Hayatı maceralarla dolu geçen ve bir bunalım sonrası intihar eden Hollandalı Bakan Ela Vogelaar ile çatıştığımız an

İşte o fotoğraf

C:\Users\ILHAN\Desktop\AGUSTOS BULTENINE GIRECEKLER\Vogelaar-Klonlanmis.JPG
KLONLAMIŞ: Bakan Ella Vogelaar’ın (sağda) Türk medyası için düzenlediği basın toplantısında, sorularıma pervasızca cevap verince, Vijdansız Sabuha’ olarak andığımız ondan önceki Bakan Verdonk’u işaret ederek, ‘Sizin gelişinize sevinmiştik ama, ne yazik ki siz de Verdonk’un klonlanmışısınız’ demiştim.

İlhan KARAÇAY yazdı:

Son yıllarda, lobicilikteki beceriksizliklerimiz üzerinde yaptığımız tatışmaları gündeme getirirken, naçizane şahsımın, geçmişte yapmış olduğum bazı çıkışlardan söz etmiştim. Bizi yöneten devlet büyüklerine ve medyaya karşı yapmış olduğum çıkışlardan biri de, zamanın Uyum Bakanı Ella Vogelaar’a karşı yapılmıştı.

Sizlere örnek olarak sunduğum o günkü tartışmanın fotoğrafını buldum.
Bu nedenle sizlere o gün Bakan ile aramızda geçenleri yeniden yazıyorum.

Öncelikle şunu belirtmeliyim: Biyografisini yazımın sonunda okuyacağınız Bakan Vogelaar’ın macera dolu bir yaşamı vardı. O maceralara fazla dayanamayan Bakan, geçirdiği bir bunalımdan sonra intihar ederek yaşamına son vermişti.
Tabii ki Bakan’ın ahirete göç edişi, O’nun arkasından yazmamıza bir mani değilse de, ölmüşün arkasndan konuşmamayı yeğlesem de, rahmet dileğimi yineliyorum.

İsterseniz o güne, İnterajans’ın yayınladığı haber ile başlayalım:

Türkiye AB üyesi değil, dil öğrenin

Türk medyası için düzenlediği toplantıda dil öğrenmenin uyum açısından büyük önem taşıdığını belirten İşçi Partili (PvdA) Bakan Vogelaar, “Uyum yasalarının en çok Türkleri hedef aldığı gözleniyor. Örneğin Polonyalılara uygulanmıyor. Bu ayrımcılık değil mi?” sorusuna, “Türkiye AB ülkesi değil” yanıtını verdi

(InterAjans) – LAHEY

4. Balkenende kabinesinin Uyum Bakanı Ella Vogelaar, eski meslektaşı Rita Verdonk’un mimarı olduğu uyum yasalarını savundu. Türk medyası için düzenlediği toplantıda dil öğrenmenin uyum açısından büyük önem taşıdığını belirten İşçi Partili (PvdA) Vogelaar, “Uyum yasalarının en çok Türkleri hedef aldığı gözleniyor. Örneğin Polonyalılara uygulanmıyor. Bu ayrımcılık değil mi?” sorusunu, “Türkiye AB ülkesi değil” diye yanıtladı.

Partisi PvdA’nın, Rita Verdonk tarafından hazırlanan Yurt Dışında Uyum Yasası ve Genel Uyum Yasası’na mecliste destek verdiğini anımsatan Vogelaar, uyum yasalarının eski meslektaşının savunduğu gibi herkesi kapsaması gerektiğini, ancak uluslararası hukukun buna izin vermediğini söyledi. Sosyal Demokrat Bakan, “Ülkeye yeni gelenler açısından sayıları Türklere göre çok daha fazla olan Doğu Avrupalıların dil öğrenmelerini, uyum sağlamalarını önemli bulmuyor musunuz?” sorusuna, “AB içinde serbest dolaşım var. Polonya, Romanya ve diğer Doğu Avrupa ülkeleri AB üyesi. Türkiye değil” yanıtını verdi.

Yabancıların uyumunun Hollanda’da çok tartışılan bir konu olduğunu belirten Bakan Vogelaar, entegrasyonu “dil öğrenmek, özgürleşmek, eşitlik ve toplumsal yaşamın her alanına aktif katılım” diye tanımladı. Ella Vogelaar, yabancıların çoğunluğunun dil bildiğini, eğitimdeki başarıları ile dikkat çektiğini ve çalıştığını, ancak buna karşın, dil, işsizlik ve eğitim sorunu bulunanlardan oluşan bir grubun da var olduğunu kaydetti.

Kimliğin korunmasını, “nereden geldiğini, kim olduğunu, köklerinin nerede bulunduğunu bilmek” diye tanımlayan Hollanda Uyum Bakanı Vogelaar’ın, anadilin öğrenilmesini “olası sonraki bir tercih” olarak ifade etmesi dikkat çekti. Vogelaar, yabancıların Hollanda ile köklerinin bulunduğu ülkeyi özümsemeleri gerektiğini söyledi

Yukarıdaki haberdeki soruların çoğu benden çıkmıştı. Vogelaar ile aramda sert bir diyalog geçmişti. Daha önce Bakan Verdonk’un getirmiş olduğu ‘Türkler’in uyum kursu alma mecburiyeti’ni devam ettirmek isteyen Vogelaar’a, ‘Bulgarlar, Romanyalılar ve Yunanlılar için uyum kursu zorunluluğu yok. Bunlar Türkler’den daha çok uyumlu mu?’ şeklindeki soruma, ‘Eeee ne yapalım bunlar Avrupa Birliği üyesi ülkelerin vatandaşları’ şeklinde cevap vermişti. Ben de o zaman çok sinirlenip, ‘Sizin Verdonk’un yerine Bakan olmanıza çok sevinmiştik, ama görüyorum ki siz de Verdonk’un klonlanmışısıznız’ cevabını verdiğim zaman buz gibi kesilmişti ve salonda da büyük bir sessizlik olmuştu.
Böyle bir çıkışı, bir Türk Bakan’a yapmış olsaydım, anında neler olacağını biliyoruz.
Beni cesaretlendiren tabii ki Hollanda demokrasisi idi.

EKSANTRİK BİR KİŞİYDİ
Vogelaar’ın eksantrik bir yaşam biçimi vardı. Bakan olduğu sırada Amerika’ya yaptığı bir gezi sırasında, sırtına çanta koyarak dolaşması Hollanda medyasında geniş yer almış ve tepkiyle karşılanmıştı.

İsterseniz Vogelaar’ın biyografisini Veyis Güngör’ün kaleminden okuyalım:

Zeeland eyaletinde reformist bir ailede doǧan Ella Vogelaar, üç yaşındayken 1953 yılında meydana gelen su baskınını yaşamıştır. Driebergen’de Sosyal Akademi’ye devam eden Ella Vogelaar, bu dönemde Hollanda Komünist Partisi’nin aktif üyesi olmuş. 1983 yılında bu partide üyeliǧini sonlandıran Vogelaar, daha sonra PvdA’ya üye olur. Ella Vogelaar’ın siyasi kariyeri, FNV Sendikası’yla başlayıp, Sosyal İşler Bakanlıǧında yönetici, Unilever ve Novib danışma kurulu üyeliǧi ile devam eder. 2007, 2008’de de Uyum Bakanlıǧı’na getirilir.

Ella Vogelaar’dan önce, Liberal Parti VVD etiketiyle Uyum Bakanı olan Rita Verdonk dönemi, göçmenler için artık tehlike çanlarının yavaş yavaş çaldıǧı dönemdir. Rita Verdonk’un sert çıkışlarının henüz hafızalardan silinmediǧi bir dönemde Ella Vogelaar’ın, Komünist bir geçmişe sahip olması ve PvdA’lı olması kısmen yüreklere su serpmişti.

Ella Vogelaar Bakanlıǧı döneminde, özellikle göç ve göçmenler politikasında, başta kendisinden önceki Bakan Rita Verdonk ve ırkçı Parti PVV lideri Geert Wilders’la anlaşmazlıkları ve kavgalarıyla hafızalarda yer edindi. Vogelaar’ın çatışması bu iki isimle sınırlı kalmadı elbette. Ella Vogelaar aynı konuda partisinin o günkü lideri ve Başbakan Yardımcısı Wouter Bos ile de ters düştü. Bütün bu ters düşmeler Ella Vogelaar’ın Uyum Bakanlıǧını bırakmasına sebep oldu.

Ella Vogelaar, 20 aylık Uyum Bakanlıǧı süresince, Kabine’de yaşadıklarını eşiyle birlikte, “Zır deliyle yirmi ay” adında bir kitap yayınladı. Kitabın ismi, ırkçı parti lideri Wilders’ın, Bakan Ella Vogelaar’ı parlamentoda ‘Zır Deli ya da Kafadan Çatlak’ olarak nitelemesinden geliyor. Çünkü o yıllarda Wilders, Kuran’ın Hollanda’da yasaklanmasını istiyordu. Bakan Vogelaar ise bunun mümkün olmadıǧını savunuyordu.

Yıl 2008’di. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoǧan, Köln Arena’da yirmi bin Avrupalı Türkle buluşmuştu. Erdoǧan, asimilasyonun bir insanlık suçu olduǧuna dikkat çekmişti. Avrupalı Türklere içinde yaşadıkları ülkelere uyum saǧlamalarını, o ülkenin vatandaşı olmalarını, siyasete girmelerini, sorumluluk almalarını tavsiye etmişti. Biz de Hollanda’dan bir grup olarak Arena’daydık.

Gece saat 10.30 sularında Arena’dan ayrıldık. Arabalarımızla, saat 24.00 sularında Hollanda’ya girmiştik. Hollanda haberlerinde Başbakan Erdoǧan’ın konuşmaları çarpıtılmış ve haberin ‘Erdoǧan Avrupalı Türklere entegre olmayın’ şeklinde verildiǧini dinledik. O saatte, Köln Arena programı organizatörlerini yakından tanıyan Nuri Koca’yı arayıp, Başbakanın yaptıǧı konuşma metninin Almancasını istedik. Konuşma metni elimize ulaşınca, PvdA’nın içindeki Türk kökenli siyasetçiler aracılıǧı ile Almanca metni Bakan Ella Vogelaar’a ulaştırdık. O hafta, Parlamentoda VVD, PVV’li milletvekillerinin Erdoǧan’ın Köln Arena’da yaptıǧı konuşma ile ilgili sordukları sorulara, Bakan Ella Vogelaar, “Erdoğan bir taraftan Almanya’daki Türklerin Almancayı en iyi şekilde konuşarak Alman toplumuna uyum sağlamalarını söylerken, aynı zamanda kendi kimlik ve kültürlerinden vazgeçmemelerini belirtti” cevabını vermişti.

Evet. Toplum olarak kurumsal hafızaya pek önem vermeyiz. Geçmişte yapılanları kolay eleştirir, yerine yenilerini koymaya pek yanaşmayız. Ama Bakan Ella Vogelaar’ın beklenmedik ölümü bizi, o yıllara götürdü. Hafızalarımız yeniden tazelendi. Kimsenin rahatsız olmasına gerek yok, yapılan hiç bir iş boşa gitmez. Hele, tırnaklarıyla kazıyarak bir yerlere gelenlerin yaptıkları asla bertaraf edilemez, yok sayılamaz. Bakan Ella Vogelaar’ın topraǧı bol olsun.

 

Sohbeti başlat
1
Yardımcı olabilir miyim?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?