Abartılarımızı kontrol altına almalıyız…

Her konuda ırkçılığı öne sürmekle puan kaybediyoruz

Bir benzetme: Yalandan ‘Yangın var’ diyen adam, hakiki yangında adam sayılmadı ve her yer kül oldu.

İlhan KARAÇAY yazdı:

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletine bağlı Duisburg şehrinde, belediye tarafından çöp kovalarının üzerine yazılan Türkçe isimlerin, kasıtlı olarak seçildiğini ve Türkleri aşağılama amacı taşıdığını öne sürenler, daha sonra yapılan açıklamalardan sonra az olsun utanmışlardır sanırım.
Haber şuydu: Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletine bağlı Duisburg şehrinde, belediye tarafından çöp kovalarının üzerine yazılan Türkçe isimler büyük tepki çekti.

C:\Users\ILHAN\Desktop\AGUSTOS BULTENINE GIRECEKLER\185199.jpg
Çöp kutuları üzerinde “Çöpü buraya at…” (Mach et, Mehmet) şeklinde yazıları gören vatandaşlar, belediyenin bu uygulamasını eleştirirken, Belediye yetkilileri, 6 bin adet çöp kutusuna bunların yazıldığını ve uygulamanın temiz bir çevreye dikkat çekmek için yapıldığını ve sadece Türk isimlerin değil, diğer ülke insanlarının da isimlerin kullanıldığını belirttiler.

Diğer taraftan, şehirdeki yerel Türk siyasetçiler, dernekler ve vatandaşlar, çöp kovalarında yazan Türkçe isimlerden rahatsız olduklarını belirtti. Birçok kişi sosyal medya üzerinden belediyeye tepki göstererek, uygulamanın ırkçı bir yaklaşım olduğunu savundu. Bazı vatandaşlar da kendi isimlerinin yazılı olduğu çöp kovalarına, çöp atarken çektikleri fotoğrafları sosyal medya üzerinden paylaşarak tepki gösterdi.

Madalyonun ters yüzü

Ancak, çöp kutularında sadece Türkçe isimler yazılarak Türklerin aşağılandığı iddiası doğru değil.
Almanya’nın Duisburg kentinde Wirtschaftsbetriebe Duisburg şirketi iş birliğiyle, Duisburg Belediyesi tarafından başlatılan bu kampanyada daha temiz bir çevreye dikkat çekmek için hazırlanan posterler, çöp kutularının üzerine yapıştırıldı. Aynı zamanda bu posterlerde farklı dillerden isimlerin yer aldığını da belirtildi.

Posterlerde yer alan diğer isim ve yazılar şöyle;

C:\Users\ILHAN\Desktop\AGUSTOS BULTENINE GIRECEKLER\duisburg-cop-kutusu-2-686x1024.jpg C:\Users\ILHAN\Desktop\AGUSTOS BULTENINE GIRECEKLER\duisburg-cop-kutusu-robert.jpg C:\Users\ILHAN\Pictures\Hanna.png
Yukarıdaki fotoğraflarda görüldüğü gibi, çöp kutularına sadece Mehmet ve Gülcan yazılmamış

  • Sauber, Steffi! (Temiz tut, Steffi!)
  • Geht doch, Gülcan! (Hadi, Gülcan!)
  • Komma hier, Kevin! (Buraya gel, Kevin!)
  • Mach et, Mehmet! (Buraya at, Mehmet!)
  • Alles klar, Andi! (Her şey tertemiz, Andi!)
  • Respekt, Robert! (Saygılı ol, Robert!)

WELT’de yer alan habere göre, şirket yetkilisi Silke Kershken bu tarz bir tartışmanın çıkmasını beklemediklerini, bu durumun onları şaşırttığını belirtti.

Duisburg kentine bağlı Meiderich/Beeck semtinde belediye meclis üyeliği yapan Melih Keser, Facebook hesabı üzerinden konuyla alakalı bir açıklama yaptı.
Melih Keser, açıklamasında çöp kutularındaki isimlerin kasıtlı bir davranış olmadığını belirterek çöp kutuları üzerine yapıştırılan posterlerde aynı zamanda diğer ülkelerden isimlerin de yer aldığını belirtti.

Sonuç
Abartılarımızı kontrol altına almalıyız…
Her konuda ırkçılığı öne sürmekle puan kaybediyoruz.
Bir benzetme: Hani adamın biri ‘Yangın var’ diye bağırınca dışarı fırlayan halk, bunun yalan olduğunu anlamıştı ya?
Ertesi gün hakiki bir yangına şahit olan aynı adam yine ‘Yangın var’ diye bağırınca hiç kimse dışarı çıkmamıştı ya?
Sonra da herşey kül olup gitmişti.
Şimdi biz de her konuda ‘Irkçılık var’ diye bağırırsak, yarın biz de kül olur gideriz vallahi.
Aman dikkat.

 

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?