Bir Faslı bayan parlamonto başkanlığından gitti, bir başka Faslı bayan başkanlığa seçildi.

Ünlü tenisçi Martina Navrativola’yı, eşcinsel sevgilisini tribünde öptüğü için ‘idol’ seçen yeni başkanın parlamentoya bir zenginlik katacağı görüşü ağırlıkta.

Süper bir eşcinsel ve kenevir ekimi savaşçısı olan Vera Bergkamp, uyandırılmayı sevmeyen bir uykucu.


Parlamento eski Başkanı Arib (solda) ve yeni Başkan Vera Bergkamp (sağda)
İlhan KARAÇAY’ın haberi:
Sık sık şikâyet ettiğimiz Hollanda’da hoş ve demokratik olaylar da sık sık gündeme gelir.
Haberimin başlığına, ‘Sen neymişsin be abi’ şarkısından ilham alarak, ‘Sen neymişsin be Hollanda’yı koydum.
Neden mi?
İki nedeni var bu şekildeki hitabımın.
Birincisi, 5 yıldır parlamentoya başkanlık yapan Fas asıllı bayan Arib’in varlığından rahatsız olmayan parlamenterlerin, şimdi de yine Fas asıllı bir başka bayan Vera Bergkamp’ı başkanlığa seçmeleri.
İkinci neden ise, yıllardır eşcinsellik savaşı veren ve uyuşturucu olarak kullanılan kenevirin üretimi için de mücadele eden bir bayanın varlığından rahatsızlık duymamak.
Yeni Başkan Vera Bergkamp (üstte), eski Başkan Arib ve Tunahan Kuzu oylama sonucunu öğrendikleri sırada
Evet, Hollanda’da yapılan genel seçimlerden sonra, mecliste yapılan yeni oylamada, iki dönem parlamento başkanlığı yapan Fas asıllı Arib 38 oy, ırkçıların adayı Martin Bosma 27 oy alırken, yine Fas asıllı olan Vera Bergkamp ise 74 oy alarak başkan seçildi.
Parlamentonun yeni başkanı Vera Bergkamp’ın ilginç yönleri var.
Vera Bergkamp, Amsterdam’ın fakir bir mahallesinde, bir Faslı işçi ile tanışan annesinden doğdu. Faslı babası sıhhi malzemeler satan bir dükkânda, annesi de bir deri dükkânında çalışıyordu. Babası çok titiz bir elemandı. İşine zamanında gitmek en iyi özelliğiydi. Vera da bu konuda babasını örnek almış.

Bergkamp, Eşcinseller Örgütü’nün başkanlığını yaptığı 2010 yılında bir gösteri sırasında
Vera Bergkamp, Amsterdam VU Üniversitesini tamamlayarak politikolog oldu ama, politikaya atılmadan önce Sürücü Ehliyet Dairesi’nde Müdür Yardımcılığı yaptı. Daha sonra da Evde Bakım Genel Müdürlüğü ile Sosyal Sigortalar Kurumu’nda müdürlük yapan Bergkamp, en son olarak Eşcinseller Örgütü’nün teklifini kabul ederek Başkan olduktan sonra siyasete girmeyi düşünmeye başladı.
2012 Yılında Demokrat 66 Partisine üye olan Vera Bergkamp, aynı yıl parlamentoya seçildi.
Son seçimlerden sonra parlamentoya üçüncü kez girmeyi başaran ve şu anda bir başka lezbiyen bayan ile evli olan Vera Bergkamp, Hollanda’nın pek çok yerinde eşcinselliğin hoş karşılanmadığını belirtirken şöyle konuştu: ‘Geçenlerde Zeeland’daki bir bulvarda eşim ile ele ele geziniyorduk. İnsanlar bize o kadar acayip bakıyordu ki, bir bisikletli bize bakarken direğe çarptı.’

Vera Bergkamp, ünlü tenisçi Martina Navratilova’ya nasıl hayran kaldığını da şöyle anlatıyor:
‘1980’li yıllarda, 10’lu yaşlardaydım. O zaman televizyonlarda rol model olacak eşcinseller yoktu. Wimbledon Tenis Turnuvası’nı takip ederken, bir eşcinsel olan Martina Navratilova’nın, galibiyetten sonra tribüne yönelerek eşcinsel bayan arkadaşını öpüşü, beni kendisine hayran etti. Çok da güzel bir kadındır ünlü tenisçi.’
Yeni parlamento başkanının meziyetlerini anlatmakla bitiremem. Sadece Navratilova’ya değil, Hollanda kadın milli futbol takımındakilere de hayran. Onların, eşcinsellik için birer sembol olduklarını belirten Bergkamp, ‘Dilerim erkek futbol takımlarında da böylesi semboller çıkar’ diyor.
YARI FASLI
Vera Bergkamp’ın babası Fas’tan 50 yıl önce gelmiş ve hâlâ Amsterdam’da yaşıyor.
Kendisini ‘Yarı Faslı’ olarak niteleyen Bergkamp, ‘Hollanda tabiyetindeyim ve tek pasaportum var. Çocukluk yıllarımda gittiğimiz ve zevk aldığımız Fas’a artık gitmiyoruz, zira babamın aile fertlerinin hepsi vefat etti. Babamın soyadı çok zor okunduğu için annemin soyadını kullanıyorum’ diyor.
UYKUCU
Vera Berkamp o kadar derin bir uykucu ki, onu ne tenisçi Navratilova, ne Amsterdam’daki Eşcinsellerin kanal gezisi ve ne de bir başka cazip şey için uyandıramazsınız. Uyandırırsanız da çok kızar.
Bakalım önümüzdeki dört yıl, gece uykularından kopabilecek mi, yeni başkan Bergkamp.

 

 

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?