HOLLANDA YENİ BİR TARTIŞMA İLE ÇALKALANIYOR

Iki iddia tartışılıyor.

1-Ağız ve burun maskesi takılırsa, burka da giyilir.
2-Burka yasak olduğuna göre, maske mecburiyeti olmaz.

C:\Users\ILHAN\Desktop\Haziran'a girecek haberler\Maske-Burka foto 2.jpg C:\Users\ILHAN\Desktop\Haziran'a girecek haberler\Maske-Burka foto.jpg

Hollanda’da toplu taşıt araçlarını kullanacak olanlar hazirandan itibaren ağız ve burun maskesi takmak mecburiyetinde olacaklar. Ama geçen yıl ağustos ayında yürürlüğe giren bir yasaya göre, toplu taşıt araçlarında yüzü kapatan giysiler kullanılamaz.

Maske takıldığı zaman, burun görünmeyecek, çiller ve bıyıklar gizlenecek, tebessümün de farkedilmeyecek.
Yani ağız ve burun maskesi takanı tanımak zor olacak.
Maske taşıyanın kimliğini ele verecek tek organ gözler olacak.

Bu yeni şart, burka yasağı yasası ile ne kadar çatışıyor?
Üniversitelerde yüksek öğretim üyeliği yapan bazı uzmanlar, böylesi bir kıyaslamanın çok ilginç olduğunu söylüyorlar.
Halk dilinde ‘Burka yasağı’ olarak bilinen uygulama, insanların sağlık ve okul binalarında, devlet kuruluşlarında ve toplu taşıt araçlarında tanınmaları için yürürlüğe konduğunu belirten uzmanlar, ağız ve burun maskesinin, insan suratını burka kadar gizlediğini söylüyorlar.

Bazı uzmanlar, yasada bir ‘tedarik’ bir de ‘ayrıcalıklı’ madde olduğunu öne sürüyorlar, ‘Yüzü kapatan giysiler, bedeni sağlık açısından koruyorsa istisna vardır’ diyorlar ve maskenin de aynı ihtiyacı doldurduğunu ifade ediyorlar.

İyi ama bu gerçekten öyle mi?
Maske mecburiyeti yasası, hiçbir bilimsel araştırmaya dayanmıyor.
Devlet Sağlık Enstitüsü Müdürü Jaap van Dissel, hafta içinde bo kunuya bir soru işareti koydu ve bilinçsiz bir şekilde kullanılan maskelerin, faydadan çok zarar getirceğini belirtti.

Şimdi, hazirandan sonra maske takmadıkları için ceza yiyenler mahkemeye başvurup, ‘Maske hakkındaki geenel kanaatı nasıl değerlendireceğimi bilemiyorum’ derseler, hakimin vereceği karar ne olur sizce?
Aynı şekilde, hazirandan itibaren burka giydikleri için ceza yiyenler de, ‘Ağzımızı ve yüzümüzü bez parçaları ile kapama mecburiyetimiz var ya’ derseler, hakim ne karar verecek?

ARSLAN AVUKATLIK BÜROSU’NUN SAVUNMASI

Lahey’de bir avukatlık bürosuna sahip olan Kamile Arslan, burka yasağına karşı yaptığı yıllarca mücadeleyi hatırlatarak, ‘Burka yasağının yürülüğe girmesi bir yılı bulmadan önce, şimdi çıkarılan yeni yasa, hukuk ile çatışıyor. Yasada karnaval maskeleri ve kask gibi deyimler var ama ağız maskesi yok’ yok diyor.

Kendisinin de baş örtüsü kullandığını belirten avukaf Kamile sözlerine şunları ekliyor: ‘’İşin komik tarafı nedir biliyor musunuz? Burka yasağının öncü savaşçılarından Geert Wilders bakalım şimdi ne diyecek? Kim bilir, bu yeni buyruk, belki de yeni bir yasa doğurur.

İşte böyle değerli okurlarım. Kimimiz can derdindeyken, kimimiz de burka derdindeyiz.

 

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?