Babası İranlı, annesi Alman, doğum yeri Hollanda Haarlem, öldüğü yer Amsterdam ve gömüldüğü yer Konya.

Muhammed El-Fers, bir Mevlana hayranı olarak, kitabını yazdığı Konya’ya sevdalanmıştı.

Amsterdam Başkonsolosluğumuza mektupla başvurarak, ölünce Konya’da defnedilmeyi rica etti.

Müzisyen, turizm rehberi, film yönetmeni, senarist, gazeteci- yazar ve Mokum TV sahibi olan El-Fers, diplomatik kuralları alt-üst edici işlemler sonunda Akören’de gömüldü.

Afbeelding met windmolen, buitenshuis, hemel, gras Automatisch gegenereerde beschrijving
                             İlhan KARAÇAY derledi:

Dünyadaki insanoğlunun varlığından bu yana, ölümlerinden sonra toprağa gömülmeleri veya yakılmaları, kaçınılmaz bir gelenek olmuştur.
Ölenler genellikle bulundukları bölgelerde defin edilirler. Doğdukları yerden bir başka yere göç edenlerin çoğu da, öldükleri zaman, cenazeleri doğduğu yere taşınarak defnedilir.
Türk ve İslam geleneğine göre, ölenler çoğunlukla doğdukları ülkelerde defnedilir.

Türk yasalarına göre, Türkiye’de ölen yabancılar, ilgili merciler tarafından, bağlı oldukları konsoloslukları devreye sokarak, naaşları kendi ülkelerine gönderilirler. Sahipsiz kalan yabancının naaşı ise, yapılan resmi işlemlerden sonra Türkiye’de gömülür.

Yukarıda yazılanları, hemen hemen hepiniz biliyorsunuzdur. Bu konuda pek çok şey duymuşsunuzdur. Ama sanıyorum ki hiç birimiz, kendi ülkesinde ölen birinin naaşının, bir başka ülkeye götürülerek defnedildiğini duymamışızdır ve görmemişizdir.

İşte, yukarıda yazılan gelenek, sanıyorum ilk defa bozuldu ve Amsterdam’da ölen bir Hollandalı’nın naaşı, Konya’nın Akören ilçesine götürülerek defnedildi.

Gerek yasalar ve gerekse gelenek doğrultusunda, doğduğu veya yaşadığı ülkede öldükten sonra, cesetleri toprağa verilen veya yakılan insanlar, şimdi artık gelenek ve yasa dışı yollara başvurmaya başladılar.

Afbeelding met Menselijk gezicht, persoon, Voorhoofd, Kin Automatisch gegenereerde beschrijving
Bana göre bu insanların ilki, babası İranlı, annesi Alman, doğum yeri Hollanda’nın Haarlem kenti, ölüm yeri Amsterdam olan Muhammed El-Fers, 3500 kilometre mesafedeki Konya’nın Akören ilçesinde gömülerek bu geleneği bozmuştur.

Muhammed El-Fers, Hollanda’da çok tanınan, şahsımın da dostu olan bir insandı. Az sonra tüm meziyetlerini yazacağım Muhammed, rahatsızlanıp bir yaşlılar evine sığındıktan sonra, Amsterdam Başkonsolosluğumuza aşağıdaki mektubu göndermişti:

T. C. Amsterdam Başkonsolosluğu

5 Mayıs 1950 tarihinde Haarlem’de doğdum. Amsterdam’da ikamet ediyorum. Elhamdülillah Müslümanım. Gazeteci ve yazarım. Mevlana ve Konya üzerine yayınlanmış kitaplarım var. Hollanda Diyanet Vakfı Cenaze Fonuna kayıtlıyım. Üyelik Numaram: 145748

Vefat edince, Konya’ya defnedilmek istiyorum. Cenaze işlemlerini Konya’da ikamet eden Hamza Ertaş (Meram Tapu Müdürü tel: 0090505 5873830) ve Mustafa Gök takip edeceklerdir.

Gereğinin yapılmasını rica ederim.
Selamlarımla
Mohamed El-Fers
19 Ekim 2019

Muhammed’in bu isteği karşısında harekete geçen başkonsolosluğumuz, gerekli işlemleri, alışılmışın dışında gerçekleştirdi.

28 Şubat Çarşamba sabahı, Muhammed’in kaldığı kompleksteki görevli, sabah kahvaltısını vermek üzere kapıyı çaldı. Kapı açılmadı. İçeriden her hangi bir ses de gelmedi. Ancak radyo açıktı. Kapı defalarca çalındı. Açılmayınca görevli şüphelendi ve polis çağırdı. Polis kapıyı kırıp içeri girdiğinde, radyo ve bilgisayarı açık olduğu halde Muhammed’in cansız bedenini, masa önünde yere yığılmış olarak buldu. Ambulans ve sağlık görevlileri de çağrılmıştı. İlk müdahale yapılmıştı ama, Muhammed çoktan ölmüştü.
Muhammed’in cansız cesedi ambulansa taşındı, kapı polis tarafından kilitlendi.

Muhammed El Fers yalnız yaşıyordu. Anne ve babası vefat etmiş ve yakın akrabası da yoktu. Diyanet Vakfı Cenaze Fonuna kayıtlı olduğunu bilen kapı komşusu Louise, cuma sabahı Diyanet Vakfı’nı aradı ve El Fers’in vefat ettiğini söyledi. Vakıf görevlileri önce Amsterdam polisini sonra Türkevi Başkanı Veyis Güngör’ü arayıp haber verdiler. Muhammed’in cenazesi nerede kimse bilmiyordu. HTIB Başkanı Mustafa Ayrancı dahil farklı kanallarla Muhammed’in cesedinin nerede olduğu araştırmaya başlandı. Tam bir belirsizliğe dönüşürken Muhammed’in arkadaşlarından Mourice Veldman, Veyis Güngör’ü arayıp, cesedin Zuidoost Cenaze İşleri Merkezi morgunda olduğunu söylediği zaman rahat bir nefes alındı.

Diyanet Vakfı mensupları, cuma günü akşam saatlerine doğru cenazeyi alıp, Vakfın Schiphol’deki morguna koydular.

Hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle cenazenin Türkiye’ye götürülme işlemleri pazartesi yapıldı. T.C. Amsterdam Başkonsolosluğunun Cenaze Nakil Belgesi, polis raporu ve belediyeden uittteksel belgeleri hızlı bir şekilde alınıp, cenaze pazartesi akşam saat 22.30 THY uçağı ile Amsterdam’dan İstanbul’a, Salı sabahı da İstanbul’dan Konya’ya nakledildi. Cenaze Hollanda Diyanet Vakfı tarafından merhumun defnedileceği Akören İlçesi Belediyesine teslim edildi.

Muhammed’in cesedinin Konya’ya ulaşmasından sonra, orada bulunan dostları ilgilenmeye başladılar.

… ve tam bir Türkiye ve Konya hayranı olan El-Fers, Amsterdam’da yaşayan eski müzisyen, turizm rehberi, film yönetmeni, senarist, gazeteci- yazar ve Mokum TV sahibi bir Hollandalı Müslümandı. Türkiye hakkında pek çok kitap yazdı ve etkinliklere imza attı.

El-Fers’in cenaze töreni Konya gazetelerine şöyle yansıdı:

Hollandalı gazeteci Konya’da toprağa verildi

Afbeelding met tekst, schermopname, Website, Onlineadvertenties Automatisch gegenereerde beschrijving

Amsterdam’da yaşayan eski müzisyen, turizm rehberi, film yönetmeni, senarist, gazeteci- yazar ve Mokum TV sahibi Hollandalı Müslüman Mohamed El-Fers Konya’nın Akören ilçesinde toprağa verildi.

Afbeelding met tekst, Vlieger, Publicatie, Brochure Automatisch gegenereerde beschrijving
Bilgisayarının başında yazı yazdığı esnada geçen hafta hayatını kaybeden Türkiye ve Osmanlı sevdalısı Hollandalı Mohamed El Fers (73), “Kültür kenti KONYA’ya seyahat”, “Mevlana Celaleddin Rumi”, “İstanbul Rehberi”, “Tarihi Mehter Takımı” gibi Hollandaca kitaplar yayınladı. El Fers’in “Eski Dostlar Türkiye Hollanda”, “Kırkpınar Yağlı Güreşleri”, “Kuran’da Hz. Meryem” gibi belgesel ve DVD yayınları bulunmakta. 1992 yılından itibaren Amsterdam merkezli Hollanda Türkevi Topluluğu başkanı Veyis Güngör’ün başdanışmanı olarak görev yapan Mohamed El Fers, vasiyeti üzerine Konya’nın Akören İlçesinde 5 Mart Salı günü öğle mamanızı müteakip dualarla son yolculuğuna uğurlandı.

Afbeelding met kleding, persoon, buitenshuis, glimlach Automatisch gegenereerde beschrijvingTürk dostu El Fers’in cenaze namazına Akören halkı ile büyük bir cemaat katıldı. Cenaze töreninde merhumun dostları Türkevi Topluluğu başkanı Veyis Güngör, Kongo Cumhuriyeti İstanbul Fahri Konsolosu Dr. İlyas Keskin, Rotterdam Delfshaven ilçesi eski Belediye Başkanı Ali İhsan Ünal, Akören Belediye Başkanı İsmail Arslan, Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi Başkanı Ahmet Köseoğlu da hazır bulundu.

“Türkiye ve Türkler bir kültür diplomatını kaybetti” diyen Veyis Güngör, cenaze merasimi sonrası şu açıklamayı yaptı:

Afbeelding met kleding, person, persoon, pak Automatisch gegenereerde beschrijving

“Mohamed El Fers 30 yılı aşan bir süre kelimenin tam anlamıyla adı konulmamış bir kültür diplomasisi sürdürdü. Hollanda tarihinde ilk defa organize edilen ve BBC dahil 124 televizyon kanalının takip ettiği, Türkevi’nin 6 yıl üst üste organize ettiği Amsterdam Yağlı Güreş Şampiyonluklarının fikir babasıydı. Her hafta sonu ayrı bir gösterinin yapıldığı Amsterdam’ın tarihi Dam meydanında Mehter Takımının iki saat süren konserinin Belediyeden iznini Muhammed El Fers almıştı.
Dünyanın dört bir yanından akın akın turistin geldiği Hollanda’nın meşhur açık hava müzesi, Zaanschans’da Mevlevi Sema ayininin yapılmasını o önermişti. Tarih ve medeniyet şehri Konya’ya seyahat, İstanbul rehberi, Mevlana Celaleddin Rumi, son Osmanlı Sultanı, Kuran’ı Kerim’de Hz. Meryem, Türkler ne kadar tehlikeli kitapları Mohamed El Fers’in kaleminden yayınlandı.”

Afbeelding met kleding, person, persoon, schoeisel Automatisch gegenereerde beschrijving

Dostları: “El Fers’e Allah’tan Rahmet Diliyoruz”

Kongo Cumhuriyeti İstanbul Fahri Konsolosu Dr. İlyas Keskin ise, “Merhumla otuz yıldır dostluğumuz var. Edirne Kırkpınar, Konya ziyaretlerimiz oldu. Amsterdam’da yağlı güreşleri organize ettik. Gönüllü Türkiye kültür diplomatı olan Mohamed El Fers’e Allah’tan rahmet dilerim” dedi.

Rotterdam Delfshaven ilçesi eski Belediye Başkanı Ali ihsan Ünal da, “Mohamed El Fers’in Hollanda’da Türkiye ve Türkler için yaptıklarını asla unutmayacağız. Onun ismini yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

“Konya Akörenliyiz Biz” adlı sosyal medya yöneticisi Mustafa Gök, “Hollandalı dostumuzla, 2012 Türkiye Hollanda 400. Yıl kutlamalarında Konya’da altı etkinlik yaptık. Mohamed El Fers etkinliklerimizin konuşmacıları arasındaydı. El Fers’in defni için Akören’i seçmesi bizi son derece sevindirdi” ifadelerini kullandı.

Afbeelding met panorama, buitenshuis, mensen, begrafenis Automatisch gegenereerde beschrijving
El-Fers’in, ‘Başka bir ülkede gömülme’ konususnda bir ilk olmasının yanında, bir başka ilk daha gerçekleşti. Akören’deki mezarlık yeni açılmıştı ve mezarlığa gömülen ilk merhum da kendisi olmuştu.

El Fers’in Akören’de defni sırasında çekilen videoyu izlemek için aşağıdaki linke tıklayınız:

Nederlandse versie van het bericht:

EEN ONGEKENDE BEGRAFENISOPTIE IN DE WERELD:

Iraanse vader, Duitse moeder, geboren in Haarlem in Nederland, overleden in Amsterdam en begraven in Konya.

Muhammad El-Fers was als fan van Mevlana verliefd geworden op Konya, waar hij zijn boek schreef.

Hij diende per brief een verzoek in bij ons Consulaat-Generaal in Amsterdam om na zijn dood in Konya begraven te worden.

El-Fers, die een muzikant, toeristische gids, filmregisseur, scenarioschrijver, journalist-schrijver en eigenaar van Mokum TV was, werd begraven in Akören als gevolg van procedures die de diplomatieke regels omzeilde.

İlhan KARAÇAY heeft het samengesteld:

Sinds het bestaan van mensen in de wereld, is het een onvermijdelijke traditie voor hen om te worden begraven of gecremeerd na hun dood.

De overledenen worden meestal begraven in de regio’s waar ze zich bevinden. De meeste mensen die van hun geboorteplaats naar een andere plaats migreren, worden na hun dood ook begraven door hun lichaam naar hun geboorteplaats te dragen.

Volgens de Turkse en islamitische traditie worden overledenen meestal in hun geboorteland begraven.

Volgens de Turkse wet worden buitenlanders die in Turkije overlijden door de bevoegde autoriteiten teruggestuurd naar hun land van herkomst via de consulaten waartoe ze behoren. Het lichaam van een niet-opgeëiste buitenlander wordt na de officiële procedures in Turkije begraven.

Bijna iedereen van jullie is bekend met wat hierboven is geschreven. Jullie hebben veel gehoord over dit onderwerp. Maar ik denk dat niemand van ons ooit heeft gehoord of gezien dat het lichaam van een persoon die in zijn/haar eigen land is overleden, naar een ander land wordt gebracht en daar wordt begraven.

Hier werd voor het eerst met deze traditie gebroken en werd het lichaam van een Nederlander die in Amsterdam overleed naar het district Akören in Konya gebracht en begraven.

Mensen van wie het lichaam na hun dood werd begraven of gecremeerd in het land waar ze geboren waren of waar ze woonden, in overeenstemming met de wet en de traditie, nemen nu hun toevlucht tot onconventionele en illegale middelen.

Naar mijn mening doorbrak de eerste van deze mensen, Muhammed El-Fest, wiens vader Iraans was, moeder Duits, geboorteplaats Haarlem in Nederland en overlijdensplaats Amsterdam, deze traditie door begraven te worden in het Akören district van Konya, 3500 kilometer verderop.

Muhammed El-Fers was een zeer bekend persoon in Nederland en een vriend van mij. Ik zal zo over al zijn deugden schrijven, nadat hij ziek werd en onderdak vond in een bejaardentehuis, stuurde hij de volgende brief naar ons Consulaat-Generaal in Amsterdam:

Consulaat-generaal van de Republiek Turkije in Amsterdam

 

Ik ben geboren op 5 mei 1950 in Haarlem. Ik woon in Amsterdam. Alhamdulillah ik ben moslim. Ik ben journalist en schrijver. Ik heb boeken gepubliceerd over Mevlana en Konya. Ik ben ingeschreven bij de Nederlandse Religieuze Stichting Begrafenisfonds. Lidmaatschapsnummer: 145748

 

Als ik overlijd, wil ik in Konya begraven worden. Hamza Ertaş (Meram Land Registry Office Manager tel: 0090505 5873830) en Mustafa Gök, die in Konya wonen, zullen de begrafenis procedures volgen.

Ik verzoek u vriendelijk het nodige te doen.

 

Groeten

Mohamed El-Fers

19 oktober 2019

Ons consulaat-generaal kwam in actie naar aanleiding van Mohammed’s verzoek en voerde de noodzakelijke procedures op een onorthodoxe manier uit.

Op de ochtend van 28 februari woensdag klopte de bewaker van het complex waar Mohammed verbleef op de deur om hem ontbijt te geven. De deur ging niet open. Er kwam geen geluid uit de woning. Wel stond de radio aan. Er werd herhaaldelijk op de deur geklopt. Toen er niet open werd gedaan, kreeg de portier argwaan en belde de politie. Toen de politie de deur openbrak en binnenkwam, vonden ze Mohammed’s levenloze lichaam op de grond voor het bureau met de radio en computer aan. Een ambulance en ambulancebroeders werden ook opgeroepen. Er werd eerste hulp verleend, maar Mohammed was al dood.

Mohammed’s levenloze lichaam werd naar de ambulance gedragen en de deur werd door de politie op slot gedaan.

Mohammed El Fers woonde alleen. Zijn ouders waren overleden en hij had geen naaste familie. Zijn buurvrouw Louise, die wist dat hij ingeschreven stond bij het Diyanet Uitvaartfonds, belde vrijdagochtend de Diyanet Stichting en vertelde dat El Fers was overleden. De ambtenaren van de stichting belden de Amsterdamse politie en vervolgens de voorzitter van de Turkevi, Veyis Güngör, om hen op de hoogte te stellen. Niemand wist waar Mohammed’s lichaam was. Via verschillende kanalen, waaronder HTIB voorzitter Mustafa Ayrancı, werd de verblijfplaats van Mohammed’s lichaam onderzocht. Toen Mourice Veldman, een van Mohammed’s vrienden, Veyis Güngör belde en hem vertelde dat het lichaam in het mortuarium van het Zuidoost Funeral Centre lag, haalde hij opgelucht adem.

De leden van de Stichting Diyanet haalden het lichaam vrijdagavond op en legden het in het mortuarium van de Stichting op Schiphol.

Omdat het samenviel met het weekend, vond de overbrenging van het lichaam naar Turkije op maandag plaats. Het certificaat van begrafenistransport van het consulaat-generaal van de Republiek Turkije in Amsterdam, het politierapport en de uitttekselpapieren van de gemeente waren snel verkregen en het lichaam werd maandagavond om 22.30 uur met een THY-vliegtuig van Amsterdam naar Istanbul en dinsdagochtend van Istanbul naar Konya vervoerd. Het lichaam werd door de Nederlandse Religieuze Stichting afgeleverd bij de gemeente van het district Akören waar de overledene zal worden begraven.

Nadat Mohammed’s lichaam in Konya was aangekomen, begonnen zijn vrienden daar met de verzorging ervan.

… en een fan van Turkije en Konya, El-Fers was een Nederlandse moslim die in Amsterdam woonde, een voormalig muzikant, toeristische gids, filmregisseur, scenarioschrijver, journalist-schrijver en eigenaar van Mokum TV. Hij schreef veel boeken en organiseerde veel evenementen over Turkije.

De begrafenisceremonie van El-Fers werd als volgt weergegeven in de kranten van Konya:

Nederlandse journalist begraven in Konya

De Nederlandse moslim Mohamed El-Fers, een voormalig muzikant, toeristische gids, filmregisseur, scenarioschrijver, journalist-schrijver en eigenaar van Mokum TV woonachtig in Amsterdam, is begraven in het Akören district van Konya.

De Nederlandse Mohamed El Fers (73), die vorige week overleed terwijl hij aan het schrijven was op zijn computer, publiceerde boeken in het Nederlands zoals “Reizen naar Konya, de stad van cultuur”, “Mevlana Celaleddin Rumi”, “Istanbul Gids”, “Historisch Mehter Team”. El Fers heeft documentaire en DVD publicaties zoals “Oude Vrienden Turkije Nederland”, “Kırkpınar Olie Worstelen”, “Hz. Maria in de Koran”. Sinds 1992 werd Mohamed El Fers, die diende als hoofdadviseur van Veyis Güngör, de voorzitter van de in Amsterdam gevestigde Nederlandse Turkevi Gemeenschap, naar zijn laatste reis gestuurd met gebeden na het middaggebed op dinsdag 5 maart in het Akören District van Konya volgens zijn wil.

Het begrafenisgebed van El Fers, een vriend van Turkije, werd bijgewoond door de mensen van Akören en een grote gemeente. Voorzitter van de Turkevi Gemeenschap Veyis Güngör, Honorair Consul van de Republiek Congo in Istanbul Dr. İlyas Keskin, voormalig burgemeester van Rotterdam Delfshaven district Ali İhsan Ünal, burgemeester van de gemeente Akören İsmail Arslan, voorzitter van Konya Hearth of Intellectuals Dr. Mustafa Güçlü, voorzitter van Writers Union of Turkey Konya Branch Ahmet Köseoğlu waren ook aanwezig bij de begrafenisceremonie.

“Turkije en de Turken hebben een culturele diplomaat verloren” zei Veyis Güngör en legde na de begrafenisceremonie de volgende verklaring af:

“Meer dan 30 jaar lang voerde Mohamed El Fers een naamloze culturele diplomatie. Hij was de vader van het idee van de Amsterdamse Kampioenschappen Olie Worstelen, die voor het eerst in de geschiedenis van Nederland werden georganiseerd, gevolgd werden door 124 televisiezenders waaronder BBC, en 6 jaar achtereen door het Turkse Huis werden georganiseerd. Muhammed El Fers had toestemming gekregen van de gemeente voor het twee uur durende concert van het Mehter Team op de historische Dam in Amsterdam, waar elk weekend een andere show werd gehouden.

Hij stelde voor om een Mevlevi Sema ceremonie te houden in Zaanschans, het beroemde openluchtmuseum van Nederland, waar toeristen van over de hele wereld naartoe komen. Reizen naar Konya, de stad van geschiedenis en beschaving, Istanbul gids, Mevlana Celaleddin Rumi, de laatste Ottomaanse sultan, Hz. Maria in de Koran, Hoe gevaarlijk zijn de Turken boeken werden uitgegeven door Mohamed El Fers.”

Zijn vrienden: “We wensen El Fers Gods genade toe”.

Ereconsul van de Republiek Congo in Istanbul Dr İlyas Keskin zei: “We zijn al dertig jaar bevriend met de overledene. We bezochten Edirne Kırkpınar en Konya. Ik wens Mohamed El Fers, een vrijwillige culturele diplomaat van Turkije, Gods genade toe.”

Voormalig burgemeester van Rotterdam Delfshaven Ali Ihsan Ünal zei: “We zullen nooit vergeten wat Mohamed El Fers heeft gedaan voor Turkije en Turken in Nederland. We zullen zijn naam levend houden.”

“Wij zijn van Konya Akoren” zei social media manager Mustafa Gök, “Samen met onze Nederlandse vriend organiseerden we zes evenementen in Konya in 2012 Turkije Nederland 400ste verjaardag vieringen. Mohamed El Fers was een van de sprekers op onze evenementen. We waren erg blij dat El Fers Akören koos voor zijn begrafenis.”

Behalve dat El-Fers de primeur had met het onderwerp ‘begraven in een ander land’, werd er nog een primeur gerealiseerd. De begraafplaats in Akören was net geopend en hij was de eerste overledene die op de begraafplaats werd begraven.

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?