşmüş, Türkiye ile AB arasında 1963’te imzalanan Ankara Anlaşması ve ona istinaden 1973 tarihli katma protokolün 41. maddesini kaynak göstererek Türk vatandaşlarının Hollanda’ya vizesiz girebileceği ve oturma izni olmadan bu ülkede 3 ay kalabileceği yönünde bir karar almıştı. Hollanda Göç ve Mülteciler Bakanlığı da alınan bu karara 4 Mart 2011 tarihinde itiraz etmişti.

BAKALIM SONUÇ NE OLACAK?
Hollanda’nın Türkiye ile ilgili çeşitli sözleşmelere uymaması ve ticari ilişkilerin iyi olmasına rağmen Türk işadamlarına vize mecburiyeti koyması ve bunu zorlaması, bakalım bu programdan sonra bir değişikliğe neden olacak mı?

Bir gün sonra:
Program beklendiği gibi gerçekleşti. Programa katılan Dışişleri Bakanlığı temsilcisi ile Turizm Genel Müdürü, sorunun biran önce düzeleceğini umut ettiklerini belirtirlerken, personel sıkıntısı çektiklerini dile getirdiler.
Ethem Emre de, Türk iş insanının ve öğrencilerin Hollanda’ya çok ilgi duyduklarını belirtirken, bu konunun 2013 yılından bu yana sürüncemede olduğunu ve biran önce çözümlenmesinin iki ülke için de yararlı olacağını belirtti.

Buitenlandse ondernemers gefrustreerd door lange wachttijden voor visa

Buitenlandse ondernemers die naar Nederland willen reizen, moeten soms maandenlang wachten op hun visum. De wachttijden voor visa zijn in korte tijd enorm opgelopen. Ondernemers kunnen daardoor niet naar ons land komen voor zaken, of ze zijn veel te laat. Dat blijkt uit navraag van BNR bij onder meer ondernemersclubs en het ministerie van Buitenlandse Zaken.

Het duurt zomaar vier maanden voordat Turkse ondernemers hun visum hebben, zegt voorzitter Ethem Emre van de Kamer van Koophandel Nederland & Turkije. ‘Als je een beurs wil bezoeken of met iemand een deal wil sluiten dan moet je dat vier maanden uitstellen. Dat is niet bevorderlijk voor de handelsbetrekkingen.’

Het Nederlands Bureau voor Toerisme & Congressen (NBTC) krijgt inderdaad signalen dat ‘deelnemers moeite hebben om naar Nederland te komen omdat hun visumaanvraag niet in behandeling kan worden genomen’. ‘We zien na covid dat het mondiale reisverkeer weer sterk toeneemt’, zegt NBTC-directeur Jos Vranken. ‘De capaciteit om visa-aanvragen te behandelen loopt achter.’

Dat is volgens hem schadelijk voor evenementen, omdat niet iedereen kan komen. ‘Maar als de problemen langer aanhouden kan dat ook een nadelig effect hebben voor de reputatie van Nederland als plek waar je goed een meeting of congres kunt organiseren.’

Opdracht kwijt

Ook Britten die voor een langere tijd de oversteek naar Nederland willen maken, hebben grote moeite om op tijd hun visum te krijgen. Britse ondernemers kunnen daardoor opdrachten kwijtraken, waarschuwt voorzitter Anton Valk van de Nederlands-Britse Kamer van Koophandel. ‘Als mensen die uit het VK moeten komen niet snel ter plaatse zijn dan zoekt een opdrachtgever binnen de Europese Unie naar een alternatieve leverancier.’

Maar de visumproblemen raken ook Nederlandse ondernemers, vervolgt Valk. Die zijn naarstig op zoek naar personeel en kijken daarvoor ook buiten de landsgrenzen. ‘Wat je wil is een flexibele internationale arbeidsmarkt zodat je mensen met kennis naar Nederland kunt halen. Doordat de wachttijden nu zo lang zijn, wordt dat bemoeilijkt.’

Toegenomen reisverkeer

Het ministerie van Buitenlandse Zaken erkent in een reactie aan BNR dat het onvoldoende was berekend op de snelle groei van het aantal visumaanvragen. ‘Aanvragers kunnen hierdoor te maken krijgen met langere wachttijden om een afspraak te boeken en met langere doorlooptijden.’

Het ministerie werkt er naar eigen zeggen hard aan om het toegenomen aantal aanvragen te verwerken, ‘maar staat voor een aantal personele en technische uitdagingen’. Daardoor duren de problemen naar verwachting tot eind dit jaar. Tot die tijd adviseert het mensen om reizen ruim van tevoren te plannen.

Maar dat is lang niet altijd mogelijk, weet Ethem Emre van de Turks-Nederlandse Kamer van Koophandel. ‘Als je in groente en fruit handelt kun je niet maanden wachten op een deal. Dat is seizoensgebonden, dan moet je snel kunnen handelen.’

Visumvrij reizen voor Turkse burgers: Europese Commissie maakt weg vrij voor besluit in juni- Hoofdinhoud

Met dank overgenomen van Europese Commissie (EC), gepubliceerd op woensdag 4 mei 2016.

Visumvrij reizen voor Turkse burgers: Europese Commissie maakt weg vrij voor besluit in juni

De Europese Commissie heeft vandaag bij het Europees Parlement en de Raad van de Europese Unie een voorstel ingediend om de visumplicht voor Turkse burgers af te schaffen, mits de Turkse autoriteiten onverwijld en volgens de afspraken van 18 maart 2016 voldoen aan de resterende benchmarks van het stappenplan voor visumliberalisering. Het voorstel vergezelt een verslag over de vooruitgang van Turkije bij de uitvoering van het stappenplan.

Eerste vicevoorzitter Frans Timmermans“De vooruitgang die Turkije met name de afgelopen weken heeft geboekt met betrekking tot de benchmarks van het stappenplan voor visumliberalisering, is indrukwekkend. Er zijn nog taken die dringend moeten worden uitgevoerd, maar als Turkije dit tempo volhoudt, zal het ook aan de laatste benchmarks voldoen. Daarom hebben wij een voorstel ingediend om de weg vrij te maken voor een besluit van het Europees Parlement en de lidstaten om de visumplicht af te schaffen, zodra aan de benchmarks is voldaan.”

Dimitris Avramopoulos, commissaris voor Migratie, Binnenlandse Zaken en Burgerschap, voegde hieraan toe: “De Turkse autoriteiten hebben sinds de Europees-Turkse top van 18 maart opmerkelijke vooruitgang geboekt en wij vertrouwen erop dat Turkije zo snel mogelijk op alle fronten resultaat wil boeken. Ervan uitgaande dat onverwijld aan alle benchmarks wordt voldaan, heeft de Commissie besloten een voorstel te doen om Turkije toe te voegen aan de lijst van visumvrije landen. Uiteraard zal de Commissie erop blijven toezien dat aanhoudend aan deze criteria wordt voldaan.”

Visumliberalisering voor Turkije is een essentieel onderdeel van de verklaring van de EU en Turkije van 18 maart 2016 waarin werd gesteld dat de uitvoering van het stappenplan voor visumliberalisering zou worden versneld teneinde de visumplicht voor Turkse burgers uiterlijk eind juni 2016 af te schaffen, mits aan alle benchmarks is voldaan. Als de medewetgevers het besluit om Turkije op te nemen in de lijst van visumvrije landen in juni willen goedkeuren, moet de Commissie haar voorstel begin mei indienen, zodat de nationale parlementen acht weken de tijd hebben.

In het vandaag vastgestelde voortgangsverslag worden de vorderingen beoordeeld die Turkije tot op heden heeft geboekt met de uitvoering van de benchmarks. Ook wordt uiteengezet aan welke benchmarks nog niet is voldaan en welke concrete maatregelen Turkije moet nemen om daarin verandering te brengen. Het gaat onder andere om corruptiebestrijding, gegevensbescherming, justitiële samenwerking met alle lidstaten, betere samenwerking met Europol en herziening van de wetgeving en de praktijken op het gebied van terrorisme.

In een aantal uitzonderlijke gevallen heeft de versnelde uitvoering van het stappenplan ertoe geleid dat nog niet aan een aantal benchmarks kon worden voldaan, waaronder de volledige invoering van biometrische paspoorten of de evaluatie van de uitvoering van de overnameovereenkomst tussen de EU en Turkije (die pas vanaf 1 juni volledig van toepassing wordt). De Commissie erkent dat de Turkse autoriteiten op andere punten goede vorderingen hebben gemaakt en zij moedigt hen aan de inspanningen dringend op te voeren om aan alle vereisten te voldoen, zodat de visumplicht eind juni kan worden afgeschaft.

Turkse burgers zullen visumvrij kunnen reizen naar alle lidstaten van de EU (met uitzondering van Ierland en het Verenigd Koninkrijk) en de vier geassocieerde Schengenlanden (IJsland, Liechtenstein, Noorwegen en Zwitserland). De vrijstelling van de visumplicht geldt alleen voor korte verblijven van hoogstens 90 dagen (binnen een periode van 180 dagen) voor onder meer zakenreizen, familiebezoek of toerisme. De vrijstelling van de visumplicht geeft geen recht om in de EU te werken. De overige voorwaarden voor toegang tot het Schengengebied blijven van toepassing: zo moeten de betrokkenen onder meer het doel van hun reis staven en bewijzen over voldoende bestaansmiddelen te beschikken.

Zoals voor alle landen die in bijlage II van de visumverordening zijn vermeld en wier onderdanen visumvrij naar Europa kunnen reizen, zal de begin 2014 ingevoerde vrijwaringsclausule ook gelden voor Turkse onderdanen die visumvrij reizen. Gezien de recente besprekingen met de lidstaten over het EU-visumbeleid in zijn geheel heeft de Commissie vandaag voorgesteld om dit opschortingsmechanisme te versterken, zodat lidstaten gemakkelijker melding kunnen maken van omstandigheden die eventueel tot opschorting kunnen leiden en de Commissie het mechanisme op eigen initiatief kan activeren.

Achtergrond

De Europese Unie is op 16 december 2013 de dialoog over visumliberalisering met Turkije aangegaan, parallel met de ondertekening van de overnameovereenkomst tussen de EU en Turkije. De dialoog over visumliberalisering is gebaseerd op het stappenplan naar een visumvrije regeling met Turkije. In dit document worden de vereisten vermeld waaraan Turkije moet voldoen voordat de Commissie het Europees Parlement en de Raad een wijziging van Verordening (EG) nr. 539/2001 kan voorstellen die Turkse burgers vrijstelt van de visumplicht voor korte verblijven van 90 dagen (binnen een periode van 180 dagen) voor zakenreizen, familiebezoek of toerisme in het Schengengebied.

De 72 vereisten van het stappenplan zijn in vijf thematische groepen onderverdeeld: veiligheid van documenten, migratiebeheer, openbare orde en veiligheid, grondrechten en overname van irreguliere migranten.

Op 20 oktober 2014 keurde de Europese Commissie haar eerste verslag goed over de vooruitgang van Turkije bij de uitvoering van het stappenplan voor visumliberalisering. Geëvalueerd werd of aan de verschillende vereisten was voldaan. Bovendien werden aanbevelingen gedaan met het oog op verdere vooruitgang bij de uitvoering van het stappenplan.

Tijdens de Europees-Turkse top van 29 november 2015, waarop het gezamenlijk actieplan van de EU en Turkije in werking trad, verheugde de EU zich over de toezegging van Turkije om sneller te voldoen aan de benchmarks van het stappenplan ten aanzien van alle deelnemende lidstaten. Turkije verbond zich ertoe het stappenplan sneller uit te voeren, onder meer door de toepassing van alle bepalingen van de overnameovereenkomst tussen de EU en Turkije te versnellen.

Op 4 maart 2016 heeft de Europese Commissie haar tweede verslag goedgekeurd over de vooruitgang van Turkije bij de uitvoering van het stappenplan voor visumliberalisering. In het verslag stelt de Commissie tevreden vast dat de Turkse autoriteiten zich thans betrokken en vastberaden opstellen.

Tijdens de Europees-Turkse top van 18 maart heeft Turkije zich ertoe verbonden het stappenplan nog sneller uit te voeren. In de gezamenlijke verklaring na deze bijeenkomst hebben de 28 staatshoofden en regeringsleiders van de EU zich ertoe verbonden de visumplicht voor Turkse burgers uiterlijk eind juni 2016 af te schaffen, mits aan alle 72 benchmarks van het stappenplan is voldaan.

 

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?