HOLLANDA’DA BELEDYE BAŞKANI NASIL SAPTANIR (ATANIR)?

C:\Users\ILHAN\Desktop\Haziran bultenine girecekler\ilk meclis uyeleri.jpg
1986’da Belediye Meclislerine seçilen ilk Türkler ile TV röportajı

Rotterdam Belediye Başkanı Ahmet Ebutaleb’in yediği naneler üzerine, çok aktüel bir hale gelen Belediye Başkanlığı, Hollanda’da çok ilginç bir şekilde belirlenir (saptanır-atanır)

Beldelerde boşalan Belediye Başkanlığı koltukları için, İçişleri Bakanlığı bir başvuru ilanı yayınlar. İlanda beldenin nüfusu ve verilecek olan maaş da belirtilir.
( Örneğin:5 bin nüfuslu belde için 7 bin euro, 50 bin nüfuslu belde için 12 bin euro )
Belediye Başkanlığı için başvuracak kişiler, ilgili vilayetin Valisine mektupla başvurular. Bu başvuruda kendilerine refarans verecek olan iki kişinin adları, adresleri ve telefon numaraları yazılı olacak.
Başvurular, Vali ve Güvenlik Komisyonu tarafından incelendikten sonra saptanan adaylar İçişleri Bakanı’na bildirilir. İçişleri Bakanı, teklifini Bakanlar Kurulu’na sunar.
Bakanlar Kurulu’nun saptayacağı aday Kral’a sunulur. Aday, Kraliyet Kararnamesi ile ilgili beldenin Belediye Meclisi’e havale edilir.
Bundan sonra da bazı prosedürler vardır.

C:\Users\ILHAN\Desktop\Haziran bultenine girecekler\İsmail Aytug-ilk meclis uyesi.jpg C:\Users\ILHAN\Desktop\Haziran bultenine girecekler\Faruk cansızlar-ilk meclis uyesi.jpg C:\Users\ILHAN\Desktop\Haziran bultenine girecekler\Naci Demirbas-ilk meclis uyesi.jpg
              İsmail Aytuğ                             Faruk Cansızlar                        Naci Demirbaş (rahmetli)

Hollanda, 1986 yılında yüz yıllık anayasasını değiştirerek, genel değil ama yerel seçimlerde, Hollanda vatandaşlığı olmayanlara da seçme ve seçilme hakkı vermişti.
1986 yılında yapılan ilk seçimlerde 16 Türk Belediye meclislerine seçilmişti. Daha sonraki seçimlerde, Belediye Meclislerine seçilen Türkler’in sayıları arttı. Bazı dönemlerde 200 Türk meclislere girmiş oldu.

C:\Users\ILHAN\Desktop\Haziran bultenine girecekler\ismail Baykoc-ilk meclis uyesi.jpg C:\Users\ILHAN\Desktop\Haziran bultenine girecekler\Osman iskender Kaptanoglu-ilk meclis uyesi.jpg C:\Users\ILHAN\Desktop\Haziran bultenine girecekler\Yusuf Turkmen-ilk meclis uyesi.jpg
            İsmail Baykoç                                  O.İskender Kaptanoğlu                     Yusuf Türkmen

Hollanda devleti, 2008 yılında uygulamaya koymak istediği bir kararla, yabancı uyrukluların da Belediye Başkanı olabilmeleri için bir açıklama yapmıştı.
İsterseniz bu konudaki haberi, İnterajans’ın o zamanki yayınından okuyalım:

0922.06-2008
Yabancı kökenli belediye başkan adayı aranıyor
(InterAjans) – LAHEY
Belediye başkanlarının atama yoluyla göreve geldikleri Hollanda’da, yabancı kökenli başkan adayları aranıyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, üst düzey yönetim kadrolarında daha fazla kadın ve yabancının yer almasını hedefleyen çalışmalara bağlı olarak, başkanlık adayları için özel bir komisyon oluşturulduğu belirtildi.
Belediye başkanları ve eski başkanlardan oluşan 6 kişilik komisyon, bu görevi üstelenebilecek bilgi ve deneyime sahip kadınları ve yabancıları belirlemeye çalışacak. Belediye başkanlığı görevini üstlenebileceği düşünülen adaylar, açılacak kadrolar için müracaatta bulunmaya teşvik edilecekler. Kadın ve yabancı başkan adaylarına öncelik verilmeyeceğine işaret eden İçişleri Bakanlığı yetkilileri, başvuruların normal prosedür çerçevesinde değerlendirileceğini kaydettiler.

C:\Users\ILHAN\Desktop\Haziran bultenine girecekler\Seçil Arda-ilk meclis uyesi.jpg
                            Aynı zamanda ilk seçilen bayan Seçil Arda

HİÇ OLMADI
Hollanda devletinin, yukarıdaki iyi niyetine rağmen, bugüne kadar hiçbir Türk Belediye Başkanı olamadı. Şu anda Amersfoort’ta Belediye Başkan Yardımcılığı yapan Fatma Koşer Kaya gibi, Başkan Yardımcılığı (Wethouder) yapan Türkler oldu. Buna karşın Faslılar’dan Ahmet Ebutaleb Rotterdam’a, Ahmed Marcouch da Arnhem’e Belediye Başkanı olarak atandılar.

 

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?