Kaldı ki ünlü bankacı JP Morgan: ‘Altın paradır, başka hiçbir şey değil.’ demişti

Süslenmeyi sevenlerin, gelinler için yapılan altın maskenin, daha hafif şekline ilgi duyacakları sanılıyor

C:\Users\ILHAN\Desktop\AGUSTOS BULTENINE GIRECEKLER\ALTIN MASKE.jpg

İlhan KARAÇAY’ın haberi:

Kahramanmaraş’ta bir kuyumcu tarafından, evlenecek olan gelinler için üretilen altından yapılmış maske haberi, tüm dünyada geniş yankı uyandırdı.

Bu konudaki haberi sizlere sunmadan önce, Amerikalı ünlü bankacı JP Morgan’ın yıllar önce söylemiş olduğu bir lafı hatırlatayım.

JP Morgan, ‘Gold is money, and nothing else’ (Altın paradır, başka hiçbir şey değil) sözü, çeşitli şekillerde yorumlanmıştı.
Ne demek istemişti Morgan?

Sanıyorum JP Morgan söylediği, ‘altın paradır, başka hiçbir şey değil’ lafı ile ‘altın paradır, geriye kalan herşey kredidir’ anlamında bir şey söylemek istemiştir.

Ünlü şarkıcı Bob Marley de söylediği meşhur şarkısında, ‘No woman no cry’ lafı ile, ‘kadın yok, gözyaşı yok’ mu demek istemiş, yoksa ‘kadınım ağlama’ mı?
Yorum artık sizlerin.

Şimdi gelelim tüm dünyada büyük yankı yaratan ve medyada geniş yer alan Kahramanmaraş’taki altın maske konusuna.
Bakınız, bizim medyamızda bu konuda ne yayınlanmıştı:

Türkiye’de altın işlemede önemli konumda bulunan Kahramanmaraş’ta bir kuyumcu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında, gelinliklerin bir parçası haline gelen maskeleri, ortalama 30 gram altınla işleyerek, yaklaşık 14 bin liradan satışa sundu.
C:\Users\ILHAN\Desktop\AGUSTOS BULTENINE GIRECEKLER\ALTIN MASKE 2.jpg

Sektörün öncü kentlerinden Kahramanmaraş’ta, ağırlıklı olarak ‘22 ayar’ altın işlemeciliği yapıp Türkiye’nin her yerinde vitrinleri süsleyen kuyumcu esnafı, Kovid-19’dan korunmak için hayati önem taşıyan maskeye düğün hazırlığını sürdüren çiftler için yeni bir anlayış kazandırdı.

Bir kuyumcu, normal yaşamda olduğu gibi düğün ve nikah töreni sırasında da takılması zorunlu olan maskeleri altınla kapladı.

İşlemeli altını, cerrahi maskelerin üzerine süsleyerek farklı bir tarz oluşturan kuyumcu, hem maskeye farklı bir görünüm kazandırdı hem de takı olarak değerlendirilmesini sağladı.

Kuyumcunun ortaklarından da olan Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Başkanı Hacı Mustafa Öz, yaptığı açıklamada, oda yönetimi ve kuyumcu esnafıyla birlikte aldıkları kararla “altın süslemeli maske dönemini başlattıklarını söyledi.

“ALTIN MASKELİ GELİNLERİ SIKLIKLA GÖRECEĞİZ”

Üretilen maskenin takı olarak da ilgi göreceğine inandıklarını belirten Öz, “Çok yakın zamanda düğünlerde altın maskeli gelinleri sıklıkla göreceğiz diye düşünüyorum. Düğünlerde gelinlerin maskeyle sahnede olmaları ve sade maskenin görsellik açısından pek uyuşmadığını gördük. Biz de bunun üzerine maskeyi bir altın takıyla süsleyerek görsellik kattık.” dedi.

Genellikle 30 gram civarında altın kullanılan maskenin yaklaşık 14 bin liradan satıldığını aktaran Öz, maskede 100 grama kadar altın kullanılabildiğini ve fiyatın da buna bağlı olarak arttığını dile getirdi.

Öz, Kahramanmaraş’ın altın takı üretiminde İstanbul’dan sonra en büyük üretici olduğuna dikkati çekerek, geleneksel tarzda üretim yapan ustaların becerilerinin sektöre çok ciddi katkı sağladığını sözlerine ekledi.

 

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?